rak in postenje
Spoštovani
Slišala sem, da vsak bolnik z rakom reagira drugače na svojo bolezen,tako, da se nikoli ne more posploševati, pa vendarle. Zanima me, ali je postenje pri bolnikih z različnimi vrstami raka uspešna metoda oziroma ali pripomore k zdravljenju ali ne? Morda je funkcija postenja zgolj podaljševanje življenja ali kaj tretjega?
Najlepša hvala za odgovor
Postenje DA ali NE je pogosto vprašanje na raznih seminarjih in predavanjih o prehrani bolnika z rakom, ki jih organiziramo organizacije bolnikov. Strokovnjakinja s področja klinične prehrane in prehrane bolnikov z rakom, mag. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med. vedno odločno odsvetuje bolnikom z rakom kakršne koli poste. Predvsem zato, ker je presnova pri bolniku z rakom spremenjena, zaradi česar hujša, izgublja mišično maso… s postom to stanje le še pospešuje…
Sama sem v zadnjih nekaj letih, odkar sem aktivna na področju osveščanja in pomoči bolnikom,tudi že videla kar nekaj primerov, ko bolniki z rakom zaradi izčrpanosti po postu niso mogli prejeti kemoterapije ali drugih oblik zdravljenja raka, kar je pomenilo dodaten dejavnik tveganja za neuspešno zdravljenje. Oslabljene mišice pomenijo tudi oslabljeno mišico – srce. Vsi pa vemo, da slabo delujoče srce negativno vpliva na zdravljenje in lahko povzroča le dodatne zaplete.
Dr. Rotovnik Kozjekova svetuje bolnikom z rakom raznoliko hrano, tudi beljakovinsko! Svetujem ti, da se obrneš po konkreten nasvet k dietetičarkam na OI, ki delajo v prehranski ambulanti. Pri njih dobiš tudi novo knjigo o prehrani bolnika z rakom, iz katere se z lahkoto razbere, kakšna naj bo hrana, zakaj mora biti takšna in kako jesti, da bolnik dejansko poje dnevni odmerek vseh snovi, ki jih potrebuje.
Lp, Kristina