sušenje sadja/ začimb…
Lep pozdrav vsem!
Zanimajo me vaši pogledi/ izkušnje s sušenjem sadja, začimb, zelenjave …
Kako vi to delate, kateri način je najbolj “eko” in v sadju ohranja tudi največ hranil.
Kakšni so vaši pogledi na aparate za sušenje sadja?
Upam, da tema sodi pod okrilje tega foruma in hvala za odgovore. Zlasti vesela bom dobro argumentiranih pogledov.
Hvala in lep dan vsem,
Ana
Pozdravljena Ana,
jaz žal nimam kakšnih strokovnih argumentov, ker se s tem (še) nisem ukvarjala. Lahko pa samo povem, da ima aparat za sušenje sadja doma naša babi in sadje iz njega je fantastično. Kupi ali nabere domača jabolčka ali hruške, opere, zelo, zelo na tanko nareže, da sušit in to je to. Ničesar ne dodaja, sadje pa je neskončno bolj okusno kot kupljeno v trgovini. Sušila je tudi že kaki, vendar ni najbolj uspel. Fige nam na morju sušijo samo na zraku (na zračni podstrehi) in tudi niso niti podobne kupljenim. Edina pripomba, ki jo ima babi na aparat je, da lahko naenkrat suši le male količine sadja – ne vem pa kako je z porabo el. energije.
Lep dan, A.
Jaz imam doma kuhinjski sušilnik sadja (bele barve, cena okrog 60 eur) in sem zelo zadovoljna. Obstaja še cenejši, ki ima prozorne luknjaste pladnje, vendar ni tako vredu, ker se zaradi luknjic (pada skozi) težko suši zelišča. Torej, moj sušilec (ime je abc Dorrer) ima tri stopnje sušenja. Na prvi stopnji se zrak ogreje 20 stopinj nad T zraka v prostoru in na tej stopnji sušim vsa zelišča za čaje… Ker posuši dokaj hitro, zelišča ohranijo barvo in aromo in mislim, da tudi vitamine, saj ni sušeno na višji T od 40oC. Druga stopnja ogreje zrak 40oC nad T zraka v prostoru in dobro suši gobe, šipek pa tudi suho sadje, čeprav naj bi suho sadje sušili na tretji stopnji, ki ogreje zrak 60oC višje od T zraka v prostoru, vendar se bojim, da je ta T previsoka za ohranjanje vitaminov, še posebno, če je sušilec v toplem prostoru. Prva stopnja porabi 250kW, druga 500kW in tretja 750 kW. Dolžina sušenja je odvisna od rastline. Lipa se posuši v nekaj urah, slive se lahko sušijo več kot en dan, odvisno tudi od tega koliko na debelo se naloži. Seveda ta sušilec ni profesionalen,vendar menim, da je za potrebe gospodinjstva čisto OK in zelo dobro posuši tudi kaki. Profesionalni sušilci uravnavajo vlago sušenja in postopoma povečujejo T in postopoma tudi ohlajajo. Vendar so bistveno dražji in zahtevajo več prostora.
Pa še nekaj: ko sušim zelišča, cela hiša tako lepo diši!!! Še posebno po lipi, bezgu,timijanu, lavandi…
Avgusta sem v pečici sušila drobnjak, ki se lepo posuši,. Težava je vonj, ki je zelo močen.
Lepo se posuši tudi peteršilj, če ločeno sušiš listke in ‘oguljena’ stebla, ki so debelejša in rabijo dlje.
Dva tedna nazaj sem sušila gobe; marele in lisičke so bile še kar hitro suhe, jurčki so se sušili več ur.
Zaenkrat oliko, posušit nameravam še baziliko. Ognjičevi cvetovi in žajbelj in zelena se mi zaenrkat še sušijo bp na zraku.
Sebastian Kneipp je priporočal sušenje zelišč oz. rastlin izključno v senci, nikakor na soncu. Več o sušenju in pripravi zdravilnih rastlin v tinkturah, prahu,…opisuje v knjigi:
http://mavrica.net/predstavitev-knjige-kneippova-domaca-lekarna_clanek_872.html