bazen
Pozdravljeni,
naš 3 in pol letnik je dobil pred mesecem dni virozo, ko po enem tednu vročina ni padla, je kri pokazala bakterijsko okužbo, dobil Ospen, nato vnetje ušes, dobil samo kapljice za uho in čez teden dni še enkrat vnetje drugega ušeska, šlo je za vnetje bobenčka, dobil Amoksiklav. Sedaj imamo antibiotika še za dva dni, fantek prihaja k sebi.
V četrtek pa odhajamo v zdravilišče Debeli rtič (je alergik na jajce) in me skrbi, ali naj malega damo v bazen ali ne, zaradi vnetja ušes. Po kolikem času po vnetju ušes bi lahko šel v bazen?
Druga stvar pa je, da sem sedaj slišala za več primerov otrok, ki so v bazenih dobili t.i. zdraviliško bakterijo (šlo naj bi za vrsto streptokoka) in je njihovo zdravstveno stanje res zelo slabo. Specialist na Pediatrični je moji znanki rekel, da notranji bazeni niso primerni za otroke do 4. leta, saj se zaradi pomanjkljivega menjavanja vode dobesedno v bazenih “goji” to bakterijo. Majhni otroci pa naj bi bili neodporni na to vrsto bakterij.
Po vsem tem slišanem bi rada še vaše mnenje o primernosti bazenov za tako majhne otroke. Ker je naš malček po zadnji bolezni verjetno še posebej občutljiv (shujšal je za 1 kg in pol in tehta samo še 15 kg ob višini 103 cm), res ne vem, ali je bazen primeren zanj ali ne.
Najlepša vam hvala za odgovor, želim vam lep dan.
Običajno po vnetju ušes ne svetujemo tako zgodaj po zdravljenju močenja sluhovodov in kopanja. Če je šlo res za pravo vnetje, potem bi bilo dobro še kakšen teden ali dva počakati.
Kar se tiče čistosti kopalnih voda: seveda so v bazenskih vodah bakterije predvsem fekalnega izvora, med njimi tudi fekalni streptokoki. Da pa bi povzročali posebne bolezni in hude okužbe ni nikjer objavljeno (in zagotovo bi bilo). Infektologi o tem ne poročajo. Pazljivost je primerna in jaz vedno odsvetujem kopanje malim dojenčkom, da pa do 4. leta otrok ne bi smel v bazen, je pretirano.
Ne morem reči, da je to super ali pa, da ni primerno. Plavanje je za otroka verjetno povsem v redu, kakšen pa je bazen in kako skrbijo za čistost vode, pa ne vem natančno.
Vsekakor otroka vedno dobro umijte po kopanju v bazenu, če se le da, naj ne pije (z usti zajema) vode iz bazena.
V povezavi z zgornjo temo pa me zanima ali se odsvetuje kopanje v morju otroku (14 mesecev), ki ima od rojstva diagnozo obojestranska hidronefroza? Hidronefroza je stabilna, celo se prej izboljšuje kot poslabšuje, zaščitne terapije ne potrebuje in je nikoli ni prejemal, ker je refluks izključen. Do sedaj s strani sečil ni imel težav. Tudi povišane telesne temperature še ni imel.
Skrbi me zaradi hladne vode, da se ne prehladi v mehur pa da potem ne dobi vnetja ledvic? Ali so moji strahovi upravičeni?
Če se lahko kopa, me zanima ali se svetuje kopalne pleničke?
Prosim lepo,
Eva
Prehlad pravzaprav z vnetjem mehurja nima zveze, vsaj tisto, kar vi opisujete (da si prehladi mehur). POmembno je le, da ima nepremočljive plenice-kopalke, skozi katere ne more vdreti voda, tudi ko lula ne.
Prehlajen mehur je zelo laična oznaka za vnetje mehurja, ki s kakšnim prehladom nima zveze.
Ker med samim lulanjem lahko vdira bazenska voda proti mehurju, svetujemo pri večjih otrocih, da nikoli ne lulajo v bazen, pri malih pa, da imajo nepremočjive plenice.
Velja popolnoma enako.
Pozdravljeni!
Ker me muči kar nekaj vprašanj, bi vam bila zelo hvaležna za odgovore.
Danes smo se vrnili iz dopusta ob morju, kjer smo se namakali tudi v bazenu. Že drugi dan dopusta je hčerka, ki je stara tri leta jokala da jo peče, ko gre lulat. Sedaj enkrat reče da jo peče, drugič da jo ne. Kako naj ocenim če je potrebno k zdravniku?
Sin pa je tudi prejšnjo noč jokal da ga boli uho. Po lekadol je zaspal in zjutraj je rekel da je vredu. Danes zvečer pa ga je spet malo bolelo. Naj greva k zdravniku ali poskusim s kapljicami v prosti prodaji?
In še nekaj me muči. Odkar imam otroke, imam nekakšen strah pred bazeni, ker imam občutek, da so leglo bacilov sploh ko opazujem ljudi, ki v vodo smrkajo in pljuvajo. Zanima me če klor uniči te bacile ali se lahko z njimi okužimo? Predvsem otroci, ki dajejo vodo v usta in jim zaide tudi v nos. Zanima me tudi za bakterijo meningokoka katere se zelo bojim po tem, ko je en tragičen primer prišel v medije. Se ta lahko prenaša v vodi tako bazenski kot morju?
V naprej hvala za odgovor!
Lep pozdrav.
Težave z lulanjem je potrebno opredeliti s preiskavo urina. Bolečina v ušesih je pogosta po plavanju v bazenih, pri katerem pride do vnetja sluhovoda, ker je sluhovod moker in vanj vdre bazenska vboda.
Bakterije in virusi so naši sp0remljevalci v okolju. Bakterija meningitisa je celo stalno prisotna v našem nosu, vnedar ne povzroči bolezni oz. jo pravzaprav zelo redko. Sedaj so na voljo cepiva proti vsem vrstam neningitisov, ki so problem v našem okolju (meningit6is B, meningitis A in C).