Spoštovani g. Aleš,
Zanima me, ali mi lahko odgovorite na naslednje vprašanje: glede na to, da nastopi lahko pri klasični liposukciji tudi embolija (zamašitev krvne žile z maščobnim strdkom), kako pa je potem pri kavitaciji, ultrazvočnem “razbijanju” maščevja -ker se torej ta razbita maščoba razlije najprej v medcelično tekočino, je možnost nastanka strdka v krvni žili kar velika, če vanjo zaide, preden se razgradi do glicerola in prostih mašč. kislin – torej ta metoda niti ni tako nedolžna, kakor izgleda. Sicer noben tovrsten estetski ali kozmetični poseg ni, ker je travmatičen za organizem, sploh pa za ledvici, preko katerih se pri kavitaciji izločajo presnovki razbite maščobe. v tem primeru bi bilo torej, če se ne motim, izločanje po kavitcaiji enako, kot je bilo v primeru t.i. lipoliznih injekcij?
Sprašujem zato, ker me sicer osebno poseg kavitacije zanima bolj kot klasična liposukcija, ker le-ta dostikrat povzroča lahko kar precejšnje hematome (prijateljica je opravila klasično liposukcijo v Sloveniji pri priznanem kirurgu, in je imela še 2 meseca po posegu celotna stegna v zelo “bojnih” barvah – od modre, do črne in rjave, ker se ji je izlila kri zaradi poškodovanih žil med samo liposukcijo, pa nima nikakršnih težav z žilami (kot so npr. krhkost žil, slab tonus žil, krčne žile, tudi ni kadilka, ipd.). Je rekla, da nikoli več.
Še tole – druga prijateljica hodi na kavitcijo. Dala je skozi 3 tretmaje, ker se želi znebiti celulita na trebuhu, ki ji je ostal po porodih in ga ninakor ne more drugače odpraviti s telovadbo in pravilno prehrano – je tudi sicer precej športni tip ženske. Rezultati so zaenkrat lepo vidni – centimetri maščobe kopnijo kar hitro, vendar mi je zadnič potožila, da je občutila v konici mezinca na roki in na 3 prstih na nogah (sicer ne sočasno, ampak v razmaku 2 dni) napet, pekoč in boleč občutek, kot bi ji hotelo nekaj “raznesti”, oziroma je imela tak občutek, kot če “poči manjša žilica”. Prsti so bili tisti trenutek hladni…..Je možno, da je šlo za strdke? Prej ni opazila nikoli podobnih znakov.
Torej, ali po vašem mnenju kavitacija tudi ni tako “nedolžna” glede obremenitve jeter s presnovki in glede eventuelnega nastanka strdkov v krvnih žilah?
Vnaprej hvala za vaš odgovor.
pozdravljeni,
že kar nekaj časa foruma ne vodi Aleš Leskovšek, tako da vam najverjetneje ne bo odgovoril. 🙁
Lahko pa poskusim jaz. Kavitacije sicer ne poznam, saj gre za kozmetični tretma, ki naj bi neinvazivno vplival na raztaplanje maščobe. Torej ta tema s svojimi stranskimi učinki sodi v drug forum. Glede na poznavanje fiziologije človeka pa bi se upal trditi, da pri “postopku kavitacije” (sicer izraz ni najbolj posrečen, saj kavitacija pomeni “luknjanje”) ni možna maščobna embolija. prav tako zaradi”presnove” ne bodo trpele ledvice. 😉
Kakšna je torej razlika med liposukcijo, ki ima v pooperativnem poteku zatekanje, podpludbe,… torej efekte, ki bi se jim najraje izognili, ter kozmetičnimi posegi za odstranjevanje maščobe, kjer teh sopojavov ni?
S prvim posegom se oblikuje telo oz. odstrani tudi do 4 litre maščobe naenkrat; torej gre za drastičen poseg, kjer so rezultati očitni. Je za osebe, ki želijo rezultat in so pripravljeni v to vložiti nekaj svojega časa (teden dni počitka) ter volje (pooperativne bolečine, ki se odpravijo s protibolečinskimi zdravili)
Pri drugi vrsti posegov gre za tretmaje, kjer ni stranskih učinkov, vendar so tudi rezultati manj izraženi, potrebnih je več seans, da se učinek vidi, trajnost je vprašljiva. Rezultata, ki bi bil primerljiv liposukciji ni možno nikoli doseči.
Zadovoljstvo strank je edini motiv za te posege. Dobro je potrebno premisliti, kaj želimo doseči in se nato odločiti za en ali drugi postopek.Da bi bila odločitev lažja naprošam uporabnike foruma, da delijo svoje izkušnje glede teh dveh posegov.