Genetika
Mene pa zanima, v kolikšni meri (če je to danes vsaj približno že znano) je tveganje za raka na črevesju podedovano.
Za rakom na črevesju mi je pred leti že umrl oče – nihče od njegovih številnih bratov in sester za tem ni zbolel, pa tudi še kakšno koleno nazaj ne. Po drugi strani pa je za rakom na črevesju umrl tudi stari oče po materini strani – tudi tu je bilo več potomcev, pa je za rakom (grla) zbolel ‘le’ eden od stricev.
Glede na to, da je danes rak vseprisoten, malo dvomim, da je sploh mogoče zagotovo pripisati vse samo dednosti (praktično ni več družine, v katero ta resna bolezen ne bi posegla) – s tem seveda nočem zanikati pomena preventive!
Pozdravljen!
Rak debelega črevesa je vsekakor lahko dedna oblika in se sedaj pri pacientih, ki zbolijo za rakom debelega črevesa opravljajo tudi genetski testi, ki pokažejo, kje je možnost, da bi prišlo do obolenja pri potomcih in se za njih potem pripravi tudi preventivni program. Na žalost pa dednost ni edini dejavnik, je le eden od mnogih dejavnikov tveganja.
lep pozdrav Lidija
Pri meni sta umrla oba očetaova starša za rakom na debelem črevesju. Zanima več o preventivnih programih. Slišala sem za program, ko starejše ljudi povabijo na test krvi v blatu, jaz pa nimam niti 40 let in bom na to še nekaj časa čakala. Kakšnih konkretnih problemov nimam, se mi pa prebava stalno spreminja- zaprtje, driske oz. mehko blato, kri včasih svežam ponavadi ob zaprtju, ker imam od nosečnosti hemeroide, ki pa mi drugače ne delajo težav.
Hvala za odgovor!
Meni se pa pojavljajo občasne krvavitve že dvanajst let. Ob prvi kolonoskopiji so mi “ugotovili” chronovo bolezen in tri polipe. Chronova bolezen je bila kasneje “potrjena” še na dveh kolonoskopijah, na zadnji pa sem izvedel, da “najbrž???” ne gre zanjo. Imam stalno redko blato s pogostimi driskami, občasno sluz in sveža kri, zelo redko izločam formirano blato. Bolečin nimam, mi pa ob hujših napadih driske močno “kruli” po črevesju. Redno jemljem Salofalk 500, ob napadih 3×4, sicer pa 3×2 tableti dnevno. V bolniški zaradi tega nisem bil nikoli, sedaj sem pa upokojen, tako da država z menoj nekih hudih stroškov zaradi tega ni imela, razen tablet, ki pa res niso poceni. Doslej še nisem dobil pametnega nasveta, zdi se kot da zdravniki tavajo v megli in ne poznajo odgovora kako stanje izboljšati, kljub temu, da so mi prvi dve kolonoskopiji zaradi nemogoče dolgih čakalnih vrst opravili kot samoplačniku. Jim je morda jasno, da pomoči morda sploh ni in sem obsojen na …:( Ali pa je morda edina rešitev samo čakanje, da izbruhne rak in da človeka šele potem resno obravnavajo???
Odgor za et
Za zgodnje odkrivanje raka na debelem črevesu in danki je sprejet državni presejalni program Svit, ki bo po zadnjih podatkih začel z rednim delovanjem letos marca. Lansko leto je bil opravljen samo pilotni del, je pa že ta dal dobre rezultate.
Ta program bo zaenkrat zajemal točno starostno omejeno populacijo, ste pa premlada, da bi prišla v poštev.
Glede na to, da ste imeli v družini prisotno to bolezen, se vsekakor posvetujte s svojim osebnim zdravnikom, da vas bo on napotil na preventivni kolonoskopski pregled.
Ne vem pri kateri starosti so umrli zaradi RDČD vaši stari starši.Predlaga se, da potomci opravijo kontrolo 20 let preje, kot se je pojavila bolezen pri sorodnikih. Glede na to , da omenjate pogoste spremembe pri blatu, bi se na vašem mestu odločila za pregled.
Preventiva je mnogo , mnogo lažja od kurative .
Lep pozdrav Lidija
Lidija,
kakšna pa je starost za presejalni test? Moja mama je imela tvorbo na črevesju, ni bil rak, vseeno je preventivno dobivala kemoterapijo. Operacija je bila uspešna (kontrolni pregled po enem letu ni pokazal posebnosti). Nimam zdr. težav, ampak tudi moja mama jih ni imela! Tvorbo so ji odkrili, ker je imela slabo kri in se ji ni ni ni popravila.
Hvala.
Pozdravljeni!
V presejalni program bodo vključeni moški in ženske z osnovnim zdravstvenim zavarovanjem, stari med 50 in 69 let. Zaradi zakasnitve bodo letos v program vključeni najprej rojeni leta 1940. Poleg teh bodo vabljeni v program tisti, ki so rojeni na neparne letnice, torej od najstarejših rojenih 1941 pa do najmlajših rojenih 1959. Rojeni na parne letnice od 1942 pa do 1960 bodo vabljeni prihodnje leto.
Tako bo potekal pač preventivni presejalni program. Tam kjer so bile v družini težave, se ne more čakati na takšne programe. Najbolje se je pogovoriti z osebnim zdravnikom, ki ve za kakšne težave je šlo v družini , da on odloči kdaj in kakšna diagnostika je potrebna. Priporoča se, da tam kjer so bile v družini težave, da se preiskave pri potomcih opravijo 20 let preje, kot se je pojavila bolezen pri sorodniku.
Lep pozdrav
Lidija
Posredujem strokovni odgovor za kr eden
Glede na težave, ki jih opisuje bolnik gre najverjetneje res za kronično vnetno bolezen črevesja. Za natačnejše informacije bi predlagal, da se bolnik obrne na lečega gastroenterologa. Čeprav povzročata obe bolezni podobne težave, je potrebno ločiti Chronovo bolezen od ulceroznega kolitisa. Diagnostični algoritmi so izdelani, tudi kriteriji za mesebojno razločevanje- kot rečeno je to domena gastroenterologov. Obe vrsti bolezni sta povezani s povečanim tveganjem za rak na črevesju, je pa stopnja tveganja bolj znana za ulcerozni kolitis. V primeru, da gre za vnetje celega debelega črevesja (pankolitis) je rizik za raka povečan med 5-15x glede na ostalo populacijo. Sicer je verjetnost povečana za 2,4x. Praktično to pomeni, da se 10 let po pojavu bolezni možnost za nastanek raka toliko poveča, da so potrebne redne kontrole. Za samo Chronovo bolezen ni rizik jasno definiran. Pomebno je vedeti, da je pri teh bolnikih možno zmanjšati rizik raka z nesteroidnimi antirevmatiki. Kot rečeno predlagam izdaten informativen pogovor z lečečim gastroenterologom in redne kolonoskopske kontrole, glede na to, da je minilo že več kot 10 let od pričetka zdravljenja (če gre za ulcerozni kolitis). Da pa ne bo (prehudega) strahu: stopnja težav ni vedno povezana s stopnjo vnetja črevesa.
Upam , da vam bo odgovor pomagal
Lep pozdrav Lidija