Vloga DRUŽINSKEGA (SPLOŠNEGA) ZDRAVNIKA pri zdravljenu raka
Spoštovani forumovci!
16. januarja 2009 bom kot predsednica Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L in kot predstavnica bolnikov z rakom aktivno sodelovala na strokovnem srečanju zdravnikov družinske medicine (splošni zdravniki), ki bo namenjen samo področju onkologije. Program so zastavili zelo zanimivo, želijo pa podrobno predstaviti vlogo družinskega zdravnika v procesu zdravljenja bolnika z rakom ter področja onkologije z izbranimi predavatelji še bolj približati družinskim zdravnikom. Povabili so družinske zdravnike iz cele Slovenije.
Sama imam odlično izkušnjo z mojo družinsko zdravnico, ki se je tako v procesu diagnostike, zdravljenja kot po zaključku zdravljenja zelo izkazala. Prav tako njena medicinska sestra. Tako bom sama poskušala v prvem delu aktivnega sodelovanja opisati mojo “zgodbo” o dobrem in učinkovitem sodelovanju z družinsko zdravnico v času diagnostike, zdravljenja in okrevanja.
Drugi del pa bo namenjen predstavitvi vloge društev bolnikov. Tu bova s kolegico iz našega Združenja L&L, Mileno Remic predstavili naše delo na področju pomoči bolnikom ter predstavili rezultate kratke ankete o željah, potrebah in izkušnjah bolnikov z rakom glede obravnave družinskega zdravnika. Kratko anketo zato posredujem tudi na forum in vas prosim za sodelovanje. Lahko odgovarjate tako bolniki kot svojci. Pomembno pa je, da poudarite ali gre za bolnika ali svojca! Lahko odgovarjate direktno na forum, lahko mi pošljete odgovore preko zasebnega sporočila. Prosim pa, da ne uporabljate imen in priimkov, saj ne želimo izpostavljati zdravnikov, ampak le pridobiti čim več informacij, ki jih bomo predstavili na januarskem srečanju.
Glavni namen je, da bi s skupnimi močmi (stroka in civilna družba) poskušali narediti zdravstveni sistem čim bolj prijazen bolniku in svojcem.
Prosim vas za sodelovanje pri sledečih vprašanjih:
Kaj od družinskega zdravnika pričakujete ali ste pričakovali v procesu DIAGNOSTIKE maligne bolezni?
Kaj od družinskega zdravnika pričakujete ali ste pričakovali v procesu ZDRAVLJENJA maligne bolezni?
Kaj od družinksega zdravnika pričakujete ali ste pričakovali PO ZAKLJUČKU ZDRAVLJENJA maligne bolezni?
Kaj vam je/bilo v procesu zdravljenja maligne bolezni pri obravnavi družinskega zdravnika VŠEČ?
Kaj vas ali vas je v procesu zdravljenja maligne bolezni pri obravnavi družinskega zdravnika MOTILO?
Kakšen je po vašem mnenju LIK DOBREGA DRUŽINSKEGA ZDRAVNIKA?
Že v naprej se vam zahvaljujem za vaš trud in pomoč! Za vsa dodatna pojasnila me lahko kontaktirate. Prosim vas, da odgovore posredujete čim prej. Hvala.
Saj veste – SKUPAJ SMO MOČNEJŠI!
Lep pozdrav in vse dobro vam želim! Pa vesele praznike in veliko zdravja v letu 2009!
1. Pričakoval sem kakšno razlago o sami bolezni in okviren potek zdravljenja.
2.Podporo,boljše poznavanje bolezni
3.kakšen nasvet, več medicinske podpore pri vključevanju v normalno življenje
4.odnos mi sploh ni bil všeč, saj moj zdravnik ni prepoznal bolezni kakor tudi ne njene resnosti
5. motil me je sam odnos, saj je popolnoma ignoriral resnost moje bolezni, ko pa je bila zadeva tako daleč, da bi lahko tudi umrl, potem pa je bil ves sladek
6.razumevajoč pa vendar razsoden, zna razbrati, kdaj gre za resno bolezen in kdaj le za pritoževanje, okvirno pozna zdravljenje vseh bolezni, zna svetovati in je predvsem ČLOVEK!
1) V procesu DIAGNOSTIKE od zdravnika pričakujem, da le ta VERJAME pacientu, ki govori o težavah, saj vsak najbolje pozna svoje telo in ve, kdaj zadeve niso take, kot bi morale biti.
To je sedaj odvisno od bolezni, vendar da se pri zdravniku izpelje vsaj osnovna diagnostika v primeru težav, nato napotitev k specialistom, če pacient še toži o težavah, čeprav se zdravniku morda to ne zdi SMISELNO v tistem trenutku.
– Moja zdravnica si je v fazi dignostike vzela ČAS, me podrobno spraševala o težavah in mi brez problemov dala napotnico, mi svetovala, kje imajo zelo dober diagnostični aparat in najkrajše možne čakalne dobe. Zahvaljujoče temu sem bila zelo zelo hitro operirana. Hvala ji za to.
2) V fazi ZDRAVLJENJA pričakujem od zdravnika polno podporo paciantu tako v spihičnem kot fizičnem smislu, pogovor o sami bolezni ter razlaga le te, pozitivnost v nastopu pa vendar zelo resno jemanje bolezni. Sodelovanje z onkologom, če je to potrebno ter redno spremljenje pacienta tudi z rednimi krvnimi in urinskimi preiskavami.
3) Po zaključki zdravljenja pričakujem, da zdravnik zna svetovati, da izvaja redne preiskave, na zahtevo pacienta, čeprav jih le ta verjetno izvaja tudi na onkološkem inštitutu. Kadar je potrebno napotitev k specialistom. Meni je zdravnica izdala napotnico za preiskavo ki mi po uradnem protokolu OI za mojo bolezen ne pripada, ki pa je zelo natančna priskava, in tudi za to sem ji zelo hvaležna!
TO SE ZDRAVNIKOM VČASIH ZDI NEPOTREBNO, SAJ MENIJO, DA SMO S STRANI OI OBRAVNAVANI IN BODO TAM ŽE UKREPALI ČE BO POTREBNO.
4) Pri obravnavi zdravnika med zdravljenjem sem pričakovala in tudi dobila vso potrebno podporo in pogovor o celotni zadevi in vse, kar me je zanimalo.
5) Pri obravnavi osebnega zdravnika me je mogoče motilo edino to, da zdravnica ni vedela nič o moji bolezni, kar pa ji ne zamerim, saj je zelo redka in ni imela nobenega pacianta s tako diagnozo.
6) Dober družinski zdravnik bi moral biti profesionalen a prijazen (človeški, kot bi rekel zizou), z obilo znanja tudi o malignih boleznih vsaj o ZNAKIH bolezni, ki postajajo vedno bolj razširjene, da svojim pacientom omogočijo redno spremljenje zdravstvenega stanja s krvnimi in urinskimi analizami, napotitev k specialistom, če sam v hitrem času ne odkrije vzroka težav, da paciantom verjame na besedo ter znanje o zavarovanjih, prošnjam invalidskim komisijam, saj opažam, da je znanje splošnih zdravnikov tukaj zelo pomembno, ipd..
Lp, :).
Pripomba z moje strani bi bila predvsem ta,da v Slovenji zaenkrat ne moremo govoriti,da imamo družinske zdravnike(vsaj po hčerkinem primeru in mojih izkušnjah,ker imamo vsak svojega zdravnika,pri hčerkah se ti menjujejo iz takšnih ali drugačnih vzrokov).Zelo močno pa podpiram idejo o pravih družinskih zdravnikih,ki bi dejansko spremljali celo družino v daljšem obdobju(pričakovati spremljanje cele generacije ali več bi bilo nerealno,bi pa bila v pomoč vsakemu nasledniku dobra družinska kartoteka).Kar se tiče ostalega se več ali manj pridružujem prejšnjima mnenjema,dodajam samo nekaj malega.
5.Ne pričakujem od splošnega zdravnika poznavanje vseh možnih diagnoz in diagnostičnih postopkov,pričakujem pa sprotno učenje in pomoč v konkretnih primerih,ko je diagnoza že znana-dostopnost podatkov je zdravstvenim delavcem lažja,torej se ne bi smelo dogajati,da čez teden ali mesec po postavljeni diagnozi vem jaz več o bolezni(pa naj je še tako redka),kot moj družinski(osebni) zdravnik (to se mi je dogajalo tudi pri specialistih,ki bi naj hčerko zdravili).Predvsem pa pričakujem predvsem pri zdravljenju malignih bolezni čimbolj krajše birokratske postopke,ne pa da moraš za skoraj vsako stvar skopirat najmanj tri specialistične izvide,da o napotnicah in o tem,da bi te kdo najprej vprašal zakaj si sploh prišel sploh ne govorim.
1. Sigurno je družinski zdravnik najbolj pomemben pri odkrivanju diagnoze. Meni osebno je zdravnica zelo direktno povedala, da sumi na maligno bolezen, dala napotnice pod Nujno, mi svetovala kam in tudi povedala, da če ne bom takoj na vrsti, naj iščem tudi vse možne poti
za diagnozo tudi pri privat zdravnikih. Šlo je za MM za katerega je znano, da se lahko zelo hitro širi. Mislim, da je tisti dan pri meni odigrala zelo pomemno vlogo. Sem namreč ena tistih, ki se ne spravijo k zdravniku, ki nima časa za bolniško itd… Postavila me je na tako realna tla, da sem bila čez tri dni na operaciji.
2. V procesu zdravljenja sem dejansko hodila k njej samo na kakšen prevez ali po bolniške liste, povprašala pa me je vedno, kako zdravljenje poteka, kako daleč sem, kako se počutim…
3. Po zaključku zdravljenja spremlja moje zdravje – bolj pozorna je na vse simptome, ki se slučajno pojavijo – sicer sedaj skorajda ne hodim k njej, razen po napotnico za kontrole pri onkologu.
4. Pri osebni zdravnici mi je bilo všeč tudi to, da je bila jasna, direktna, da je pregledala preventivno tudi mojo družino.
Vsaj na podeželju je prednost družinskega zdravnika v tem, da pozna družino, da k njemu hodimo vsi vsaj z moje družine – dejansko tri generacije, da pozna bolezni staršev, moje, da lahko potem pri otrocih (seveda že odraslih) predvideva za kakšno zadevo – to bi pa lahko bilo dedno… Skratka naša zdravnica je zelo dobra družinska zdravnica.
Lep pozdrav!
Hvala vsem za odzive. :)) Upam, da se jih bo še čim več javilo.
Kaj od družinskega zdravnika pričakujete ali ste pričakovali v procesu DIAGNOSTIKE maligne bolezni?
-DA SI VZAME DOVOLJ ČASA, DA POSLUŠA, DA NAPIŠE NAPOTNICE IN JIH OPREMI Z BESEDO NUJNO!Da sam zazna stisko in primerno “potolaži” bolnika z najnovejšimi uspehi zdravljenja pri malignih izvidih.
Kaj od družinskega zdravnika pričakujete ali ste pričakovali v procesu ZDRAVLJENJA maligne bolezni?
-Da pozna stiske bolnika in ob njih pravočasno reagira z razlago, terapijo, napotitvijo k psihologu, psihiatru….
-Da pazi na roke pri oddaji dokumentacije za bolniški stalež, da ne prihaja do nepotrebnih stisk zaradi prepozno oddanih papirjev, izvidov, bolniških listov…
-da se seznani z zdravili, ki jih dobi njegov pacient, s stranskimi učinki, sojemanjem drugih zdravil…
Kaj od družinksega zdravnika pričakujete ali ste pričakovali PO ZAKLJUČKU ZDRAVLJENJA maligne bolezni?
– Da je pozoren na povezane simptome,ne čaka, da ga prosiš za fizikalno terapijo, če v dopisu tako napiše že tudi onkolog ali drugi specialist.
Kaj vam je/bilo v procesu zdravljenja maligne bolezni pri obravnavi družinskega zdravnika VŠEČ?
– Da je vse kar se tiče papirologije, invalidske komisije, zavoda za zdravstveno varstvo….urejal pravočasno in se niso dogajali nobeni zaostanki pri bolniških staležih.DA JE NAPISAL NAPOTNICO IN JO POSLAL TUDI PO FAKSU, ČE JE BILO TO POTREBNO, BIL VEDNO TUDI TELEFONSKO DOSEGLJIV IN PRIPRAVLJEN SVETOVATI.
Kaj vas ali vas je v procesu zdravljenja maligne bolezni pri obravnavi družinskega zdravnika MOTILO?
– Da se o zdravljenju in zdravilih ni pozanimal in mi ni vedel nikoli povedati nič bveč, kot sem sama vedela.Čeprav bi on preko spleta in gesla lahko dobil mnogo več podatkov kot jaz!
– da si ni vzel časa, da bi temeljito prebral izvide in sem mu morala pokazati ali podčrtati, če sem želela, da nekaj opazi – recimo, da me mora še kam poslati…
Kakšen je po vašem mnenju LIK DOBREGA DRUŽINSKEGA ZDRAVNIKA?
– Popoln človek, popoln zdravnik, tak ki dela čudeže….:)
Se pridružujem mnenju, da mi nimamo družinskih zdravnikov ampak le osebne, ki so bolj ali manj nezainteresirani za kaj drugega kot pisanje napotnic in receptov.Vsaj iz izkušenj, ki jih imam z mojim, moževim, sinovim….lahko to trdim.