NE VEM KAJ NAJ ŠE NAREDIM?
pozdravljeni!ne vem kaj nej še naredim?bom spet brez službe.to je moja že 8 služba.in tako se začne moja zgodba.po izobrazbi sem slaščičarka, stara bom 33 let.prva služba je bila slaščičarska in sem delala slaščiče počasi.ko je šla ta firma v stečaj, sem šla v drugo slaščičarno.tam pa nisem znala delat hitro in so me vrgli ven.in tako sem šla spet v drugo slaščičarno in so me spet vrgli ven,ker sem imela tak strah.in tako sem se odločila ,da se usmerim v proizvodnjo.tam sem bila dobra delavka,a kaj ko so vse firme šle v stečaj ali pa so se zmišljevali,vzamemo te samo z en mesec ali dva.potem sen zanosla in bila štiri leta doma s sinkom.in spet poiskala delo v proizvodnji in bila leto in pol v njej.imam se božansko in zadovoljni so z mano.in zdaj ta recesija.in ravno mi imamo avtomobilsko panogo in spet brez dela.vmes pa delam mojstrski izpit za slaščičarja.hvala bogu mi manjka samo še praktični izpit.in zelo rada pečem,to je moja pomiritev,če sem živčna.upam,da bom pol odprla slaščičarno.v slaščičarni me je zelo strah delat še od prej in sploh ne znam odpraviti ta strah.kakšen nasvet z vaše strani?hvala
Pozdravljeni,
pišete, da ste po izobrazbi slaščičarka in ste zamenjali že kar nekaj delovnih mest. Delati ste začeli kot slaščičarka v slaščičarni, kjer vam je šlo dobro. Nato pa je šla firma v stečaj in službo ste zamenjali. V bistvu ste kar nekajkrat zamenjali delovno mesto, tako da ste iz dela v slaščičarni prešli na delo v proizvodnji. Problem pa je v tem, da se je v vas naselil strah, saj vas v nobeni službi niso bili pripravljeni sprejeti za dlje časa. Sedaj ste prišli do točke, ko želite ta strah odpraviti, zato sprašujete za nasvet.
Prva stvar, ki se mi zdi pomembna, je vaše zavedanje strahu. S tem, ko ste začutili in ovrednotili občutek strahu v vas, ste naredili že prvi korak. Ko se človek zave, da ga je preplavil strah, je že na pravi poti. Verjamem, da vam je težko, saj imate strah stalno pred očmi. Pravite, da je šlo veliko firm, v katerih ste delali, v stečaj. Zato je razumljivo, da se je občutek strahu v vas še povečal. Stečaj pomeni neko negotovost, nepredvidljivost in nestabilnost. Vsaka nestabilnost pa s seboj nujno nosi tudi strah pred prihodnostjo. V vašem pismu vidim tri pozitivne točke. Prva je peka slaščic, ki za vas pomeni pomiritev. Vaše telo se umiri, ko pečete, in takrat se lahko sprostite. Druga je mojstrski izpit za slaščičarja, ki ga delate. Tudi to je neke vrste sprostitev za vas, saj vam pomeni boljšo prihodnost. Tretjo pozitivno točko pa vidim v vašem sinu. Zagotovo vam sin veliko pomeni, zato se že zaradi njega splača potruditi.
Kaj storiti? Osredotočite se na te pozitivne točke in razmišljajte o njih. Postavite si konkretni cilj, kaj si želite in se odpravite proti njemu. Če mislite, da bi želeli imeti lastno slaščičarno, se začnite zanimati v tej smeri. Če bi se lotili tega »projekta«, bi se sigurno počutili bolj varno, sproščeno in predvidljivo. Poskušajte čim več časa posvetiti razmišljanju o vaši prihodnosti. Naše misli imajo namreč možnost uresničitve. To pomeni, da če dovolj časa razmišljamo in si predstavljamo nekaj pozitivnega, kar želimo doseči (cilj), se nam bo to sčasoma tudi uresničilo. Pri tem pa morate biti aktivni. Nič ne pišete o tem, ali imate partnerja, ali ste poročeni. Partner vam lahko veliko pomaga pri premagovanju tega strahu. Že samo s tem, da je tam za vas, da vam stoji ob strani in vas podpira. Da vas sprejema takšno, kot ste, tudi če se počutite ogroženo, žalostno, jezno, nesrečno, prestrašeno in vam je grozno. Zato je moj nasvet ta, da se čim več posvečate pozitivnim stvarem, ki vas veselijo (sin, peka slaščic, mojstrski izpit…) in zaupate vase. Hkrati pa poskusite poiskati, kje ima ta močan strah (ki vas na trenutke kar paralizira) svoje korenine. Poskusite se o tem pogovoriti s prijateljico, partnerjem oziroma z osebo, ki ji vi zaupate. Verjamem, da zmorete in le pogumno naprej!
Želim vam veliko sreče!
Urška Bavdek, zakonska in družinska terapevtka
Zakonski in družinski inštitut Novo mesto
[email protected]
031 489 309