Po Avstriji divja virus, za ogroženo območje je razglašena celotna država

I. K., 13. november 2024
Aktualno
Dva moška sta v maskah in skafandrih zaradi ptičje gripe
Foto: Profimedia

Avstrijo je še posebej močno prizadel izbruh ptičje gripe, proti kateri se država bori s strogimi ukrepi. Strokovnjaki že opozarjajo na možne posledice.

Evropa se vsako leto sooča z izbruhi ptičje gripe, letos je ta še posebej močno prizadela naše severne sosede. Cela Avstrija je bila razglašena za območje s povečanim tveganjem, poroča T-Online.

Od petka morajo rejci perutnine sprejeti posebne ukrepe za preprečevanje stika med njihovimi živalmi in divjimi pticami. Svojih živali ne smejo več krmiti na prostem, poleg tega jih je treba z mrežami ali streho zaščiti pred okuženimi divjimi pticami. V 25 okrožjih z znatno povečanim tveganjem veljajo še strožja pravila: podjetja z več kot 50 živalmi morajo imeti svoje ptice v hlevu. Pri razkuževanju vozil, s katerimi odvažajo živali, pomaga vojska.

Ministrstvo za zdravje je sporočilo, da so prizadete že štiri perutninske farme v Zgornji in Spodnji Avstriji, skupaj že okoli 200.000 živali.

Do izbruhov ptičje gripe v Evropi vse pogosteje prihaja spomladi in jeseni. Virus je zelo nalezljiv in se lahko prenese z divjih ptic na rejne živali, pri čemer okužena perutnina običajno pogine. V redkih primerih se lahko okužijo tudi ljudje, a takih primerov v Evropi še niso zaznali.

Foto: Profimedia

Izbruh ptičje gripe tudi na Slovaškem

Nedavno je do velikega izbruha ptičje gripe prišlo tudi na Slovaškem. Pobiti je bilo treba vseh 400.000 piščancev na največji piščančji farmi v državi, vsa jajca proizvajalca so bila umaknjena s trga. Nevarnosti za potrošnike sicer ni bilo.

Letošnji izbruh ptičje gripe velja za največjega doslej. V začetku oktobra je v Vietnamu zaradi ptičje gripe poginilo najmanj 47 tigrov in trije levi, so poročali vietnamski mediji. Med poginulimi živalmi je bilo nekaj mladičev, starih le nekaj tednov.

Virus že preskočil s sesalca na sesalca

Številne okužbe pri kravah molznicah v ZDA so skrb vzbujale že poleti. Raziskovalci se bojijo, da bi se virus bolje prilagodil sesalcem. Študija, objavljena avgusta, je že pokazala prenos virusa s sesalca na sesalca, tudi med različnimi živalskimi vrstami, na primer s krav na mačke. Christian Drosten, glavni virolog v berlinski bolnišnici Charité, je posvaril pred naslednjo pandemijo. Tudi drugi strokovnjaki so sprožili alarm. Mutacije virusa, ki bi povečale prenosljivosti na ljudi, še niso bile odkrite.

Ptičjo gripo so oktobra potrdili tudi v Sloveniji, in sicer pri labodih na Ptuju in v Brežicah ter pri perutnini v ptujski občini. Ker se bolezen lahko prenaša tudi prek kontaminirane obutve in živali, ki pridejo v stik s poginjenimi pticami ali njihovimi izločki, je uprava za varno hrano takrat prebivalce pozvala, naj se izogibajo vodnim površinam, na katerih se nahajajo vodne ptice, in jih ne krmijo. Če opazijo poginule vodne ptice, naj pokličejo številko 112. (Vir: STA)

Avtor
Piše

I. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,671
12.11.2024 ob 09:25
3,937
10.11.2024 ob 18:05
33,823
24.10.2024 ob 00:11
1,240
05.11.2024 ob 15:14
575
12.11.2024 ob 17:54
Preberi več

Več novic

New Report

Close