Vprašanje
Spoštovani dr. Pušenjak,
vnaprej se opravičujem za malce daljši zapis, a ker vem, da ste velik strokovnjak in pomagali že mnogim, se obračam na Vas.
V lanskem letu so mi nekje junija začeli izpadati lasje v ogromnih količinah. Ker se mi kaj takega še nikoli ni zgodilo, sem sprva mislila, da gre morda zgolj za prehodno obdobje in počakala do septembra. Ker se situacija takrat še vedno ni umirila, sem odšla do svoje osebne zdravnice, ki me je poslala na odvzem krvi. Izvid je pokazal feritin: 7.2 μg/L (15 – 150), hemoglobin: 120 g/L (120 – 150) ter železo: 19 μmol/L (8,8 – 29,9). Dobila sem 1 škatlico Tardyferona in ob naslednjem odvzemu krvi se mi je feritin dvignil na 18. Sama sem malo raziskovala in optimalna vrednost feritina (sploh v primeru izpadanja las) naj bi se gibala med 60 in 80. Ob omembi omenjenega mi je zdravnica vseeno rekla, da nove škatlice Tardyferona ne potrebujem, tako da je vrednost feritina ostala pri 18. Kljub eno mesečnemu jemanju železa, se mi izpadanje las še vedno ni ustavilo, zato sem odšla še do dermatologinje, ki je rekla, da bi bilo dobro opraviti hormonske preiskave in ultrazvok jajčnikov, saj imam neredne menstruacije. Vse našteto sem opravila pri svoji ginekologinji. Kri za hormonske preiskave sem oddala drugi dan menstruacije in rezultati so bili BP, in sicer S – FSH: 3.25 IU/L, S – LH: 1.68 IU/L ter S – testosteron cel.: 0. 584 nmol/L. Tudi ultrazvok jajčnikov ni pokazal nobenih posebnosti. Ob vrnitvi k dermatologinji je ta še vedno vztrajala pri policističnih jajčnikih zgolj zaradi nerednih menstruacij. Naj omenim, da poleg omenjenega simptoma, nimam nobenih znakov policističnih jajčnikov – imam 23 let, visoka sem 170 cm in tehtam 55 kg, nikoli nisem imela težav z aknami ali prekomerno poraščenostjo, tudi ultrazvok jajčnikov sem opravila že kar nekajkrat in ginekologinja ni nikoli videla česa posebnega. Na koncu mi je dermatologinja postavila diagnozo difuzno izpadanje lasišča (telogenij efluvij) in predpisala 5 % Minoxidil, ki sem si ga nanašala 4 mesece. Izpadanje se je aprila letos po skoraj 1 letu ustavilo, a se žal s polno paro vrnilo sredi avgusta. Prva stvar, ki sem jo naredila, je bila, da sem takoj obiskala osebno zdravnico in odšla na odvzem krvi. Izvid je pokazal feritin: 8.2, hemoglobin: 124, hematokrit: 0.359 ter železo: 12.2 (še za skoraj 7 enot nižje kot lansko leto). Spet sem dobila škatlico Tardyferona in po eno mesečnem jemanju ponovno oddala kri. Izvid je pokazal feritin: 22, hemoglobin: 121, hematokrit: 0. 348 in železo: 12.5. Ob pogovoru z dermatologinjo le – ta še vedno vztraja pri PCOS. Zdaj pa se na vas obračam z naslednjimi vprašanji
1) Ali obstaja kakšna povezava med izpadanjem las in tako nizko vrednostjo feritina? Če da, ali mislite, da bi bilo pametno, da nadaljujem z dodajanjem železa in katera vrednost feritina bi bila v takšnem primeru optimalna? Ne vem, kako naj si drugače razlagam takšno izpadanje las, saj se mi je to lani prvič zgodilo. Vse omenjene preiskave pa drugega odstopanja kot nizkega feritina niso pokazale.
2) Ali obstaja kakšna možnost, da imam PCOS, kljub temu da hormonske preiskave, ultrazvočni pregled in odsotnost značilnih simptomov (razen nerednih menstruacij) temu nasprotujejo?
3) Če v nobenem izmed zgornjih dveh faktorjev ni težava, kje bi lahko bil problem?
Iz srca se Vam zahvaljujem, ker ste me brali!
Spoštovani,
ne glede na karkoli, terapija z železom za napolnitev zalog železa (feritin) nikoili ne more trajati le 1 mesec. Za napolnitev zalog železa je potrebnih najmanj 4 do 6 mesecev. Ob vašem pomanjkanju železa bi me zanimalo, česar niste omenili, kako se prehranjujete. Ste slučajno vegetarianka ali celo veganka? Če ste, potem je to najverjetnejši razlog za pomanjkanje železa, kajti 2-valentnega železa, ki je primerno za vsrkanje v telo, je dovolj le v prehrani živalskega izvora (nekaj tudi v ribaj, jajcih, mleku, ampak največ v temnem mesu).
Sicer nisem strokovnjak za izpadanje las, razen, kadar je to vezano za hormonske motnje z našega področja, ampak pomanjkanje železa se lahko kaže tudi s povečanim difuznim izpadanjem las. Ampak pogosto vzporedno deluje več različnih dejavnikov, med drugim kronična vnetja (najpogosteje v področju prebavil – ustna votlina, črevesje, želodec ipd.), lahko tudi sklepov ali sistemska vnetja, kar pa se preveri s številom levkocitov in CRP. Pri rednem ciklusu in brez objektivnih znakov PCO mislim, da je trditev, da gre za PCOs nestrokovna trditev.
Vaša osebna zdravnica, ki vam je predpisala Tardyferon, je torej verjetno zdravljenje ustrezno začela, ni ga pa zaključila kot bi bilo treba.
Spoštovani,
hvala za odgovor! Nisem ne vegetarijanka ne veganka, jem raznovrstno, veliko sadja in zelenjave (v zadnjem času sploh veliko rdeče pese), je pa res, da od mesa uživam le belo meso in ne rdečega.
Kar se tiče levkocitov, so bili ti 5,8 (4,0 – 10,0); CRP – ja pa mi zdravnica ni preverjala.
Svetujete, da pri zdravnici vztrajam še pri dodajanju Tardyferona?
Pa še eno vprašanje – Dermatologinja mi je v svojem prepričanju, da gre za PCO rekla, da bi bilo smiselno jemati Inositol glede na to, da imam neredne menstruacije. Kaj menite o tem?
Hm… koliko so te menstruacije neredne oziroma kako se ta “nerednost” kaže? Za PCOs je značilno, da so ciklusi nenormalno dolgi (tudi več kot 45 dni) in da jih je manj kot 8 letno. Ampak je več kriterijev kot je npr. razmerje LH/FSH več kot 2, jajčniki povečani vsaj za 50% nad normalo (npr. 4 x 4,5 cm) itd. Iz vaših izvidov prav nič od tega ni. Glede inositola težko rečem belo ali črno. Če ne gre za jasen PCOs, je tudi to verjetno manever v slepo.
je neredno ampak samo 2x ste imeli obdobje daljše od 45 dni. Ni dovolj prepričljivo za PCO