Darovanje KMC je izjemna oblika pomoči sočloveku. Za darovanje se lahko odločijo bolnikovi sorodniki, ki žal zaradi tkivne neskladnosti z bolnikom, niso vedno primerni darovalci.
Med bolniki je približno 75 odstotkov takih, ki darovalca ne morejo najti med sorodniki, zato potrebujejo pomoč registra Slovenija Donor.
V Sloveniji se letno v povprečju opravi 50 alogeničnih presaditev KMC. V domačem registru potencialnih darovalcev KMC Slovenija Donor najdejo približno10 odstotkov ustreznih nesorodnih darovalcev. Za bolnike, za katere v domačem registru ne najdejo darovalca, ga nato iščejo v svetovnem registru. Po vsem svetu za več kot 50.000 bolnikov na leto iščejo ustreznega darovalca zunaj njihove družine.
V nacionalni register Slovenija Donor, ki deluje v sklopu Zavoda RS za transfuzijsko medicino, je vključenih več kot 20.000 potencialnih nesorodnih darovalcev, ki so prek slovenskega tudi del svetovnega registra WMDA (World Marrow Donor Association) in tako del skupnosti skoraj 43 milijonov potencialnih darovalcev z vsega sveta. Zato lahko bolniku tkivno skladnega darovalca iščemo med vsemi vpisanimi v WMDA po celem svetu.
21. septembra že desetič obeležujemo svetovni dan darovalcev KMC. To je dan, ko posebej izkažemo zahvalo vsem, ki so krvotvorne matične celice že darovali, in tistim, ki so z vpisom v register Slovenija Donor pokazali pripravljenost, da bi to storili. Zaradi njih se bolnikom povečujejo možnosti preživetja.
‘Daj se na seznam’, vpišite se v register Slovenija Donor!
Zaradi genetskih značilnosti populacije je ravno v registru Slovenija Donor največ možnosti, da za domačega bolnika v njem najdemo tudi ustreznega darovalca. Večji kot je register, večja je ta možnost in pomeni več možnosti za preživetje.
Osebi, ki se bori s krvnim rakom, lahko pomagate preživeti že z odvzemom brisa ustne sluznice, ki je korak k vpisu v register Slovenija Donor. To lahko naredite kar od doma. V register se lahko vpišete vsi v starosti od 18 do 40 let. Postopek vpisa je povsem preprost. Izpolnite spletni vprašalnik na www.slovenijadonor.si, nato na dom prejmete paket za odvzem brisa ustne sluznice ter ga v priloženi kuverti s plačano poštnino vrnete na naslov Slovenija Donor, Zavod RS za transfuzijsko medicino.
Več o izkušnjah darovalcev, bolnikov, postopku vpisa v register in darovanju si lahko ogledate na www.dajsenaseznam.si in www.ztm.si/register-darovalcev/slovenija-donor/
Veriga hvaležnosti
Z zahvalnim videom VERIGO HVALEŽNOSTI DAROVALCEM se bolniki, register Slovenija Donor, Zavod RS za transfuzijsko medicino in Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, zahvaljujejo vsem darovalcem, slovenskim in tistim iz tujine, ter vsakemu posamezniku, ki je z vpisom v register kjerkoli na svetu izkazal svojo pripravljenost darovati življenjsko pomembne celice.