IVF – rast foliklov
Pozdravljeni,
za mano sta dva IVF postopka, oba brez punkcije.
Prvič sem od 2. dne menstruacije imela Menopur 375 enot (cilj čim več foliklov/jajčec). Postopek smo prekinili 11. dan, ker sem začela krvaveti. 10. dan cikla sem imela UZ – en folikel velik 8 X 7 mm. Dodati so mi 150 enot Gonala, a, kot rečeno, smo nato postopek zaradi krvavitve prekinili.
Drugič sem 5. dan menstruacije začela s 150 enotami Gonala (cilj eno jajčece). 9. dan cikla sem imela 5 foliklov, a so bili vsi manjši od 4 mm. In zato smo postopek prekinili. V tem postopku sem imela UZ tudi 2. dan menstruacije, ko je bilo vidno 14 foliklov, en velik 14 x 7 mm, drugi 10 x 6 mm, ostali okoli 5 mm. Zanima me, ali je to običajno, da se folikli zmanjšujejo oziroma izginjajo?
Pred začetkom obeh dveh postopkov, sem naredila UZ (slučajno je bilo to na 9. dan cikla) in takrat sem imela 5 foliklov, eden 12 x 14 mm, drugi 10 x 12 mm. Skratka, ne znam si pojasniti, zakaj so moji folikli celo večji brez hormonske terapije 🙂 Morda ni to nič nenavadnega … Upam na pojasnilo/razlago. Hvala.
(V vednost: pri drugem postopku sem 2. dan naredila še teste v laboratoriju: Estradiol 15 ng/L; FSH 18,28 IU/L; LH 10,35 IU/L.
Januarja pa sem preverjala tudi AMH 0,25 ng/mL; TSH 2,04 mlU/L.
Vem, da testi niso spodbudni.)
Vnaprej hvala za razlago 🙂
Spoštovani,
žal niste navedli svoje starosti, ki je bistven podatek. Sicer pa AMH 0,25 sam po sebi kaže na izčrpanost jajčnikov in zato ni čudno, da se ne odzivajo na gonadotropine. Po dveh opisanih postopkih in ob omenjenem FSH 18 ter AMH 0,25 bi vam sam, čeprav se z IVF ne ukvarjam, predlagal, da začnete razmišljati o OBMPO s podarjeno jajčno celico.
Spoštovani,
v bistvu gre pri opažanju pri vas za nepomemben “privid”. Bistvo namreč ni, koliko folikli zrastejo do velikosti pod 18mm. Bistvo je, če katerikoli folikel prebije magično mejo 18mm (vsaj 18mm, ne npr. 18 x 7mm), kajti od tu dalje lahko pričakujemo ovulacijo. Vaši jajčniki so očitno povsem izčrpani in v tem primeru ni pomembno koliko gonadotropinov se odmeri, ker je to tako kot bi orkester igral zelo na glas v gluhonemnici. Mogoče celo komu od poslušalcev postane ob tem slabo, ker zvok, ko postane zelo glasen, lahko deluje tudi posredno (preko vibracij) na organe, ki sicer ne služijo sluhu. Tako morda gonadotropini v zelo visokih odmerkih prej škodijo kot pomagajo.
s “prividom” imam v mislih predvsem “navidezno negativen učinek” zdravila, ki ima sicer pozitiven učinek na rast foliklov, temelj za to pa so laboratorijski izvidi vaših gonadotropino (visok FSH in izjemno nizek AMH), ki kažejo na popolno izčrpanost jajčnikov. Skratka, lahko vas še tako dobro razumemo in predvsem sočustvujemo z vami, ampak iz te situacije žal ni izhoda v smeri potomstva z lastnimi jajčeci. Žal je proces propadanja reprodukcijske funkcije enosmeren in dokončen.