Ashermanov sindrom – mogoče?
Pozdravljeni,
dobre pol leta nazaj sem rodila v 23. tednu, za tem čiščenje maternice zaradi ostankov posteljice.
Sedaj se sprašujem, če imam mogoče brazgotine od tega dogodka, saj imam bistveno manj intenzivne menstruacije, sicer redne, a povsem lažje ter neboleče, endometrij je bil prejšnji mesec 6mm, predvsem pa imam zadnjih nekaj mesecev krvavitve okrog ovulacije in po odnosih. Pred tem sem 3x zanosila prvi ali drugi mesec, sedaj pa ne uspe, ovulacijo vem, da imam.
Se vam glede na opisano zdi možno, da bi šlo za Ashermanov sindrom?
Kako priporočate postopati, bi svetovali histerektomijo, da se to preveri in sčisti, če je v tem problem?
Koliko časa po tej operaciji (če to odkrijejo in rešujejo) je potrebno čakati ored ponovnim poskušanjem z zanositvijo?
Spoštovani,
abrazije po porodu so res sporne, čeprav, če imaš za to primerno orodje (neostra kireta) je povsem varna. Ashermannov sindrom je seveda možen, diagnostika pa je histeroskopija (ne histerktomija!) Po razrešitvi zarastlin se priporoča vsaj 3 do 4 menstruacije in morebiti še “second look histeroskopijo”, da se preveri, če se po razrešitvi zadeva ni ponovno zrastla. Ampak mislim, da razmišljate še malce predaleč.
ne, Ashermannov sindrom ne povzroča vmesnih krvavitev.
zasebni specialist lahko napiše belo napotnico, s katero lahko prav tako vstopite v sistem javnega zdravstva.
Spoštovani,
sama sem imela umetno prekinitev nosečnosti zaradi trisomije 21. Zaradi ostanka posteljice, ki se kljub jemanju primoluta in odtegnitveni krvavitvi ni izločila, je bila narejena abrazija (prišlo je do vnetja in pred abrazijo sem imela cel mesec hude bolečine pri odvajanju blata). Od tega bo dve leti in v tem času nisem uspela ponovno zanositi (prvič ni bilo težav). Narejen je bil test prehodnosti jajcevodov, partnerjev spermiogram je ok, hormoni so tudi ok, ovulacije so potrjene, jemala sem femaro in utrogestan (10 in 11 dan ciklusa se mi od splava naprej namreč pojavlja rahel krvav izcedek; menstruacijo dobim 12. dan po ovulaciji). Stara sem 37 let. Ginekologinja me je poslala na laparoskopijo, kjer pa ni bilo posebnosti. Sprašujem se, ali bi bile morebitne brazgotine vidne na UZ, ali pa je za to nujno potrebna histeroskopija?
Vnaprej hvala za vaš odgovor in lepo pozdravljeni.
hm? Vsekakor je histeroskopija bolj zanesljiva in tudi natančnejša pri identifikaciji zarastlin maternične votline. Z UZ se jih da tudi spregledati, zlasti točkaste in manjše, ki pa niso nič manj pomembne.
Spoštovani,
ponovno se obračam na vas. Kot sem napisala že v objavi zgoraj s 6.2. (spodaj jo bom še enkrat prilepila) še vedno nisem uspela zanositi in sva s partnerjem sedaj napotena na IVF. Zanima me, ali je možno pri vas narediti samoplačniško ambulantno histeroskopijo, da bi se izključilo morebitne brazgotine v mat. votlini? Na moje vprašanje glede morebitnih brazgotin, ki bi ovirali zanositev, je ginekologinja naredila še en UZ in dejala, da bi se to videlo. Ne bi se zaman spuščala v postopek, če obstaja mehanska ovira, ki bi jo bilo potrebno predhodno odpraviti. Kaj bi mi svetovali?
Vnaprej se vam iskreno zahvaljujem za vaš odgovor in vas lepo pozdravljam.
“Imela sem umetno prekinitev nosečnosti zaradi trisomije 21. Zaradi ostanka posteljice, ki se kljub jemanju primoluta in odtegnitveni krvavitvi ni izločila, sem imela histeroskopija, narejena je bila abrazija (prišlo je do vnetja in pred abrazijo sem imela cel mesec hude bolečine pri odvajanju blata). Od tega bo dve leti in v tem času nisem uspela ponovno zanositi (prvič ni bilo težav). Narejen je bil test prehodnosti jajcevodov, partnerjev spermiogram je ok, hormoni so tudi ok, ovulacije so potrjene, jemala sem femaro in utrogestan (10 in 11 dan ciklusa se mi od splava naprej namreč pojavlja rahel krvav izcedek; menstruacijo dobim 12. dan po ovulaciji). Stara sem 37 let. Ginekologinja me je poslala na laparoskopijo, kjer pa ni bilo posebnosti. Sprašujem se, ali bi bile morebitne brazgotine vidne na UZ, ali pa je za to nujno potrebna histeroskopija?”
Spoštovani,
predvsem UZ ni metoda, s katero bi lahko zarastline v maternični votlini izključili. Lahko, da bi se na kakšno zarastlino posumilo, če bi bila dovolj obsežna, vemo pa, da tudi manjše ali drobne zarastline motijo zanositev. Skratka, za izključitev Ashermannovega sindroma je potrebna histeroskopija, lahko tudi ambulantna. Ampak te diagnostike žal ne delam. Delajo jo praktično v vseh sekundarnih ustanovah (bolnišnicah) z ginekološkimi oddelki v Sloveniji.