A kdo zivi in dela v De, At… kje oddate napoved za dohodnino?
Cesarju, kar je cesarjevega? Ampak kateremu?
Prijavljam davcno napoved. Ker sem student, sem v De zasluzil pod mejo, pod katero napovedi v De ni treba oddati. Celotno leto 2005 sem bil v De, doma na davcni pravijo, da sem v vsakem primeru rezident, saj imam stalni naslov doma.
Na davcni so rekli, da ce bi imel v tujini stalni naslov (dodala je, da ga je najbrz tezko imeti???), in da se je v tem primeru potrebno na obcini odjaviti, in to je to?
V De sem obdavcen enako kot nemci, in imam tukaj prijavljen naslov (Anmeldungsbestätigung; ali to ni enako kot stalni naslov?).
Se pravi, za v prihodnje, gre se na obcino doma, dober dan, odjavil bi stalni naslov, in to je to?
Ali ima kdo kaksno izkusnjo, kako ste naredili vi?
Ja, letos morajo vsi rezidenti RS oddati davčno napoved, to je vsi, ki imajo prijavljeno stalno prebivališče v RS oz. izpolnjujejo pogoje po Zakonu o dohodnini. To je letos dvignilo veliko prahu, saj morajo mnogi Slovenci, ki delajo v tujini plačati zelo visok davek še v Sloveniji oz. razliko, ki je ne plačajo v tujini. Verjetno ta meja, ki je ne presegaš v tujini, jo v Sloveniji zagotovo boš in tu plačal od tega dohodka dohodnino.
Najbolje je, da v Sloveniji odjaviš stalno prebivališče (če se da). To opraviš na pristojni UE (kjer imaš prijavljeno stalno prebivališče). Osebno izkaznico boš verjetno moral oddati, potni list pa ti ostane, saj ni vezan na stalno prebivališče, temveč na državljanstvo. Ugibam tudi, da boš verjetno ob odjavi, moral imeti zraven tudi novi stalni naslov v tujini. Želim pa ti veliko sreče pri urejanju te birokracije v Sloveniji, ker boš preletel veliko, veliko vrat, preden boš opravil in dobil potrebne informacije, tako da si vzemi kakšen teden dopusta. Ne sprašuj pa za dodatne informacije tete na UE, ki deli štampiljke, ker namreč, ta teta, kljub drugemu napisu na vratih in sistematizaciji delovnim mest, ter 20 letni karieri, samo to zna, za bolj zahtevne zadeve, se kar obrni na vodje oddelka in če boš imel srečo, boš v enem dnevu rešen. Preden pa prideš te zadeve urejat v SLO., pa prinesi čimveč dokazil, saj ko boš tukaj, si bodo še cel kup zadev namislili.
No, nisem ti najbolj pomagala, točnih izkušenj še nimam, se mi je pa letos ta naša država še bolj zamerila. To pomeni, če se bomo res kdaj selili preko luže, bomo imeli še kup nerešenih težav v SLO….
Tukaj pa še kakšen uporaben link:
Ali to pomenu tudi, da ce v tuijini placujes vecji davek na dohodek kot bi ga v Sloveniji, da ti bo razlika povrnjena?
Ne, razlika ti ne bo vrnjena, če boš v tujini preveč plačal, če pa si ti dolžan, pa moraš doplačati – ampak, kaj takšnega se verjetno ne bo zgodilo, razen če si zaposlen v Romuniji.
Dragi Tinko,
za dohodnino je zadeva rahlo bolj zapletena kot ti je zgoraj napisala minja. Ce si v tujini rezident (se pravi davcni zavezanec po lokalni zakonodaji) je najprej potrebno preverit, ali obstaja sporazum sporazum o preprecevanju dvojnega obdavcevanja. Ta tako za Avstrijo (sklenjen s Slovenijo) in z Nemcijo (se stari, sklenjen s SFRJ, vendar se vedno velja tudi za Slovenijo) obstaja. Najdes jih na internetni strani slovenskega financnega ministrstva (link je tudi preko strani DURSa). Gospa na vasi davcni, je ocitno malo za luno, ali pa v soli ni poslusala. Naslov in uradni bivalisce vsekakor niso edini merodajni za dolocanje rezidentstva. Lahko si namrec prijavljen (imas stalno bivalisce) v dveh drzavah in v tem primeru se uporabi sporazum (omenjen zgoraj). V njem so pravila dolocanja rezidentstva. Ce torej izpolnjujes pogoje za rezidenta v Nemciji, te lahko slovenska davkarija obdavci le dohodke z virom v sloveniji (recimo, ce si prejel dividendo slovenske delniske druzbe) in se to le v okviru moznosti, ki jih doloca sporazum (zgoraj omenjeni). Sporazum namrec potem ko se doloci rezidentstvo, za vsako vrsto dohodka posebej doloca, kje se ga lahko obdavci.
Torej, ce si rezident v skladu s sporazumom v Nemciji, in si dosegal izkljucno dohodke iz delovnega razmerja, ti lahko z gotovostjo potrdim, da se dohodki obdavijo samo in izkljucno v Nemciji. Ce pa je slo za kaksne druge dohodke, oziroma ce ne izpolnjujes pogojev za rezidenta, pa je druga pesem. Teh podatkov tukaj nimam, prav tako nimam pred sabo sporazuma za Nemcijo.
Pa se en preprost nasvet: davcne uprave zaenkrat se vedno zelo slabo (beri nic) ne komunicirajo med sabo. Tako da te bodo zelo tezko dobili, ce si imel dohodke izkljucno v Nemciji in niso bili izplacani na slovenski transakcijski racun :).
Ce pa te se kaj zanima, pa vprasaj.
LP Flora
PS: Imam pa precej izkusenj s tem, ker imam tudi dvojno stalno prebivalisce in vsako leto uporabljam dolocila sporazuma.
Minja,
najlepsa hvala za tvoj prispevek. Pri nas je z davki res malo bolj zalostno, za privatnega investitorja totalna polomija. Malce me bega, ker ne vem, koliko
casa bom v tujini, vem le, da zaenkrat nimam namena iti nazaj… Upam le,
da ni kaksnih pretiranih komplikacij potem doma. Ce se v Sloveniji odjavim,
ali sem lahko se nekaj casa zavarovan pri nas, in vpisan na faksu… sicer je
zadnje leto… ampak vseeno
No ja, vseeno se je fajn pozanimati, da vidim, kaksne moznosti so…
PS: po Bajukovi modrosti si popolnoma oproscen davka za nalozbo po 20ih letih… pol se pa ti pejt…
Flora, te zadeve so letos nove. Res, da se točno ne spoznam na stvari, malo sem sicer pregledala Zakon o dohodnini in Zakon o davčnem postoku ter veljavno konvencijo o izogibanju dvojnega obdavčevanja, vendar je sorodnik najel davčnega svetovalca in bil na razgovoru na davčni, ki sta mu oba enako povedala. Letos si tudi v Sloveniji obdavčen, kljub začasnemu prebivališču v tujini, kljub samo dohodkom iz delovnega razmerja v tujini… Jaz,žal ne vem, kako je bilo v preteklosti in kateri člen, naj bi se po novem uvedel, ki bi to letos določal…. ker nisem nikoli posebej spremljala davčne zakonodaje.
Na DURS-u se zgovarjajo, da v bistvu ne gre za dvojno obdavčevanje, temveč za doplačilo dohodnine, ker ti plačano akontacijo dohodnine v tujini odbijejo. Pravniki so sorodniku svetovali naj odda dohodnino, saj so davčne uprave postale dokaj povezane, naj plača ter šposkrbi, da v prihodnje ne bo več davčni zavezanec v Sloveniji.
Bi te pa prosila, če ti kako drugače razumeš letošnjo “zbrko”…? Ali pa če imaš informacije, koliko so davčne uprave v resnici povezane…? Ali pa če imaš idejo, kako najti luknjo, ker se mi vse skupaj zdi nesmiselno plačevati dvojne davke oz. “razlike” – kot to imenujejo dacarji?
lp
V bistvu sem se hotel prvotno zahvaliti Flori za prispevek,
ampak vidim, da vesta obedve kar nekaj. No, kakorkoli, hvala 🙂
Tako, zdaj ste me pa razkurili. Pred sabo imam veljavni sporazum o preprecevanju dvojnega obdavcevanja med SLO in Avstrijo. In tam jasno in glasno pise (seveda velja za Avstrijo), da se dohodki izkljucno iz delovnega razmerja pri osebah, ki so rezidenti ene drzave (Avstrije) in so izhajajo iz te drzave (Avstrije) lahko obdavcijo samo v tej drzavi (Avstriji). Izjeme so:
– ce se oseba nahaja v drugi drzavi (Sloveniji) vec kot 183 dni v koledarskem letu
– ce je bilo delo dejansko opravljeno v drugi druzavi (Sloveniji).
In ker sporazum se vedno velja in imajo mednarodni sporazumi prednost pred nacionalno zakonodajo, se lahko slovenski DURS v tem primeru v … ugrizne.
Ce je Slovenec rezident tuje drzave, potem bo v vecini sporazumov (saj so prakticno vsi zgrajeni po OECD vzorcu) dohodek iz delovnega razmerja obdavcen v tuji drzavi.
Drugace pa velja, ce nekdo ni rezident v tujini (glej clen 4 sporazumov), potem pa je seveda druga pesem. Kaj pa je s sorodnikom manje pa ne vem, ker nimam vseh podatkov. Morda gre za problem zacasnega prebivalisca? Pa tudi tu sporazum ne uposteva izkljucno stalnega bivalisca, ampak je pomembno sredisce zivljenjskih interesov (tako ekonomskih kot tudi osebnih).
Fantje ne me hecat, zadevo delam vsak dan v sluzbi – in razne gospe z davcne imajo po mojih izkusnjah pogosto manj pojma, kot poskusajo pokazat.
Tako, zdaj grem pa nazaj delat.
Pozdrav
Flora
Debata z nekega drugega foruma:
Fiston pise:
Ma ne vem, kako to delajo, valjda morajo tudi na davčni imeti kake bolj pametne od te ženske, ki me je to spraševala. No mi je rekla, ko sem Bosanske dividende prijavil, da le lepo, da sem prijavil, da MBA-ajevci pa nič ne prijavijo barabe. No pa sem ji jaz rekel, da nisem ravno tak poštenjak, da bi kar tako prijavljal, ampak je možnost, da me dobijo. No pa me je tudi vprašala kako. No pa sem ji rekel, da če bi bil siguren, da so na davčni vsi tako bukavi, pa sigurno ne bi prijavil, samo da ne grem tvegat.
KOMENTAR na; ali drzave izmenjavajo podatke:
Zdaj ne vem, kakšno izmenjavo podatkov imajo, samo dvomim da to deluje. Ne vem, da bi kar z vseh koncev neke podatke v Slovenijo pošiljali. Po moje je bolj verjetno, da če te enkrat dobijo, da si kaj utajil, da potem sprožijo preiskavo, pa tam kjer sumijo, da bi lahko kaj imel prosijo za podatke.
No če bi dobili vse podatke, potem ne vem zakaj pri dohodnini zahtevajo, če si rezident Slovenije in si zaposlen v tujini vse papirje, pa celo v slovenščino morajo biti prevedeni. No za prihodke ni nujno, ampak če hočeš da ti upoštevajo že plačan davek v tujini, pa hočejo imeti dokazilo in to v slovenščini. No zdaj, če bi jim res kake podatke iz tujine pošiljali, potem verjetno tega ne bi potrebovali.
No se bo pa drugo leto videlo pri dohodnini, če bo napoved res že izpolnjena. Če obstaja kaka izmenjava, potem bi moralo biti to vse že vpisano, ampak ne verjamem, da bo kaj iz tega.
Pozdravljena Flora.
Vse to, kar govoriš, vem. Ampak, na DURS-u trdijo, da ne gre za dvojno obdavčevanje, ker ti tuji davek odbijejo, temveč da doplačaš razliko – zdaj kakor si kdo razlaga, tudi jaz sem si drugače. Vem, ni logično, saj je pri nas najnižja plača 80 000sit neto, v Avstriji pa 1000evrov neto. Najnižji plači pa imata v obeh državah dokaj enak procent obdavčitve, torej prihaja že v osnovi do velikih razlik…. Vse skupaj je totalno nelogično in zmešano.
To, da imajo naši davčni gospodje najmanj pojma o davčnih zadevah, že vem. Saj je moral svak en teden čakati, da ga je sprejela vodja oddelka ali kakroli je že bila ta ženska in mu zadeve tako “po kavbojsko” razložila. Prav tako ne vem, kaj mu je točno razlagal davčni svetovalec.
Moj svak je rezident Slovenije (tukaj ima stalno prebivališče in tukaj mu živi družina – žena in otroci), prav tako je rezident Avstrije. On čez teden živi v Avstriji, kjer ima službo, med vikendi pa pride domov, nikakor ni v Sloveniji 183 dni v letu. V Avstriji ima zaenkrat le začasno prebivališče. Mogoče je res to pri njemu problem, ker ima tukaj drugi del družine, ker ima v Sloveniji registrirane avtomobile? Ne vem, ker nisem bila z njim, ko so mu zadeve razlagali, on pa je s pravnimi zadevami bolj skregan, tako da je iz razgovorov potegnil samo zaključke. Kako mu lahko dokažejo vitalne interese?
Če imaš kakšno idejo, nam prosim pomagaj oz. če kako drugače razumeš konvencijo o rezidenstvu in obdavčevanju.
Zgoraj sem napisala napačen nick. Torej nats = minja.
Zdravo minja,
poglej tvoj svak je po pravilih sporazuma rezident Slovenije, ker:
– ima v Sloveniji stalno prebivalisce in ker ima v Sloveniji druzino. V primeru, da ima nekdo stalno (ali pa zacasno) bivalisce v dveh drzavah, se uposteva sredisce zivljenjskih interesov (ekonomskih ali osebnih) – ureja 4. clen sporazuma. Osebni interesi (druzina) imajo v skladu s sodno prakso vedno prednost pred ekonomskimi. Ker ima torej druzino v Sloveniji in se sem redno vraca, velja za rezidenta Slovenije. Torej je situacija malo drugacna kot sem napisala zgoraj.
Ce prejema izkljucno dohodke iz delovnega razmerja, velja 15. clen sporazuma torej:
– dohodki iz delovnega razmerja, ki jih prejema rezident Slovenije, se smejo obdavciti v drzavi, kjer se delo opravlja (torej v Avstriji)
– Slovenija pa sme v skladu s 24. clenom sporazuma te dohodke tudi obdavciti, vendar pa mora upostevati davek, ki je bil placan v Avstriji.
Svak se bo slovenskemu davku tezko izognil, ker ima v Sloveniji druzino. Avtomobili ne igrajo nikakrsne vloge. Osnovni problem je, ker je rezident (v skladu s sporazumom) Slovenije. Ce bi bil rezident Avstrije (spet v skladu s sporazumom), slovenska davkarije ne more (pri dohodkih iz delovnega razmerja seveda) nic.
Ce te se kaj zanima, pa vprasaj.
lp Flora
PS: Zgoraj sem pisala za primere, ko je nekdo dejansko v tujini in nima taksnih vezi s Slovenijo. Ce si takoimenovani “pravi gastarbeiter” se ti davcna ne more obesit na osnovi stalnega bivalisce, ker stalno (ali pa zacasno bivalisce) ni edino merodajno za presojo rezidentstva. Drugace pa je treba upostevati tudi vrsto dohodka. Sporazum ureja vsako vrsto dohodka posebej. Pa se: na zalost se slovenija ni izpogajala za takoimenovano “Pendlerregelung”, ki jo ima Avstrija v skoraj vecini ostalih sporazumov. Ta bi tvojemu svaku precej olajsala zivljenje…
Zelela bi dodat, da je kar nekaj drzav z visjimi davki na dohodek kot Slovenija, npr. Nizozemska, Danska, Svedska …
Hvala, Flora. Mi je sedaj že še bolj jasno. Vidim, da pri davkariji ni vse tako enostavno. S tem si verjetno pomagala tudi TINKO-tu, da se najde. Malo me samo moti, da so zdaj kar naenkrat to uvedli, prej toliko let pa ni bilo težav – namreč svak že 10 let dela v avstriji in še nikoli ni plačeval davkov tudi v Slo.
Torej, če se odselim z družino v Avstralijo, nismo Sloveniji nič dodatno dolžni, niti v primeru, če obdržimo še stalno prebivališče v Sloveniji.
Sem ti dolžna kakšno pijačo.
Lep pozdrav.
Sam sem se sedaj znašel pred enakim problemom – torej zaposlitev v Avstriji in davek v Sloveniji.
Če se resnično hočeš “izogniti” rezidenstvu v Sloveniji, nesmeš imeti nase nobenega registriranega avtomobila, nobenih naročnin za tel., nobenega bančnega računa v SLO, prinesti moraš pog.o zaposlitvi z strani tujega delodajalca, dokazila o urejenem zdrav.zav.v tujini, potrdilo o rezidenstvu v tuji državi, pog.o najemu stanovanja, in kar je najbolj pom.- če tvoj partner, oz.otroci živijo v SLO, smatrajo, da se pogosto vračaš v Slovenijo, in si tako skoraj 99% davčni rezident v RS!
Skratka – 1000.poti in poln kup papirologije – ampak na koncu se izplača – vsaj meni je sedaj lažje, ko sem se dokončno rešil tega bednega SLO sistema;)
Lep pozdrav.
At
Ce sluzis v tujini, kjer placujes davke, ter vzdrzujes druzino v Sloveniji dandanes v Evrozoni, ne prispevs nicesar slovenskemu gospodarstvu, temvec le iskoriscas njen bedni sistem. Kako bo Slovenija gradila infrastrukturo, ce vsi tako delajo. Veliko Slo. dela v sosednjih drzavah in nosijo denar nazaj svoji druzini da se izognejo davkov. Pravzaprav zena bi morala prijavit svoj dohodek katerega prejema od tebe, saj ni vazno od kod denar pride. Se mi zdi cudno da slovenija ni tega ze uvedla? Po drugi strani pa je mogoce bolje tako, da tega ne forsirajo, vsaj njim ni treba vzdrzevat tebe in tvoje druzine.
LP
Samo zate 2+2=3:
Jaz sem se že zdavnaj odločil, da zapustim Slovenijo, ker kot mlad človek nimam, oz. ne vidim več svoje prihodnosti v Sloveniji – torej slovensko gosodarstvo gor ali dol – ne zanima me več – dovolj sem mu prispeval, in ničesar imel od njega. Vsa leta sem pošteno delal – odvajal davke, in komaj živel in se boril iz meseca v mesec. Sprememb na bolje v Sloveniji nisem nikoli zaznal, oz. je v Sloveniji za sprembe premalo enotnosti med ljudmi, tako da nima smisla..
In drugič, kot sem že omenil – sem relat.mlad človek, samski, in nikogar ne vzdržujem v Sloveniji,
temveč že lep čas živim v Avstriji, kjer pošteno živim, in pošteno plačujem davke državi, katera mi nudi dovolj dostojno življenje – in se ne počutim niti malo odgovornega, da bi za svojo ceno moral plačati še davek Soveniji! -Čemu le? – Kaj bom imel od tega v Avstriji?? – oz. kaj bodo imeli moji starši od tega?!?! Za par krajših letnih obiskov staršev in prijateljev v Sloveniji pa mi res po tvoji logiki ni potrebno prispevati ničesar v SLO gopodarstvo! – Mar ne?!?
Lp.
Forum je zaprt za komentiranje.