Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Arhiv Sociala Arhiv – Sociala pravica do izbire zdravnika

pravica do izbire zdravnika

Zanima me, kako si izbere osebnega zdravnika in ginekologa oseba, ki je tujec z dovoljenjem za bivanje v Sloveniji.
Sorodnik se je namreč v Indiji poročil in bo ženo pripeljal v Slovenijo takoj, ko uredi dovoljenje za bivanje.
Žena je noseča (zgodnja nosečnost) in bi potrebovala redne ginekološke preglede. Obvezno zavarovanje bo imela urejeno ali ji lahko plača tudi dodatno zavarovanje in si izbere ginekologa ter tako pri njem opravlja preglede?

Upam, da nam lahko s svojim odgovorom kako pomagate.

S spoštovamjem Lenka

Spoštovana Lenka!

Vaš sorodnik naj torej za ženo čimprej uredi obvezno zdravstveno zavarovanje, v okviru katerega bo imela njegova žena tudi pravico do proste izbire zdravnika in zdravstvenega zavoda. Zdravnik, ki ga zavarovana oseba izbere je njen osebni zdravnik. Zavarovana oseba pa ima pravico, da poleg splošnega osebnega zdravnika izbere tudi osebnega ginekologa, specialista ginekologije s porodništvom in osebnega zobozdravnika. Glede na veljavno zdravstveno zakonodajo je osebni zdravnik zavarovane osebe zdravnik, ki je najlaže dosegljiv, praviloma v kraju njenega stalnega ali začasnega prebivališča. Lahko pa si ga izbere tudi v drugem kraju, vendar pa v tem primeru nima pravice do povračila potnih stroškov, povezanih s to izbiro. Kar pa se tiče ginekologa, velja enako. Zavarovana oseba si ga praviloma izbere v zdravstvenem domu ali med zasebnimi ginekologi, izjemoma pa tudi v bolnišnici ali na kliniki, vendar pa mora v slednjem primeru za pregled na primarni ravni doplačati, če je bil le-ta opravljen izven rednega delovnega časa izvajalca.

Svetujem vam torej, da naj se vaš sorodnik še pred njenim prihodom odpravi v izbrani zdravstveni dom, k zasebnemu ginekologu ali v katero od bolnišnic oziroma ginekoloških klinik, kjer naj se pozanima, kateri ginekologi so še prosti in naj si enega izbere. Naj še dodam, da je zdravnik, ki izpolnjuje pogoje za osebnega zdravnika dolžan sprejeti vse zavarovane osebe, ki si ga izberejo. Odkloni jih lahko le, če je pri njem evidentirano število zavarovanih oseb že preseglo število, ki ga določi zavod in če zavarovani osebi zaradi oddaljenosti ne bi mogel nuditi oziroma zagotoviti vseh storitev, za katere je pooblaščen.

Glede dodatnega zdravstvenega zavarovanja pa naj se vaš sorodnik obrne na zavarovalnice, ki sklepajo dodatna zavarovanja. Menim pa, da za sklenitev le-tega ne bo ovir.

Lep pozdrav,

Tanja Koderman

Pravno-informacijski center nevladnih organizacij - PIC Povšetova 37 1000 Ljubljana Tel: 01/540 19 14 E-mail: [email protected] Odgovori PIc-a, so finančno podprti iz strani ZZZS-a.

Glede na veljavno zdravstveno zakonodajo je osebni zdravnik zavarovane osebe zdravnik, ki je najlaže dosegljiv, praviloma v kraju njenega stalnega ali začasnega prebivališča. Lahko pa si ga izbere tudi v drugem kraju, vendar pa v tem primeru nima pravice do povračila potnih stroškov, povezanih s to izbiro

V primeru, da lokalna skupnost ne more zagotoviti dovolj zdravnikov s koncesijo v mojem kraju (eden je prenehal z delom, ostala dva pa ne bosta prevzela vseh pacientov, nadomestnega zdravnika pa ni), sem si prisiljen izbrati osebnega zdravnika v oddaljenejšem kraju, kar mi povzroči stroške, za katere nisem sam odgovoren. Kaj storiti v tem primeru? Ali mi je lokalna skupnost (občina) dolžna povrniti nastale stroške, ali je morda zanje odgovorna ZZZS.

Prosim za odgovor na mojo e-pošto. Hvala

LP, Matej

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close