Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Arhiv Sociala Arhiv – Sociala Ali imam pravico videti podatke na moji zdravstveni kartici?

Ali imam pravico videti podatke na moji zdravstveni kartici?

Spoštovani!

Ali imam pravico videti, kateri podatki so zapisani na moji zdravstveni kartici? Koga lahko vprašam za vpogled? Medicinsko sestro, ki je vedno zasedena, zdravnika, ki nima časa, zaposlence na ZZZS ali koga drugega?

Spoštovani!

Ker se v enem od kasnejsih vprasanj sprasujete, ali vase vprasanje spada na ta forum, vam odgovarjam pritrdilno, saj je pravica pacienta biti informiran o svojem zdravstvenem stanju ena izmed njegovih temeljnih pravic. Vendar pa vam moram v zvezi z vašim dvomom o slabem informiranju bolnika v zvezi z dostopnostjo podatkov na kartici zdravstvenega zavarovanja pojasniti, da je kartica zdravstvenega zavarovanja javna listina, s katero imetnik kartice zgolj izkazuje lastnost zavarovane osebe pri uveljavljanju pravic iz zdravstvenega zavarovanja, ni pa namenjena informiranju pacienta o njegovi bolezni, diagnozah itd, ce ste mislili na to.
V mikroprocesor kartice so namreč vpisani naslednji podatki:
– podatki o zavarovani osebi (ime in priimek, rojstni datum, spol, naslov, poklic, podatki o prostovoljnem zdravstvenem zavarovanju, številka zavarovane osebe itd.)
– podatki o zavezancu za prispevek (naziv, dejavnost, naslov itd.)
– podatki o zdravstvenih zavarovanjih
– podatki o osebnih zdravnikih (sedanjih in prejšnjih)
– podatki o opredelitvi glede prostovoljnega darovanja organov in tkiv za transplantacijo in datum opredelitve,
– podatki o morebitnih medicinsko- tehničnih pripomočkih.

Navedeni podatki zaradi svoje narave in preprečitve možnih zlorab niso vidni na kartici in jih je mogoče prečitati le z uporabo bralno zapisovalne naprave (čitalniki kartic) ob sočasni uporabi profesionalne kartice, katere imetniki pa so zdravniki, drugo zdravstveno osebje, pooblaščeni delavci zavoda in drugih izvajalcev zdravstvene dejavnosti. Seveda bi vam morali zdravstveni delavci omogociti, da bi videli te podatke, vendar pa se bojim, da vam kaj dosti ne bi pomagali, saj zanje ze veste.

Ker predvidevam, da ste mislili, da so na kartici napisani podatki o vasem zdravstvenem stanju vam zato svetujem, da se glede podatkov, ki vas zanimajo, obrnete na osebnega zdravnika oziroma specialista, ki vam je po zakonu dolžan povedati diagnozo vaše bolezni, poškodbe in za obseg, način, kakovost ter predvideno trajanje zdravljenja. Kot sem omenila že na začetku imate tudi pravico do vpogleda v vašo zdravstveno dokumentacijo, ki se nanaša na vaše zdravstveno stanje, razen če zdravnik oceni, da bi to škodljivo vplivalo na vaše zdravstveno stanje. Vsekakor pa to ni dolžnost medicinske sestre in kartice zdravstvenega zavarovanja.

V primeru dodatnih informacij in nejasnost pa se ponovno oglasite!

Tanja Koderman

Pravno-informacijski center nevladnih organizacij - PIC Povšetova 37 1000 Ljubljana Tel: 01/540 19 14 E-mail: [email protected] Odgovori PIc-a, so finančno podprti iz strani ZZZS-a.

seveda imate pravico, vendar nimate kaj videti razen vaših osnovnih podatkov. roj datum zavarovanja …
v skladu z določili zakona o zdr. dejavnosti imate pravico vpogleda v vse svoje medicinske podatke vključno s kartotekami.lahko celo fotokopirate vse izvide, dostop pa imate celo do original rentgenskih slik oz. slik mr in ct, ker se jih ne da fotokopirati. to slednje je v skladu z dopisom ministrstva za zdravje ukc-ju in ostalim državnim javnim zdr. ustanovam-ker v zakonu ni bilo natančno določeno. pravico vpogleda se vam lahko odtuji samo na podlagi določenih zakonskioh členov, kjer vam vpogled v določene izvide prepreči vaš izbrani zdravnik oz. zdravnik specialist, pisno-povedano po domače, v kolikor bi po mnenju lečečega zdravnika vaše zdr. stanje bilo zaradi vpogleda bolj ogroženo kot sicer-recimo psihične travme.

zanima me kakšne so pravice darovalca kostnega mozga oz.drugih organov – kako je glede bolniškega staleža ob odvzemu krvi oz.mozga; ali v času predavanj koristiš v službi prost dan oz. ID ; kako je z povrnitvijo potnih stroškov in stroških zdravljenja ob morebitnih komplikacijah ob odvzemu …

Kateri zakon oz.pravilnik to opredeljuje ?

Kot darovalka imate pravico do nadomestila plače med začasno zadržanostjo z dela od prvega delovnega dne zaradi presaditve živega tkiva in organov v korist druge osebe ter pravico do nadomestila plače na dan, ko prostovoljno darujete kri.
Ob morebitnih komplikacijah prejemate nadomestilo plače zaradi začasne zadržanosti z dela.

Mislim, da bi vam zavod moral priznati tudi pravico do potnih stroškov, če bi se presaditev opravljala v drugem kraju!

Lep pozdrav,

Pravno-informacijski center nevladnih organizacij - PIC Povšetova 37 1000 Ljubljana Tel: 01/540 19 14 E-mail: [email protected] Odgovori PIc-a, so finančno podprti iz strani ZZZS-a.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close