kalcijev karbonat in vitamin d
Pozdravljeni!
Imam eno vprašanje, in sicer, ali se lahko jemlje vitamin D (konkretno Plivit D) skupaj s tabletami Kalcijev karbonat? Stara sem 24 let, sicer trenutno na antibiotikih, ampak ker mi primanjkuje tako kalcija kot vitamina d, mi je zdravnica napisala recept za ta zdravila. Po tem, ko sem prebrala navodila za uporabo Kalcijevega karbonata, pa nisem več čisto prepričana, če ti dve zdravili lahko jemljem sočasno, zato Vas prosim za nasvet.
Najlepša hvala in lep pozdrav!
Spoštovana!
Vaše vprašanje je zelo umestno. Odgovoriti pa Vam ne morem kar z da ali ne, ker nisem prepričana, da sem pravilno razumela, ali gre za sočasno jemanje kalcija in antibiotika, ali pa kalcija in vitamina D.
Torej jemanje kalcija sočasno z nekaterimi antibiotiki lahko zmanjša učinek le teh. V primeru, da je jemanje nujno, se priporoča najmanj triurni presledek med zaužitjem obeh zdravil (kalcijevega karbonata in antibiotika).
Če gre pri Vas za izraženo pomanjkanje kalcija in vitamina D, kar je zdravnica zagotovo ocenila, pa naslednje.
Kalcij in vitamin D se v delovanju podpirata. Vitamin D namreč omogoča resorpcijo kalcija in fosfata iz prebavnega trakta. Ta dva minerala pa sta pogoj za zdrave in trdne kosti. Z raziskavami je bilo dokazano, da z jemanjem kalcija in vitamina D zavremo starostno zmanjševanje kostne mase, kar pa pri Vaših letih verjetno ni problem in gre za drug razlog.
Vsekakor brez vitamina D, tudi dovolj kalcija ne pomaga. Pri jemanju kalcija, kot tudi pri jemanju vitamina D, pa je potrebno upoštevati zdravnikova navodila, da ne pride do prekoračitve odmerkov, kar bi imelo lahko za posledico neželene učinke.
Lepo Vas pozdravljam!
Zelo jasno ste navedli, da kalcijev karbonat z vitaminom D pomaga pri zdravljenju starostnega zmanjševanja kostne mase. Moram priznati, da mi je kot učinkovito zdravilo enako svetoval zdravnik, ki me je slikal (kalcijev karbonat naj bi pila s pomarančnim sokom, kar mi je enakovredno šumečim kalcijevim tabletam), vendar zapletlo se je, ko sem pri svoji zdravnici hotela, da mi ne predpisuje dragih novih zdravil, pač pa navaden kalcijev karbonat. Ta je namreč izključno namenjen ledvičnim bolnikom. V lekarni ga pa tudi nisem mogla kupiti – je izključno na recept (bel). Potem sem to kupovala čez mejo, nakar sem se skoraj sprla s svojo zdravnico in mi je le napisala bel recept in seveda vitamin D. Predpisala mi je 1 tableto dnevno, po priporočilu zdravnika pa naj bi dnevno zaužila 1000 mg kalcija. In če ima kalcijev karbonat 400 mg kalcija, mi ni jasno zakaj samo 1 tableto. Ko sem to vprašala v lekarni pa mi je odgovorila, da je že prav samo 1 tableta.
Vprašanja:
1. Ali s tem, ko ne predpisujemo kalcijevega karbonata osteoporoznim (seveda z začetnim stadijem) bolnikom, ščitimo farmacijo, da nam vsiljujejo draga zdravila??
2. Ali je prav, da zaužijem en tableto ali dve kalcijevega karbonata dnevno?
Hvala, če mi boste odgovorili in lepo pozdravljeni!
Spoštovana gospa!
Čeprav se kalcij v poljudni kot tudi v strokovni literaturi omenja kot koristen dodatek prehrani, ki ga je moč dobiti v trgovinah s prehrano, nastopa na trgu tudi v obliki zdravila, ki ga je moč dobiti brez recepta v lekarnah in specializiranih trgovinah ter v obliki zdravil, ki se lahko dobijo v lekarnah le na zdravniški recept. Obstaja pa tudi kalcij v obliki injekcij, ki se lahko uporabijo le pod zdravniškim nadzorom.
Kljub številnim informacijam, ki so nam v zvezi s kalcijem na voljo, pa stvari le niso tako enostavne. Zato Vam bom skušala predstaviti razliko med zdravilnimi oblikami kalcija in namen različnega delovanja kalcija.
Predvsem je treba vedeti, da lahko kalcij opravlja svoje naloge le, če je na voljo v ustreznih tkivih v primernih koncentracijah in v primernih oblikah. Oblika kalcijevega karbonata, ki se uporablja le pri ledvičnih bolnikih, je pripravljena na način, ki deluje tako, da v prebavnem traktu tvori netopne komplekse s fosfatom, kar zavira absorpcijo fosfata, ki smo ga zaužili s hrano. Pri odpovedi ledvic se namreč nivo kalcija v krvi zniža, nivo fosforja pa zviša. Zato morajo bolniki pri kronični odpovedi ledvic, če obstaja potreba po znižanju nivoja fosfatov v krvi, jemati kalcijev karbonat, ki je izključno namenjen tej uporabi. O tem se lahko prepričate iz lističa, ki je priložen zdravilu (navodilo za uporabo zdravila), na katerem je navedena le indikacija hiperfosfatemija pri kronični odpovedi ledvic. Tudi doze so temu primerno visoke, za odrasle po 3 krat od 0,5 do 5 g na dan, kar pomeni v primeru, če tableta vsebuje 1g kalcijevega karbonata tudi 15 tablet na dan. Nikjer ni navedeno, da se ta oblika zdravila lahko uporablja pri zdravljenju osteoporoze.
Za preprečevanje osteoporoze in za dopolnilno zdravljenje osteoporoze pa se uporablja kalcij v obliki (keliran ali v obliki glukonata ali laktata), ki ustrezno prehaja v kri. Na trgu je veliko pripravkov z različno vsebnostjo kalcija, zato, da lahko prilagodite zahtevani ali željeni odmerek.
Na vaši dve vprašanji bi Vam odgovorila takole:
Pri odločitvah o predpisovanju zdravil, ki se izdajajo v breme zdravstvenega zavarovanja nima in naj ne bi imela zaščita farmacevtske industrije nobene vloge. Težo imajo le zdravila, ki se uporabljajo izključno za zdravljenje bolezni, kar je seveda v določenih primerih tudi zdravljenje s kalcijevim karbonatom. O tem odloča zdravnik. V primerih, ko se kalcijev karbonat uporablja kot preventivno sredstvo, pa se običajno svetuje pomoč s pripravki, ki so na trgu kot prehranska dopolnila.
Glede na vprašanje koliko tablet dnevno pa bi Vam svetovala najprej ustrezno zdravilo, kot drugo pa ob potrjeni Vaši diagnozi 1000 mg na dan. Vsekakor pa uživajte kalcij z dodatkom vitamina D, ki pomaga telesu, da bolje izkoristi kalcij. Če potrebujete večje količine kalcija, naprimer V menopavzi in starosti se priporoča 1000 mg kalcija in 400 enot vitamina D. Dobro je vedeti tudi, da je kalcij poleg vitamina D učinkovit tudi z vitaminom A in C, ter železom in magnezijem. Najbolje se absorbira, če ga jemljemo ob obrokih.
Pozdravljeni
Sicer so tele objave od leta 2007 pa vendar… meni je danes zdravnica prav tako zaradi zacetne osteoporoze predpisala Kalcijev karbonat Krka 1 g tablete (v navodilih pise: Zdravilo KKK jemljete, ce imate zaradi ledvicnega odpovedovanja bolezensko povecano kolicino fosfatov v krvi (hiperfosfatemijo) ne glede na to, ali se zdravite z dializo ali ne) 1 tableto na dan in Plivit D 35 kapljic 1x na teden. Torej kako zdaj? Nikjer v navodilih ni omenjeno nic drugega za kar naj bi uporabljali KKK kot zaradi ledvic (s katerimi na sreco jaz do zdaj nisem imela tezav) zato po vasem pisanju sodec, da naj bi bil ta KKK izkljucno za bolnike z ledvicno odpovedjo ne razumem zakaj mi je bil predpisan ta kalcij. Ali se je od leta 2007 stanje kaj spemenilo glede tega zdravila in ce se je, zakaj nikjer v navodilih ni omenjeno, da ga uporabljamo tudi za zdravljenje osteoporoze? In drugo: V navodilih prav tako pise, da mora biti zdravnik posebej previden, ce predpise zdravila skupaj z dolocenimi zdravili med katerimi je tudi vitamin D. Zakaj je potrebna previdnost, kaj se lahko zgodi v primeru “neujemanja” zdravil in zakaj se preprosto ne predpisejo zdravila katera dejansko potrebujes (v mojem primeru je to pac kalcij ali nekaj proti osteoporozi)? Ker je moja “dnevna lista zdravil” ze kar velika, si je res ne zelim povecevati z neustreznimi zdravili.
Hvala za odgovore in lep pozdrav
P.S.
Stara sem 50 let in se nisem v menopavzi.
Spoštovana gospa!
Glede kalcijevega karbonata še vedno velja vse tisto, kar sem napisala že v prejšnjem odgovoru leta 2007. Dodala bi samo nekaj obrazložitev.
Kalcijev karbonat tablete, ki jih izdeluje Krka in Kalcijev karbonat kapsule, ki jih izdeluje Lekarna Ljubljana, so namenjene zdravljenju ledvičnih bolnikov pri katerih lahko pride do hiperfosfatemije. Tako je navedeno tudi v terapevtskih indikacijah ob registraciji obeh zdravil.
Kalcij je v obliki karbonata zelo dober vezalec fosfatnih ionov v krvi. Kot karbonat se tudi zelo počasi in težje absorbira, zato so pri ledvičnih bolnikih odmerki neprimerno višji – tudi do 10 krat po 500 mg. Zaradi težje absorpcije, in velikega vpliva na delovanje drugih zdravil, ki jih nekateri bolniki jemljejo, je terapevtska indikacija omejena na zdravljenje ledvičnih bolnikov.
Pri zdravljenju osteoporoze pa je kalcij v drugačni obliki in sicer nastopa lahko kot kalcijev citrat, ki je lahko topen, ali pa kot kombinacija kalcijevega glukonata in kalcijevega laktata v pretežni večini ter kalcijevega karbonata v količini, ki je 7 krat manjša od prvih dveh. Taka oblika se iz črevesja hitreje absorbira v kri. Običajni odmerek tako pripravljenega kalcija na dan je pri starosti do 65 let največ 1000 mg, to je dve tableti, pri starosti nad 65 let pa 1500 mg. Večji odmerki so lahko nevarni za nastanek ledvičnih kamnov. Dodati moram še, da se priporoča jemanje največ 500 mg kalcija naenkrat. Če je kalcij bolj topen (kalcijev citrat ali kombinacija kalcijevega glukonata in laktata s karbonatom) je za starejše bolnike dobro, če ga jemljejo v manjših količinah, ker hitreje prehaja skozi žile in še posebej, če so te okvarjene, kar je pri starejših pogost pojav.
D- vitamin je potrebno jemati zaradi zagotavljanja absorpcije kalcija iz hrane in pospeševanja njegove vgradnje v kosti pri čemer se kosta masa povečuje.
Opozorilo glede jemanja pripravkov z D-vitaminom pa je umestno, ker preveč vitamina D lahko tudi škoduje. Če pride zaradi viška D vitamina do višje absorpcije kalcija lahko pride do poškodbe ledvic, žil, pekočih oči, srbeče kože in različnih prebavnih težav.
D- vitamin naše telo samo tvori s pomočjo sončne svetlobe, vendar ga starejšim ljudem manjka. Koža ima namreč pri 70. letih samo še četrtino toliko sposobnosti za tvorbo D vitamina kot pri 25. letih. Če vitamin D dodajamo, je priporočen vnos 400 I.E., kar je 10 mikrogramov.
Glede drugih zdravil, ki jih sočasno jemljete, pa ob vseh oblikah kalcija velja, da je potrebno jemati kalcij ali dve uri pred jemanjem drugih zdravil, ali pa štiri ure za tem.
Kalcij močno absorbira druga zdravila, jih veže v kelate (komplekse), ki so slabo topni in jim tako zmanjša učinek. Posebej so našteti antibiotiki – tetraciklini, bifosfonati (zdravila za zdravljenje osteoporoze), kortikosteroidi,…Zdravilom za srce, ki vsebujejo digitalis pa poveča učinek in povzroči aritmijo.
Pri jemanju kalcija je pomembna tudi hrana. Kava, hrana, ki vsebuje oksalno kislino (špinača, rabarbara,..), otrobi, polnozrnate žitarice, zmanjšujejo absorpcijo kalcija. Pri prehranjevanju z mlekom in mlečnimi proizvodi se priporoča jemanje kalcija vsaj tri ure po jedi.
Tablete, ki vsebujejo kalcijev karbonat bi sicer lažje jemali, če bi pili več tekočine ali zaužili več vlaknin, vendar vam svetujem, da izberete drug izdelek, ki vsebuje kalcij v bolj uporabni obliki. Nasvet, katerega izbrati, boste dobili v lekarni.
Ker ste še mladi (še ne sodite med starostnike), si polovico teh navodil shranite za kasneje.
Želim vam čim manj težav in vas lepo pozdravljam!
Nada Irgolič, mag. farm., spec.
Forum je zaprt za komentiranje.