Protopic
Ker imam otroka z atopičnim dermatitisom, me zanima kdaj bo (če bo) kremo Protopic dobiti pri nas ali bo treba še vedno v Avstrijo?
Spoštovana gospa Maja,
Vaše zdravilo Protopic, ki se uporablja pri atopijskemu dermatitisu, je dobilo v oktobru leta 2002 v Nemčiji paralelno zdravilo z imenom Elidel.
Protopic vsebuje učinkovino tacrolimus, Elidel pa pimekrolimus. Obe zdravili se v Nemčiji uporabljata za isto indikacijo in imata opisane enake lastnosti.
Obe zdravili delujeta imunosupresivno pri terapiji neurodermitisa in pravzaprav izhajata iz iste skupine zdravil. Obe se uporabljata za srednje težke in težke oblike te bolezni.
Pri nas je bilo septembra leta 2003 registrirano mazilo Elidel, ki ga v Nemčiji proizvaja firma Novartis Pharma GmbH, Wehr/Baden za Novartis Pharmo AG Basel, Švica.
Menim, da ni ovir, da ne bi uporabili tega zdravila, ki je registrirano pri nas.
Želim Vam vse dobro.
Lep pozdrav!
Maja bodi previdna ,saj gre za kortikosteroid, ki ima na daljši rok uporabe kontraindikacije !
lp
V zmoti ste g. Adela.
Protopic ni kortikosteroidno mazilo. Učinkovina v tem zdravilu je tacrolimus, ki je izolirana iz glive Streptomyces tsukukaenois. Gre za nesteroidno zdravljenje nevrodermatitisov.
Lep pozdrav!
Najlepša hvala za odgovor. Ker nisem iz zdravniške oz. farmacevtske stroke ne razumem kaj pomeni beseda imunosupresivno.
Prosim, če mi lahko pojasnite.
Lep pozdrav
Beseda “imunosupresivno” pomeni zaviranje imunskega odziva.
Imunost namreč pomeni neobčutljivost na kaj ali nesprejemljivost.
Beseda “supresiven” pa pomeni zatiralen
Pri atopičnem dermatitisu gre za nagnjenost k čezmernemu nastajanju protiteles (imunoglobulinov) kot odziv na številne različne dražljaje. Te težave zaviramo z imunosupresivnimi (zaviralnimi) zdravili, ki zavirajo prekomeren odziv kože. To so lahko kortikosteroidne kreme. Ker pa uporaba kortikosteroidnih krem na veliki površini kože ali dolgo časa, lahko povzroči resne zdravstvene težave, so razvili v ta namen druga nesteroidna imunosupresivna zdravila, kot je Protopic ali Elidel.
Lep pozdrav!
Pred dvema mesecama je dermatologinja hčeri (5 let) zaradi atopičnega dermatitisa predpisala Elidel. V marcu ga v Mb v nobeni lekarni ni bilo za dobiti, mogoče ga sedaj že imajo.
Zanima pa me naslednje: dermatologinja je napisala beli recept, kar je, kot se spomnim zdravilo, za katerega se plača polna cena. Ali je možno, da zdravilo plača zavarovalnica? Verjetno bi potemtakem dobili zeleni recpt? Ali mi recept lahko izda tudi otrokov pediater, glede na to, da imamo kontrole pri dermatologu vsake 3-4 mesece?
Najlepša hvala za odgovor!
Zdravilo Elidel je novo zdravilo, ki je dobilo dovoljenje za promet 15. septembra leta 2003.
Preden da zdravilo njegov predlagatelj na trg, je potrebno narediti še določene korake. Do letošnjega 1. maja so bile potrebne še uvozne analize, ker še nismo bili članica EU. To je najverjetnejši vzrok, zakaj zdravila v marcu še ni bilo v lekarnah.
Ker je zdravilo novo, še ni bilo takoj razvrščeno na liste zdravstvene zavarovalnice.
Komisija za zdravila pri Zavodu RS za zdravstveno zavarovanje Slovenije,
ki razvršča zdravila, ki so pridobila dovoljenje za promet (so na novo registrirana), zaseda le nekajkrat na leto. To je razlog, da ste dobili zdravilo predpisano na beli recept.
10. maja 2004 pa stopi v veljavo nov seznam zdravil, razvrščenih na liste. V tem seznamu je že razvrščeno tudi zdravilo Elidel. Razvrščeno je na pozitivno listo z oznako zvezdice, kar pomeni, da je predpisovanje omejeno le na dermatologe in alergologe.
Torej, stroške za zdravilo krije zavarovalnica samo v primeru, če je zdravilo predpisal zdravnik specialist dermatolog ali alergolog in sicer na zeleni recept.
Lep pozdrav!
Pozdravljeni!
Mene pa zanima, nekaj več o varnosti teh imunosupresivov? Prosila bi, če mi lahko to malo razlozite, kajti imam seminarso o tem in gradiva zelo malo. Za odgovro se vam zahvaljujem!
Lep pozdrav
Spoštovana Urška!
Varnosti imunosupresivov kot tudi varnosti ostalih zdravil ni možno obrazložiti kar tako na splošno. Odločitev za uporabo nekega zdravila je vedno rezultat tehtanja med koristjo in tveganjem za bolnika.
Pri imunosupresivnih zdravilih so tveganja velikokrat bolj povezana s trajanjem in intenzivnostjo imunosupresije, kot pa z uporabo določenega zdravila.
Ker ne vem v kolikšni meri ste seznanjeni s temi zdravili in kakšno smer študirate, Vam priporočam, da si preberete seminar na internetu na:
http://www.doms.net/hista/farma/seminarji/2005.
Študentje Univerze v Ljubljani, Medicinske fakultete, so na Inštitutu za farmakologijo pod mentorstvom Mateje Štempelj, univ. dipl. ing. kem. teh.
pripravili zelo pregleden seminar na to temo. Našli ga boste na Google.
Mislim, da Vam bo v pomoč.
Lep pozdrav!
Lep pozdrav.
čeprav pišem pozno, vam sporočam, jaz imam atopijski dermatitis že od malega, in uporabljam kremi advantan in protopic. advantan ima hude stranske učinke in ni prijazna do kože, zato jo uporabljam le za hujše primere, kremo protopic pa se po novem dobi tudi v SLO.
Ko sem poskusil s kremo elidel, mi ni nič pomagala, le vse me je še bolj peklo, še hrana je imela pekoč okus in podobno
Forum je zaprt za komentiranje.