dermatološka testiranja
Pozdravljeni!
V gimnaziji pri pouku kemije izdelujem projektno nalogo, katere del so tudi dermatološka testiranja. Zanima me, kaj so dermatološka testiranja, kakšnih vrst so, na kom ali čem se jih izvaja, kje potekjo testiranja,…
Vsaka informacija je dobrodošla.
Hvala!
Postavili ste mi zelo kompleksno vprašanje.
Dermatološko testiranje pomeni preskušanje določene snovi na koži.
Preskušanje se lahko nanaša na primer na ugotavljanje, kako snov prehaja čez kožno bariero (če gre za zdravilo), lahko se preskuša kako koža sprejema snov, ali se pri tem pojavi vnetje na koži ali druge poškodbe kože (če gre na primer za kozmetični izdelek), lahko se preskuša kako na obolelo kožo deluje neka snov, za katero se predvideva da bi lahko postala zdravilo, itd…
Dermatološko testiranje ali preskušanje se lahko izvaja v smislu ugotavljanja varnosti neke snovi. V tem primeru se takšno testiranje izvaja na poskusnih živalih. Pri zdravilnih substancah poteka tako preskušanje po natančno predvidenih protokolih. O preskušanju se vodijo in zapisujejo rezultati na podlagi katerih se oceni varnost. Ocena se poda v obliki ekspertnega poročila. Tako to poteka pri zdravilih.
Lahko se pa dermatološko preskušanje izvaja tudi na ljudeh. V tem primeru pa, če gre za zdravilno mazilo, imenujemo takšno preskušanje klinično testiranje ali klinično preskušanje. Tak postopek velja za vsa zdravila in seveda tudi za mazila. Takšna preskušanja potekajo tudi po zelo zahtevnih protokolih, izvajajo jih lahko le preiskovalci, ki so za to usposobljeni (kar morajo dokazati), izvajajo se lahko na kliničnih ustanovah, preskušanci morajo biti zavarovani, predvsem pa morajo biti seznanjeni z vsemi tveganji preskušanja.
Preskušanja dovoljuje Agencija za zdravila in medicinske pripomočke na podlagi mnenja posebne strokovne komisije, mnenja Komisije za medicinsko etiko in na podlagi predložene zelo obsežne dokumentacije.
To, kar sem napisala, velja za zdravila. Ves postopek je določen z Zakonom o zdravilih in medicinskih pripomočkih in s Pravilnikom o kliničnem preskušanju, ki je bil izdan na podlagi tega zakona. Tako so pri zdravilih vsi postopki urejeni s predpisi, ki so usklajeni s predpisi Evropske unije.
Dermatološko testiranje pa zasledimo tudi pri kozmetičnih izdelkih. V teh primerih pa naj bi se dermatološko testiranje izvajalo izključno na živalih, čemur močno nasprotujejo društva za zaščito živali. Mislim, da imajo popolnoma prav, ker je to resnično neetično.
Če sem bila kaj v pomoč, bom vesela. Lep pozdrav!
mene pa zanima če obstaja še kakšna druga oblika testiranja kozmetičnih produktov(ki ni na ljudeh in na živalih) npr nekatera podjetja lasne kozmetike(barve za lase itd) zagotavljajo da ne testirajo na živalih, ampak se mi zdi rahlo čudno, da bi takšne kemikalije testirali na ljudeh( saj ne da se na živalih to lahko počne- sem proti temu- ampak kako pa to počnejo?
Pozdravljena!
Preskušanja varnosti kozmetičnih izdelkov na živalih so bila prepovedana v EU leta 1998, vendar se je s preskušanji nadaljevalo, ker ni bilo na voljo dovolj alternativnih metod testiranja. Z letom 2004 pa se je pričelo postopoma odpravljati preskuse na živalih. Za uvajanje in validiranje alternativnih metod preskušanja je bilo namenjenih zelo veliko sredstev – po podatkih iz spleta cca 200 mio. €.
Najprej so bile uvedene alternativne metode testiranja za substance, ki dražijo oči in kožo, substance, ki povzročajo preobčutljivosti na svetlobo ali pa sodijo med hormonske motilce.
Prodiranje substanc skozi kožo se na primer lahko preskuša s simulacijo na beljakovinskih membranah, ali na koži mrtvih ljudi ali živali, ali pa tudi na vzgojeni koži.
Preskuša se lahko tudi na tkivih, ki so vzgojena iz celičnih struktur.
V literaturi se poroča še o preskušanjih z računalniško in matematično simulacijo, ki temeljita na fizikalnih in kemičnih strukturah in lastnostih snovi.
Uporabljajo se tudi metode s področja molekularne biologije.
Upam, da se te metode tudi v praksi izvajajo. Kompetenten odgovor v zvezi s to problematiko lahko dajo strokovnjaki Urada RS za kemikalije na Ministrstvu za zdravje, ki preverjajo dokazila o varnosti kozmetičnih proizvodov v Sloveniji.
Lep pozdrav!
Forum je zaprt za komentiranje.