Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Arhiv Zdravje Zdravila in zakonodaja – Arhiv Prehranska dopolnila

Prehranska dopolnila

Pozdravljeni!

Sem “nosečka” in me zanima katero prehransko doplnilo bi bilo iz vasega strokovnega stalisca najprimernejse: Tifol, Elevit, Centrum Materna, Neovin ali Pregnacare plus omega3? Morda kaksno drugo?
Trenutno sicer jemljem Elevit, vendar nima nobenega dodatka Omega3, sama pa ne maram prevec ribjih jedi.
Najlepsa hvala za odgovor ter lep dan.
Alja

Spoštovana Alja!
Moj odgovor v zvezi s prehranskimi dopolnili Vas bo zagotovo razočaral.
Naj kar na začetku povem svoje mnenje, da Vam v nobenem primeru ne priporočam uživanja prehranskih dopolnil v času nosečnosti.
Prehranska dopolnila so izdelki, ki vsebujejo posamezne gradnike hrane v odmerkih, ki niso konrolirani. Ti izdelki niso pod nadzorom nacionalnih agencij za zdravila. Tako ni kontrolirana proizvodnja, ne kakovost, niti vsebnost posameznih sestavin.
V Ameriki, od koder prihaja večina teh izdelkov, se zahteva posebna označba na ovojnini, da izdelek ni pod nadzorom FDA (ameriška zvezna agencija za hrano in zdravila), da izdelek ni namenjen lajšanju, preprečevanju in zdravljenju bolezni.
V Sloveniji se ti izdelki regulirajo po zakonu o zdravstveni ustreznosti živil, na podlagi katerega so izdani tudi nekateri podzakonski akti, med drugim tudi pogoji za notifikacijo teh izdelkov na Ministrstvu za zdravje. Ob tem je potrebno priložiti samo embalažo s slovenskim besedilom in potrdilo o prvi prijavi.
V praksi pa se srečujemo s temi izdelki, ki so komercialno tako vešče predstavljeni, da z zdravstvenimi trditvami, ki nimajo znanstvenih podlag, hitro zavedejo potrošnika.
Opozorila bi Vas še na naslednje. Učinkovine, ki jih vnašamo v telo, se po potovanju po telesu največkrat izločijo z urinom. Stvar pa pri nosečnicah ni tako enostavna, ker razne učinkovine prehajajo tudi placento in lahko škodljivo delujejo na plod.
Ker nimate jamstva glede varnosti prehranskih dodatkov, še posebej ne v primeru nosečnosti, Vam odsvetujem njihovo jemanje.
Sama prehranska dopolnila so indicirana v kolikor so učinkovita in varna v primerih po prestanih hudih boleznih, v času rekonvalescence in pa takrat, ko normalno prehranjevanje res ni možno.
Svetujem Vam bogato raznovrstno prehrano konroliranega porekla. V kolikor pa bi utrpeli kakšne znake pomanjkanja ali vitaminov ali na primer mineralov, pa se posvetujte s svojim zdravnikom in izdelek, ki ga bo priporočil in zanj tudi odgovarjal, kupite v lekarni.
Želim Vam zdravo nosečnost in veselo pričakovanje otročka, ki Vam bo prinesel nepopisno veselje in srečo.
Lepo Vas pozdravljam!

Pozdravljeni

Gospa Nada Irgolič, zanima me če poznate izdelke iz GNLD – ja.
Jaz jih poznam in me zanima predvsem vaše mnenje o tem.

Spoštovani!
Izdelkov GNDL ne poznam, ker sama ne jemljem prehranskih dopolnil. Svoje mnenje o prehranskih dopolnilih pa sem napisala v prejšnjem odgovoru na to temo z dne 2. decembra. Glede varnosti in učinkovitosti prehranskih dopolnil je bilo že na splošno veliko napisanega, tako, da si lahko vsakdo ustvari svoje mnenje. Vedeti pa je potrebno, da gre pri teh izdelkih za jemanje po lastni presoji in na lastno odgovornost.
Področje zdravil, s katerim se ves čas ukvarjam in za katerega sem bila svoj čas tudi odgovorna, temelji na povsem drugih zahtevah, kot je to pri prehranskih dopolnilih, zato mojemu prejšnjemu odgovoru v zvezi s temi izdelki nimam kaj dodati.
Lep pozdrav!

Pozdravljeni!

Gospa Nada Irgolič in Alja_ tule si preberite kaj sem napisal :

http://med.over.net/forum5/read.php?136,4620364

Spoštovani,

glede na vaš gornji prispevek me zanima, ali je v Sloveniji mogoče, da posameznik zahteva testiranje oz. analizo določenega prehranskega dopolnila. Če da, me zanima kje?

Hvala za vaš odgovor.

Spoštovani!
Prehransko dopolnilo lahko da v preiskavo tudi posameznik. Laboratorijske preiskave izvaja Inštitut za varovanje zdravja RS – Oddelek za sanitarno kemijo na Grablovičevi ulici. To je laboratorij, ki ga je imenoval minister za zdravje kot nacionalni laboratorij za pregled živil, kamor sodijo tudi prehranska dopolnila.
Laboratorij pa izvaja preiskave vzorcev z ozirom na mikrobiološko kontaminacijo, težke kovine, dovoljene aditive, in redkeje na pesticide. Vseh preiskav ne opravlja sam, kar preiskave upočasni in podraži.
Vsekakor pa je plačnik stroškov preiskave naročnik. Stroški pa niso zanemarljivi. Zato Vam svetujem, da se pogovorite z vodstvom laboratorija glede vrste preiskave in seveda cene.
Žal nadzor nad temi izdelki ni urejen na način kot se izvaja pri zdravilih. Pri tem imam v mislih po zakonu o zdravilih določeno preiskavo kakovosti vsakega posameznega zdravila enkrat na pet let, ki ga izvaja državni kontrolni laboratorij pri Agenciji za zdravila in medicinske pripomočke. Stroške enkratne preiskave v petih leti plača proizvajalec oziroma tista pravna ali fizična oseba, ki je odgovorna za trženje. Tako je področje pod nenehnim nadzorom, ki učinkovito preprečuje možnost, da bi se na trgu pojavili nekakovostni izdelki.
Vem, da bo ob tem marsikdo pripomnil, da je to potrebno le pri zdravilih, vendar ni tako. Tudi prehranska dopolnila jemljemo kot živila, nekateri dnevno, zato je nadzor kakovosti najmanj enako potreben.
Lep pozdrav!

Pozdravljeni,

zakaj potem ginekologi priporočajo jemanje prehranskih dopolnil Elevit in druge.
Svetujejo da se jih jemlje ze pred začetkom nosečnosti pa do tretjega meseca. Znanki je celo ginekologinja svetovala naj jih jemlje po porodu.

hvala in lp

Pozdravljena!
Ne bom se spuščala v priporočila ginekologov.
Mnenja pa sem, da je v primerih ko gre za podhranjenost z določenimi vitamini , ali posameznimi gradniki hrane iz katerih koli razlogov, na voljo dosti zdravil, tudi takih, ki se izdajajo brez recepta in imajo dovoljenje za promet, ki ga je izdala Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke. Če gre za primere nujnega dopolnjevanja redne prehrane, je odločitev za zdravilo vsekakor varnejša od prehranskih dopolnil.
Sama pa bi svetovala čim bolj raznoliko in redno prehranjevanje s kakovostno, doma pridelano svežo hrano. Premislite!
Lep pozdrav!

Pozdravljeni .
imam eno vprašanje , kako lahko kar koli komentirate glede prehranskih dopolnil , če ste nikoli ih ne uporabljali ???
Preventiva in zdravljenje to so 2 različnih pomena .
Človeški organizem pod nujno rabi minerali in vitamini , brez tega človek zboli in umre.
Jedino kar je res zelo pomembno to je proizvodnja in presotnost sertifikata in standart ISO 22000,

Pozdravljena!
Odgovorila vam bom po vrsti vaših vprašanj:

Ne glede na to ali sem kdaj uporabljala prehranska dopolnila ali ne, menim, da imam vso strokovno podlago za svoje komentarje.

To, da imata preventiva in zdravljenje različen pomen in da je vsekakor preventiva zelo pomembna za ohranjanje zdravja, je dejstvo, ki ga poznam tudi jaz.. Res pa je, da je potrebno za preventivno ravnanje tudi določeno znanje, zmernost in predvsem varnost, ki jo morajo zagotavljati ponudniki izdelkov, ki jih na trgu deklarirajo v ta namen.

Naravno je, da človek z ustrezno in raznoliko prehrano prejme zadostno količino tako vitaminov kot mineralov. So pa določeni primeri, ko mora bolnik ali rekonvalescent prejemati večje količine teh snovi. V teh primerih je dodajanje primerno, vendar večinoma taka stanja določa in tudi spremlja zdravnik. Kar tako na splošno govoriti o bolezni in smrti je zavajanje.

Pravilno ste ugotovili, da so pri teh izdelkih tudi pomembni proizvodnja in dokazila o kakovosti, vendar tega v praksi nihče ne preverja. Zato je včasih vprašljivo poreklo izdelka, vsebnost deklariranih sestavin in čistost – skratka kakovost. Seveda ne gre vseh proizvajalcev in njihovih izdelkov metati v isti koš. Nekateri med njimi ustrezajo vsem pogojem varnosti. Kako pa smo lahko prepričani, da kupujemo neoporečen izdelek?

Spoštovani,

zanima me, kakšna je sankcija, če je na trgu prehransko dopolnilo ki ni “registrirano” ter kdo jo odreja?

Pozdravljena!
Nadzor nad upoštevanjem predpisov, ki zadevajo prehranska dopolnila izvajajo zdravstveni inšpektorji, kazni za prekrške pa so določene z Zakonom o zdravstveni ustreznosti živil.

Ali morda veste bolj konkretne podatke, ali pa saj internetno stran, kjer je specificirana globa oz ukrep? Tovrstne informacije že dalj časa iščem po internetu a jih ne najdem. Zakon o zdravstveni ustreznosti živil opredeljuje globe v tolarjih, ko pa iščeš spremembe in dopolnitve zakonov pa se znaješ v župi pravnih aktov. Dejansko se ne uspem prebiti do aktualnih podatkov.

Tudi meni ni uspelo dobiti iz Uradnega lista informacije o kaznih za prekrške, ki bi bila izražena v evrih. Tudi v zakonu o zdravstveni inšpekciji so kazni navedene še v tolarjih ??
Nadzor nad resorjem in odmera kazni za prekrške so v zakonih navedene vedno na koncu besedila. Spremembe na določene člene pa se sprejemajo po presoji in potrebi. Zakon o zdravstveni ustreznosti živil (Ur.l. RS št. 52/2000) je doživel še dve spremembi, ki sta objavljeni v Ur.l. RS št. 42/2002 in 47/2004, vendar v nobeni niso višine kazni prevedli v evre.
Točno informacijo boste dobili na Ministrstvu za zdravje – Uradu za prehrano.
Sicer pa, zakaj so te kazni (čeprav morajo biti ažurirane) tako pomembne?
Če ravnate v skladu s pravili in v dobrobit uporabnikov, vas naj ne bi višina kazni tako bremenila.
Lep pozdrav!

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close