Najdi forum

dodatki zdravilom

Kupila sem zeliščna zdravila slovenskega farmacevta. In ugotovim, da zdravilo vsebuje pomožne učinkovine: E 110, E 122, E 177, E 172. Kar zmrazilo me je. Tako nas z vseh strani opozarjajo na te aditive, farmacevti jih pa kar zdravilom dodajajo. In to celo E 110, ki naj bi bil najbolj škodljiv (marsikje že prepovedan). Povzroča hude alergije.
Zanima me vaše mnenje o tem in zakaj je to dodajanje potrebno.
Lep pozdrav!

Spoštovana gospa!
Aditivi so snovi, ki se dodajajo hrani in tudi zdravilom iz različnih vzrokov. Razlogi za njihovo uporabo so zelo različni zato je tudi ocena njihove potrebnosti različna. Vsekakor pa se strinjam z Vami, da bi bilo dobro, če bi bila njihova uporaba omejena res na najnujnejše primere.
Aditivi, označeni z “E” se dodajajo za vzdrževanje kakovosti in varnosti izdelkov, zaradi podaljševanja roka uporabe (konservansi), za izboljšanje organoleptičnih lastnosti, zaradi barve, zaradi omogočanja mešanje maščob in vode (emulgatorji), za zaščito živil ali tudi zdravil pred oksidacijo (antioksidanti), za omogočanje tvorbe želeja,….
Vsi aditivi, ki se uporabljajo bodisi kot dodatek hrani, bodsi kot dodatek zdravilu, morajo biti v Sloveniji registrirani – morajo dobiti dovoljenje. Aditivi, ki ste jih našteli, imajo v Sloveniji dovoljenje za uporabo – razen E177, ki ga nisem zasledila nikjer.
Dejansko je barvilo E 110 (oranžno barvilo) po podatkih iz literature ocenjeno kot nevarno, vendar je v predpisih za hrano in zdravila dovoljeno.
Za lažjo orientacijo Vam bom napisala preglednico o razvrščenosti aditivov z oznakami E, še po številčnih oznakah.
Barvila so označena od E 100 do E1 80.
Konservansi so označeni od E 200 do E 297.
Antioksidanti so označeni od E 300 do E 321.
Emulgatorji so označeni od E 322 do E 495.
Sladila so označena z E 42o do 422 (sorbitol in maltitol) in E 927 do 967.
Okus izboljšajo aditivi označeni z E 145o in E serija 600.
Nadomestek za sol je na primer kalijev klorid, označen z E 508.
Čebelji vosek se dodaja za izboljšanje izgleda je označen z E 901,……
Iz tega približnega seznama lahko vidite, da je nekaj aditivov potrebnih in varnih, niso pa nujni vsi niti niso vsi varni. Zavod za varstvo potrošnikov Slovenije je aditive lepo klasificiral in izdal spisek, v katerem so aditivi dodatno označeni s črkami:
“A”, ki pomenijo tveganje za zdravje;
“B”, ki so po njihovi oceni nepotrebni;
“C”, ki so potrebni za varnost izdelkov in za njihovo kakovost.
Res bi bilo dobro, če bi se pri ocenah varnosti tako hrane kot zdravil upoštevalo dodatna spoznanja v zvezi z aditivi.
Lep pozdrav!

Pozdravljeni!
Opravičujem se, E 171 sem prekrstila v 177, zato ga niste nikjer našli.
Še enkrat se opravičujem.
Zahvaljujem se vam za izčrpen odgovor. Veliko sem že prebrala o tem na internetu, ampak me tolažijo s tem, da ni vse za verjet. Res je, če pa piše, da je nek aditiv v drugi državi prepovedan, se pa vseeno sprašujem, zakaj le je pri nas dovoljen. Pa saj ne morem nič pomagat. Ostane mi le to, da odslej naprej tudi pri zdravilih gledam na vsebino.
Še enkrat hvala in lepo pozdravljeni!

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close