Vprašanji v zvezi z zdravili
Spoštovani!
Imam dve vprašanji glede dveh zdravil.
1) Pred časom sem v lekarni kupil sinusan (za zdravljenje zamašenega nosu) – brez recepta. Ko sem šel iz lekarne, sem videl, da je bil na sinusan obračunan DDV po 20 % davčni stopnji. To mi je dalo misliti, da sinusan ni zdravilo. Ali mi lahko prosim poveste, ali spada sinusan med zdravila in zakaj se potem nanj obračunava 20 % DDV? Na zdravila se sicer obračunava 8,5 % DDV, sem pa v pravilniku o izvajanju zakona o davku na dodano vrednost prebral, da se 20 % DDV obračunava na tiste pripravke, ki nimajo pomembne zdravilne učinkovine. Ali sem torej 10 EUR dal za mačka v žaklju??? Ali je sinusan zdravilo ali ne?
2) Zakaj so kapljice AD3 (vitamina A in D3) le na zdravniški recept, čeprav je splošno znano, da se vitamini prodajajo v lekarnah (nekateri pa celo v trgovinah z živili) brez recepta?
Spoštovani Klemen!
Sinusana ni v prometu po mojih informacijah že najmanj dve leti. V prometu je SinuMed, ki je isti izdelek, samo ima spremenjeno ime. Izdelek SinuMed ni razvrščen med zdravila, pač pa med predmete splošne rabe. Ti izdelki pa so obdavčeni po višji stopnji, torej 20% DDV.
Upam, da ste med tem že pozdravili svoj prehlad in da Vam ni več žal za 10€.
Saj morda niste zamenjali imena za Sinupet? Ta izdelek pa je zdravilo zoper vnetje obnosnih votlin.
Glede Vašega drugega vprašanja pa naslednje: res je, da so vitamini nujno potrebni za življenje. Običajno jih dobimo dovolj s kvalitetno prehrano. Ker pa ni vedno tako, jih lahko dodajamo hrani v obliki prehranskih dopolnil, če le ta vsebujejo zelo majhne količine. Če pa so vsebnosti vitaminov v izdelkih v obliki tablet ali drugih farmacevtskih oblikah večji, štejejo ti izdelki za zdravila, ki jih lahko dobite v lekarnah ali specializiranih prodajalnah brez recepta.
V določenih primerih pa se nekateri vitamini uporabljajo za zdravljenje resnejših bolezni kot naprimer kapljice AD3, ki se uporabljajo za preprečevanje hipoviaminoze A in D pri otrocih. Pri obeh vitaminih je zelo pomembno, da ne prekoračimo priporočenega odmerka. Odmerek je treba določiti natančno in upoštevati izrazitost pomanjkanja, prehranski vnos in trajanje zdravljenja. Nevarnosti predoziranja nastopijo zlasti pri vitaminih, ki so topni v maščobah, kamor sodita tudi oba omenjena vitamina. Predoziranje obeh vitaminov ima lahko zelo škodljive posledice. Zato se razvršča izdelek med zdravila, ki se izdajajo le na zdravniški recept.
Lep pozdrav!
Forum je zaprt za komentiranje.