Uporaba zelišč?
Pozdravljeni ga. Irgolič!
Vedno bolj se govori o zeliščih, čajčkih in rožicah. Prebrala sem nekaj knjig, zdaj pa me zanima tudi vaše mnenje? Kaj svetujete glede uporabe zelišč za lajšanje bolečin in kot pomoč pri zdravstvenih težavah? Zanimajo me vaše izkušnje in mnenje.
Najlepša hvala za odgovor.
Spoštovana Nelinka!
Na zdravila, pripravljena iz zdravilnih rastlin gledam še vedno s spoštovanjem, kljub temu, da imamo danes na voljo zelo veliko število učinkovitih zdravil, ki so nastala na podlagi vse hitrejšega razvoja znanosti in tehnologije na medicinskem in farmacevtskem področju. Ni še tako daleč čas, ko so bila ta zdravila edina dosegljiva. Sintezna zdravila, ki so se razvila kasneje v laboratorijih, so bila v začetku posnetki naravnih snovi, ki so jih izdelali z različnimi kemijskimi postopki. Najnovejši dosežki znanosti na področju zdravil pa so zagotovo nova biološka zdravila. Najstarejša in tudi najpreprostejša naravna biološka zdravila pa so ravno zdravilne rastline in nekateri živalski deli.
Na slovenskem je dobro znan pregovor, da za vsako bolezen roža raste, zlasti pa je razširjeno zmotno prepričanje, da je vse, kar izvira iz narave vedno varno in nam ne more škodovati. Sama uporaba zdravilnih rastlin nekontroliranega porekla, katerih kakovosti ne poznamo, ne poznamo načina pridelave in možnih onesnaženj, vsekakor ni varna. Varnejša je uporaba zdravil, ki so izdelana iz zdravilnih rastlin pod nadzorom in imajo zagotovljeno kakovost in varnost. Zato tudi naš Zakon o zdravilih s ciljem varovanja zdravja ljudi, natančno obravnava ta zdravila kot tradicionalna zdravila rastlinskega izvora in določa pogoje njihove izdelave, izdaje dovoljenja za promet, oglaševanja in trženja.
Raziskave na področju farmacevtskih in medicinskih znanosti niso namenjene samo novim zdravilom, temveč so tudi na področju zdravilnih rastlin v zadnjem času privedle do spoznanj, ki postavljajo sodobno fitoterapijo v povsem novo luč. Zdravila rastlinskega izvora so namenjena lajšanju težav, ki jih sami prepoznamo in se za tako zdravljenje, ki ga imenujemo samozdravljenje, tudi sami odločimo. Vendar se pri tem postavlja vprašanje, kako dolgo se lahko razsodni človek sam odloča. Bolečina, ki jo kot primer omenjate v svojem vprašanju, je človekov obrambni mehanizem, ki je lahko prvi znak resne bolezni, ali pa spremlja kronično bolezen. Zato lahko napačna izbira zdravila v tem primeru predstavlja za bolnika veliko tveganje.
Posebej pa bi rada opozorila še na nevarnosti, ki lahko pretijo bolnikom ob sočasni uporabi nekaterih zdravil rastlinskega izvora z zdravili sintetičnega izvora. Spoznanja zadnjih let so pokazala na številne interakcije med obema vrstama pripravkov. Nekatere zdravilne rastline lahko vplivajo na ševilna zdravila tako, da spremenijo njihovo delovanje, lahko zmanjšajo ali pa tudi povečajo njihov učinek.
To, kar sem napisala, je le na kratko predstavljen pogled na zdravila rastlinskega izvora, ki pa jasno nakazuje, da se je kljub deklarirani neškodljivosti, tudi pri teh zdravilih dobro posvetovati z zdravnikom ali farmacevtom.
Lepo Vas pozdravljam!
Forum je zaprt za komentiranje.