konciliarna presoja, premestitev v kc, poklicna skrivnost
Spoštovani!
Zanima me, ali ima pacient, ki ima zlomljeni obe nogi, pravico zahtevati konciliarno presojo in premestitev v klinični center – glede na veljavno zakonodajo.
Hkrati me zanima, ali psihiatra veže dolžnost varovanja poklicne skrivnosti v primeru, da mu bolnik zaupa, da je storil hudo kaznivo dejanje.
Za odgovore se Vam iskreno zahvaljujem!
Lep pozdrav!
Spoštovani!
Ker se moj forum nanaša na zakonodajo v zvezi z zdravili, se bojim, da nisem pooblaščena za odgovore na Vaša vprašanja. Kljub temu sem zbrala nekaj informacij v zvezi z Vašo problematiko in upam, da Vam bodo v pomoč, ali pa vsaj napotilo do kompetentnejšega odgovora.
V Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki je bil objavljen v Ur. l. RS št. 20/04, je v drugem poglavju “Pravice iz obveznega zavarovanja”, v 80. členu navedeno, da ima zavarovana oseba pravico do proste izbire zdravnika in zdravstvenega zavoda.
Zakon o zdravstveni dejavnosti, ki je bil objavljen v Ur. l. Rs št. 23/05 pa v poglavju VI “Opravljanje zdravstvene dejavnosti”, v 47. členu določa, da ima vsakdo pod enakimi pogoji in v skladu z zakonom pravico:
– do proste izbire zdravnika in zdravstvenega zavoda
– do posvetovanja z ustreznimi specialisti, ki jih sam izbere oziroma, da
zahteva konciliarni pregled
– da zahteva premestitev v drug zdravstveni zavod
Iz teh določil je razumeti, da lahko zahtevate konciliarno presojo in premestitev v Klinični center.
Na Vaše drugo vprašanje pa odgovarja tako Zakon o zdravstveni dejavnosti, kot tudi Zakon o zdravniški službi, ki je bil objavljen v Ur. l. RS št. 36/04.
Zakon o zdravstveni dejavnosti v 51. členu določa: ” Zdravstveni delavci in zdravstveni sodelavci so dolžni varovati kot poklicno skrivnost podatke o zdravstvenem stanju posameznika in o vzrokih, okoliščinah in posledicah tega stanja.” Nadalje določa (navajam samo vsebino), da se podatki ne smejo dajati drugim ljudem oz. javnosti in ne objavljati na način, ki bi omogočal razkriti posameznika. Varovanja poklicnih skrivnosti lahko razreši zdravstvenega delavca ali zdravstvenega sodelavca le prizadeta oseba ali sodišče.
Vsebinsko popolnoma identično besedilo navaja tudi Zakon o zdravniški službi v 51., 52 in 54. členu. Pri tem pa ne spreglejte, da se varovanje skrivnosti nanaša zgolj na podatke o zdravstvenem stanju. Mnenja sem, da se besede “okoliščine in posledice” ne nanašajo na morebitno kaznivo dejanje.
Lepo Vas pozdravljam!
Forum je zaprt za komentiranje.