Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Arhiv Zdravje Zdravila in zakonodaja – Arhiv Echinacea in pegasti badelj

Echinacea in pegasti badelj

Lep pozdrav!

Ali smem sočasno jemati kapsule Echinacea in Pegasti badelj (NutriLAB)? Občasno, po potrebi jemljem tudi Persen forte, kaj pa kombinacija vseh treh – je vredu ali se ne priporoča?

S spoštovanjem,Barbara

Spoštovana Barbara!
Mislim, da kombinacija teh zdravil ni problematična, čeprav to še ne pomeni, da ne velja biti previden. Pri vseh zdravilih rastlinskega izvora velja, da se je potrebno pri sočasnem jemanju z nekaterimi sintetičnimi zdravili posvetovati z zdravnikom. Vsekakor pa je potrebno upoštevati priložena navodila za uporabo zdravila, ne samo glede odmerkov, temveč tudi glede priporočenega časa jemanja. In če grem po vrsti:
Echinacea je pri nas v prometu kot registrirano zdravilo, ki se izdaja brez recepta in kot prehranski dodatek. Uporablja se kot naravni imunostimulans, ker krepi odpornost organizma proti virusnim, bakterijskim in gljivičnim okužbam. Uporablja se tudi pri celjenju ran in pri poškodbah kože. Mehanizem delovanja, kot je opisan, temelji na zvečanju števila belih krvničk in izboljšanju njihove funkcije, čeprav vsi zdravilni učinki še niso dokončno raziskani.
Pri jemanju pa so določene omejitve. Po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije se preventivno jemlje zdravilo največ 8 tednov. Pri pravih znakih bolezni vsaj 10 dni, če pa so se znaki že razvili, pa še 10 dni po koncu bolezni. Ne uporablja pa se pri nosečnicah in otrocih. Ne sme se jemati ob sočasnem jemanju šentjanževke in gloga. Ob sočasnem jemanju sintetičnih zdravil, se posvetujte z zdravnikom.
Pegasti badelj (Silybum marianum) vsebuje flavonoid silimarin, silibimin in še nekatere druge učinkovine. Imenujemo ga tudi čistilec jeter. Spodbuja izločanje žolča, deluje protivnetno, uporablja se tudi pri zastrupitvah z gobami in pri okvarah jeter ki so posledica prekomernega uživanja alkohola. Učinkovine pegastega badlja v vodi niso topne, zato se ne uporablja v obliki čaja, temveč le kot farmacevtska oblika zdravila (kapsule,….) Ne sme se jemati pri preobčutljivosti, ne priporoča se nosečnicam in doječim materam. Če težave, zaradi katerih se jemlje, trajajo več kot 1 teden, je potrebno obiskati zdravnika.
Ker zavira presnovo nekaterih zdravil, ki rabijo za svojo razgradnjo encim CYP3A4, se je potrebno posvetovati z zdravnikom. Pri tem pa bi rada opozorila še na naslednje. Pri nas je v prometu kot prehransko dopolnilo in opazila sem, da so v navodilu za uporabo izdelka navedene zelo resne indikacije, za katere pa ni dokazov. To pa ni v skladu z zakonodajo, ki ureja to področje.
Persen pa je pri nas že dalj časa registrirano zdravilo. Uporablja se za zmanjšanje napetosti in ublažitev nervoz. Časovna omejitev uporabe tega zdravila ni potrebna. Tudi medsebojno delovanje z drugimi zdravili ni opisano, razen, da se je potrebno pri sočasni uporabi nekaterih sintetičnih zdravil, posvetovati z zdravnikom. Uživanje alkohola je nevarno, ker se poveča delovanje baldrijana. Za nosečnice in doječe matere se zdravilo odsvetuje. Ravno tako ni priporočljivo upravljanje s stroji in vožnja z avtomobilom.
Torej iz vsega sledi, da tudi pri naravnih zdravilih velja biti pozoren posebno takrat, če se zdravite še s kakšnim drugim sintetičnim zdravilom. Zato farmacevti vedno poudarjamo, da mora bolnik pri zdravniku navesti vsa zdravila, ki jih trenutno jemlje, tudi tista, ki je kupi sam v lekarni ali specializirani prodajalni.
Lep pozdrav!

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close