Najdi forum

Spoštovani,

sem v 33t nosečnosti in minule dni sem v porodnišnici zaradi močnih bolečin v predelu ledvic (vsi izvidi so bp) dobivala poleg Buscopana (3x dnevno) injekcije Spasmeksa (ne vem točno kako se napiše), kasneje pa Ketonal 100mg svečko, ki je edina pomagala. Zdaj sem že doma in jemljem Buscopan 3x dnevno, kot so mi naročili, a se bolečina zopet stopnjuje. Malce sem prebrala navodila za kapsule Ketonal 50mg (ki jih imam doma že zaradi drugih težav pred nosečnostjo) in videla, da se odsvetuje jemanje v zadnjih treh mesecih nosečnosti. Tako ali tako jih ne bi vzela brez posveta z zdravnikom, ampak me pa zanima ali je razlika med svečko in kapsulo (oz. tableto), ali so mi dali v porodnišnici Ketonal svečko kot “izhod v sili”, ker drugo pač ni pomagalo? (saj zaupam njihovemu ravnanju ampak radovedna sem pa vseeno 🙂 )

Hvala in lp Anja.

Spoštovana gospa Anja!
Svetujem Vam, da skušate zdržati z zdravilom Buscopan in, da se v primeru še močnejših bolečin ponovno obrnete na svojega zdravnika, ki spremlja Vašo nosečnost. Pri zdravilu Bucsopan namreč s predkliničnimi raziskavami niso dokazali embriotoksičnih in teratogenih učinkov.
Zdravilo Spasmex se nosečnicam ne priporoča, kot tudi zdravilo Ketonal ne v zadnjem trimesečju. Za zdravilo Ketonal velja, da se ga sme dajati nosečnicam v prvem ali drugem trimesečju le, če je pričakovana korist večja od tveganja. Varnosti med nosečnostjo in dojenjem niso dokazali.
Značilnost nesteroidnih protivnetnih zdravil (kamor sodi tudi Ketonal) je, da lahko povzročijo razjedo želodca ali dvanajstnika. Ne daje se ga tudi pri bolnikih z motnjami v delovanju jeter in ledvic. Krvavitev ali perforacija prebavil lahko nastane nenadno, brez predhodnih težav, zato je toliko bolj nevarno.
Vprašali ste me, kakšna je razlika med obliko zdravil, ki se pogoltne in svečko. Vzrokov, da se zdravilna učinkovina vgradi v svečko (rektalna oblika zdravila), je več: lahko gre za zdravilo, katerega zdravilno učinkovino bi uničili prebavni sokovi, ali bi povzročalo bruhanja in slabosti, lahko gre za lokalni učinek samo na črevo (naprimer hemoroidi), lahko bi zdravilo škodljivo vplivalo na prebavila in še kaj.
V Vašem primeru je bila svečka primernejša zaradi dražečega vpliva zdravila na sluznico želodca ali dvanajstnika.
Vedeti morate, da nosečnice obravnavamo kot posebno skupino glede občutljivosti pri dajanju zdravil. Nekatera zdravila lahko prehajajo skozi posteljico in v otrokovo kri ter tam razvijejo svoj škodljivi učinek. Škodljivost zdravil v času nosečnosti je namreč iz razumljivih razlogov težko dokazati, zato je najpomembnejše pravilo, da se med nosečnostjo ali pa v času, ko žena namerava zanositi, pred kakršnem koli jemanju zdravil, posvetuje z zdravnikom. Posvet je potreben tudi pri jemanju zdravil, ki jih lahko dobite v lekarnah brez recepta.
Verjamem, da to poznate in, da Vam tale nasvet najbrž ni bil potreben, vendar sem izkoristila priliko, ki bi morda koristila drugim.
Želim Vam čim manj težav in veselo pričakovanje Vašega otročička.
Lepo Vas pozdravljam!

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close