SSRI
Spoštovani! Zanima me kakšna je razlika med posameznimi zdravili iste skupine, natančneje med posameznimi zdravili iz skupine inhibitorjev ponovnega privzema serotonina (SSRI) antidepresivov. Kakšna je razlika med Cipralexom (escitalopram) in Seroxatom (paroxetin)? Lepo prosim za čimbolj natančno pojasnitev.
Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.
LP, Lin
Spoštovani!
Iz Vašega vprašanja sem razbrala, da ste strokovnjak, ki verjetno dobro obvlada področje za katerega postavlja vprašanja, ki terjajo poglobljene in izčrpne odgovore. Zato predvidevam, da boste razumeli, da Vam zaradi preobsežne teme verjetno ne bom odgovorila tako, da bi želeli. Napotila pa Vas bom na literaturo, s pomočjo katere si boste razložili Vaše dileme.
Najprej Vaše prvo vprašanje.
V skupino selektivnih zaviralcev prevzema serotonina spada več zdravilnih učinkovin:
– zimeldin
– fluoksetin (zdravila so: Fluval, Prozak, Salipax, Portal)
– citaprolam (zdravilo Cipramil)
– paroksetin (zdravilo Seroxat)
– sertralin (zdravili Asentra in Zoloft)
– alaproklat
– fluvoksamin (zdravilo Avoxin)
– etoperidon
– escitaprolam (zdravilo Cipralex)
Zdravila, ki sem jih naštela imajo isto mesto delovanja, enake terapevtične in kemične lastnosti. Med seboj se razlikujejo INN imenu, ki pomeni ključ za enotno mednarodno poimenovanje zdravilnih učinkovin. To je mednarodno nelastniško ime.
Seveda pa med posameznimi zdravili lahko pride do določenih razlik, ki jih pogojujejo lastnosti zdravila (izvor učinkovine, pomožne snovi, tehnološki postopek izdelave,…) in lastnosti biološkega sistema, ki ga v tem primeru predstavljajo lastnosti posameznega bolnika (starost in spol, telesna masa, jetrne in ledvične bolezni,…), kar pa je v tem primeru za Vas verjetno drugotnega pomena.
Glede razlike med zdraviloma Seroxat in Cipralex pa je najbolje, da si preberete Povzetke o temeljnih značilnostih obeh zdravil (SmPC), ki so Vam brezplačno na voljo na internetu in sicer kliknite: “www.zdravila.net”.
Pri obeh zdravilih je sicer opisano enako delovanje ( selektivni inhibitor ponovnega privzema 5-hidroksitriptamina in navedene so enake terapevtske indikacije. Kljub temu pa nastopajo določene razlike v navedbah afinitete na receptorje: 5-HT(1A), 5-HT(2), dopaminske D(1), D(2), adrenoreceptorje, histamin-receptorje H(1), holinergične, muskarinske, benzodiazepinske in opioidne receptorje. Za Cipralex navaja proizvajalec, da nima afinitete do naštetih receptorjev, pri Seroxatu pa navaja le majhno afiniteto.
Pri Citaprolamu namreč, za katerega sicer niste vprašali je navedeno, da ravno vsled tega nima neželenih učinkov kot so suha usta, motnje vida, črevesne motnje, kardiotoksični učinki in ortostatska hipotenzija, kar je navedeno pri Cipraleksu.
Razliko boste opazili tudi pri terapevtski koncentraciji učinkovine, ki je pri paroksetinu 95%-na (vezano na beljakovine plazme), pri Cipraleksu pa 80%-na.
Pozorni bodite tudi na poglavje interakcij, kjer je opisano delovanje na določene encime, kar je pomembno pri sočasnem jemanju drugih zdravil. V tem poglavju se zdravilo Seroksat malo razlikuje od Cipralexa glede jemanja fenotiazinskih nevroleptikov in peroralnih antikoagulantov.
Področje zdravil, ki predstavljajo selektivne zaviralce prevzema serotonina je specializirano področje. Ugotavljanje delovanja vsakega posameznega zdravila pri posameznem bolniku pa terja natančno preučevanje vseh podatkov, ki so opisani v poglavjih farmakodinamike in farmakokinetike ter interakcij in previdnostnih ukrepov glede na lastnosti bolnika, stanje bolezni in druga zdravila, ki jih bolnik jemlje.
Z ozirom na to, da obstoja sedaj možnost pridobivanja natančnejših informacij o zdravilih ( za kar smo se zelo trudili), preko interneta ( Baze podatkov o zdravilih ) tudi pri nas, verjamem, da jo boste s pridom uporabili in, da Vam bo v pomoč.
Besedilo je preobširno, zato sem izpostavila le nekaj dejstev. Vsako skrajševanje bi dalo le površen in tudi neustrezen odgovor. Zato upam, da boste sprejeli moj odgovor z razumevanjem.
Lep Vas pozdravljam!
Forum je zaprt za komentiranje.