generik ali original?
Že nekaj let imam visok holesterol. Zdravnik mi je končno predpisal zdravilo, Sinvacor. Razložil je, da je to originalno zdravilo, ki ga je treba doplačati. Povedal je, da obstajajo tudi generiki, ki delujejo podobno, za katera ni treba doplačati. Odločiti pa se moram sama.
Občutek imam, da je originalno zdravilo boljše. Slišala sem, da generike izdelujejo v Indiji ali na Kitajskem.
Kaj bi vi, kot strokovnjakinja, svetovali? Mislim, da je marsikdo v podobni situaciji.
Hvala in lep pozdrav,
Lina
Spoštovana gospa Lina!
Če Vam je zdravnik predpisal zdravilo Sinvacor, ki je vsekakor dobro zdravilo, se je zagotovo odločil na podlagi tehtnega razmisleka glede stanja Vaše bolezni, Vaše starosti in drugih zdravil, ki jih jemljete.
Verjetno Vam doplačilo za zdravilo, ki tudi ni tako visoko, ne povzroča večjih problemov.
Glede generičnih zdravil, ki so na našem trgu pa nimate prav. Ta zdravila izdelujejo naše tovarne zdravil kot so Krka, Lek (sedaj Novartis), Pliva iz Republike Hrvaške, Alkaloid iz Republike Makedonije in tudi nekatere tovarne zdravil iz EU. Vsekakor jih izdelujejo tudi v Indiji in na Kitajskem, vendar teh zdravil zaenkrat pri nas ni.
Vaš pomislek sigurno izvira iz informacij, ki temeljijo na tem, da je možno na črnem trgu kupiti učinkovine za določena zdravila, katerih poreklo ni znano, niti ni znan način izdelave učinkovine in ne dokazovanje njenih nečistot, ki so lahko podlaga za nekatere neopisane neželene učinke.
Naša zakonodaja na področju zdravil, ki smo jo sprejeli leta 2000, je močno zaostrila pogoje za izdajo dovoljenj za promet z zdravili. Poleg vseh potrebnih dokazil o kakovosti, varnosti in učinkovitosti je ravno pri poglavju učinkovine na novo uvedena zahteva, da proizvajalec navede poreklo učinkovine, da navede vse korake sinteze oziroma opiše postopek izdelave, ali pa predloži certifikat EU, da učinkovina ustreza monografiji Evropske farmakopeje. To velja tudi za proizvajalce generičnih zdravil. Iz tega je razvidno, da je za kakovost generičnih zdravil pri nas sedaj dobro poskrbljeno in popolnoma skladno z zahtevami, ki veljajo za ta zdravila v EU.
Ker ste me vprašali za moje mnenje, Vam svetujem, da se v posvetu z zdravnikom odločate za tisto zdravilo, s katerim ste dosegli boljši in za Vas ugodnejši učinek pa ne glede na to ali gre za originalno ali za generično zdravilo. Gre namreč za Vaš individualni odziv na zdravilo, ki ga spremlja Vaš zdravnik, in ki je za Vas odločilnega pomena.
Doplačila, ki jih je zdravstvena zavarovalnica uvedla pri nas so minimalna v primerjavi z doplačili za zdravila, ki so jih zaradi zniževanja stroškov zdravstvene oskrbe uvedle druge tudi razvitejše države. Tako veljajo v državah, kot na primer v Nemčiji, Avstriji in Angliji, zneski doplačil za zdravila od 5 do 10 €.
Lep pozdrav!
Hvala za odgovor!
Pravzaprav sem vedno pripravljena nekaj doplačati za kvaliteto, ko gre za zdravje, za dobro zdravilo, pa sploh.
Zanima me, kaj o tem mislite ostali?
Lep pozdrav,
Lina
zdravila, ki jih moram redno jemati, mi predpisuje zdravnik, opazila sem, in tudi omenil mi je zadnjič, da je menjal znamko, niti nisem dobro poslušala zakaj. Če moram nečesa jemati 100mg, jemljem pač 100 mg, če se temu reče A ali B mi je čisto vseeno, in tudi kje so naredili me ne briga. To ni moj problem, predpisano imam nekaj kar rabim in to jem. Če bi mi dal na izbiro, bi mu rekla, naj se on odloči, saj je on zdravnik, ne jaz. Proti generičnim zdravilom tudi nimam pomislekov. To so zdravila, ki so že dalje časa na tržišču in jih ješ, če jih moraš.
Merila glede kakovosti, varnosti in učinkovitosti so tako za originalna kot tudi za generična zdravila enaka.
Zato je narobe pričakovati , da je neko originalno zdravilo boljše kot generično!!
Prav tako je neutemeljen strah, da bo neko zdravilo ki ga izdelujejo v Indiji slabše kot npr. Krkino zdravilo ali pa npr. zdravilo Pfizerja.
ZAKAJ?–zato ker za vse proizvajalce, ki želijo na EU trgu dobiti dovoljenje za promet veljajo enaka merila kakovosti, varnosti in učinkovitosti.
Originalno zdravilo se “splača” doplačevati le takrat kadar se pri nekem generiku pojavijo neki neželjeni učinki, enako se neželjeni učinki lahko pojavijo pri originatorju.
Moje mnenje je, da je bolje razliko v ceni za originalno zdravilo nameniti razvedrilu (KOPANJE, MASAŽA..) kot pa marketnišKemu uspehu prebogatih originatorjev.
Merila, ki se nanašajo na kakovost zdravil, njihovo varnost in učinkovitost so vsekakor enaka za inovativna zdravila, kot za generična zdravila. To drži.
Pri inovativnih ali originalnih zdravilih proizvajalec predloži Agenciji za zdravila, da bi pridobil dovoljenje za promet z zdravilom, vso dokumentacijo, ki dokazuje, da je bilo na tem zdravilu opravljeno celotno preskušanje kakovosti (farmacevtsko, kemično, biološko in mikrobiološko preskušanje), varnosti ( farmakološko in toksikološko preskušanje na živalih) in učinkovitosti (vse tri faze kliničnih preskušanj na ljudeh).
Torej inovativno zdravilo ima vse te podatke lastne.
Proizvajalec generičnega zdravila pa predloži Agenciji le podatke o kakovosti, kar pomeni samo prvi del. Glede dokazil, ki se nanašajo na varnost (preiskave na živalih) in na učinkovitost (preiskave na ljudeh) pa se sklicuje na dokazila, ki jih je predložil proizvajalec originalnega zdravila.
Za učinek zdravila je pomembna učinkovina. Pomembna je kakovost in vrsta uporabljenih surovin ter koraki sinteze same učinkovine. Tukaj ne govorim o tehnoloških postopkih izdelave zdravila v njegovi končni obliki.
Šele od leta 2000 ima Slovenija na področju zdravil zakonodajo, ki striktno zahteva med drugim tudi predložitev podrobne tehnološke dokumentacije za učinkovino samo in tudi poreklo učinkovine, česar prejšnja zakonodaja ni določala. Evropski parlament je potrdil decembra 2003 zaostritev pogojev za izdelavo generičnih zdravil, kar dokazuje, da področja o zdravilih ne gre podcenjevati, še manj pa poenostavljati !
Za učinkovanje nekega zdravila pa je pomembno še marsikaj drugega.
Lahko govorimo tako o dobrih originalnih kot o dobrih generičnih zdravilih, ne moremo pa govoriti tako na povprek o primerljivosti enih in drugih, ker je za to potrebno narediti še marsikaj, kar pa smo z novo zakonodajo uredili za naprej, za nazaj pa bodo stvari čiste po 31. decembru 2007, ko bo poteklo z EU dogovorjeno prehodno obdobje.
Glede izdelave zdravila v Indiji na primer, pa tole. Če bo indijski proizvajalec izpolnil vse pogoje tako pri izdelavi zdravila, kot pri vseh preiskavah, ki jih bo potrdil z dokazili in če bodo naše inšpekcijske službe potrdile, da izdelava tam poteka po vseh predpisanih normah, pri vsakem uvozu teh zdravil pa državni kontrolni laboratorij (ker bo to uvoz iz tretje države), ne bo ugotovil nobenih odstopanj od kvalitete – ne bo problema!
Originalno zdravilo se vsekakor splača doplačat, če je bilo z njim doseženo stabilno stanje bolezni oziroma bistveno izboljšanje bolezenskega stanja.
Čase, ko so bila zdravila popolnoma brezplačana bomo morali kmalu pozabiti. Tudi v drugih državah, ki namenjajo bistveno večji delež BDP-ja za zdravila, je potrebno zdravila doplačevati in to v bistveno višjih zneskih, kot so sedaj uveljavljena doplačila pri nas.
Vaš zadnji odstavek pa dokazuje, da nimate kakšnih pomembnejših izkušenj z boleznijo ali zdravljenjem. Zato ga ne bom komentirala. Želim Vam samo, da nikoli ne bi spoznali teže bolezni ali se soočali s stanjem, ko bo Vaše življenje odvisno od zdravil.
Lep pozdrav!
Ne morem mimo zadnjega odstavka brez komentarja: če boste želeli na račun razlike v ceni med generikom in originalom priti do kakšne masaže, boste morali pojesti en kamion generikov, glede na to, da so razlike res majhne.
Glede prebogatih originatorjev pa sledeče: njim se lahko zahvalite za napredek na področju zdravil.
Forum je zaprt za komentiranje.