Najdi forum

Vprašanje

Pozdravljeni,
mene pa zanima, ali se Septolete, Bepanten kreme, … štejejo pod zdravila ( za dohodnino se štejejo le zdravila – torej ali lahko uporabimo te račune ali ne).

Hvala in lp

Septolete in Bepanten kreme se štejejo med zdravila.

Hvala. Zanima me še za Pikovite (pastile , sirup), jegličev sirup, oz. če mi lahko poveste pravilo; kaj spada pod zdravila in kaj ne? (lahko tudi na primerih)

Še enkrat hvala lepa.

Pikovit obložene tablete, Pikovit Forte in Pikovit sirup sodijo med zdravila.
Navedeni so v “Registru zdravil rastlinskega izvora in zdravil, ki se izdajajo brez recepta v lekarnah in specializiranih prodajalnah”.
Ena od sestavin Sirupa za izkašljevanje so tudi korenine jegliča. Tudi ta sirup sodi med zdravila, ki se pripravljajo v galenskih laboratorijih lekarn v skladu z veljavnimi farmakopejami.

Zdravilo je po Zakonu o zdravilih in medicinskih pripomočkih vsaka snov ali kombinacija snovi, ki so pripravljene in namenjene za zdravljenje ali preprečevanje bolezni pri ljudeh ali živalih.

Za zdravilo se šteje tudi vsaka snov ali kombinacija snovi, ki se lahko uporablja na ljudeh ali živalih z namenom, da bi se določila diagnoza ali ponovno vzpostavile, izboljšale ali spremenile fiziološke funkcije.

Spoštovani,

kaj pa v primeru, da je pripravek narejen po “fizikalnih principih” in ne po kemijskih? Namenjen sicer izboljšanju zdravja, a ne vsebuje učinkovin, ki bi jih kemijsko lahko dokazali. Eden od primerov so homeopatski pripravki, obstajajo pa tudi pripravki, ki zdravilno informacijo shranjujejo v elektronski obliki, kakršen koli je že postopek, Vsaka molekula neke snovi vsebuje namreč tudi “elektromagnetni zapis”, ki lahko obstoji v nekem mediju pod določenimi pogoji tudi ko te molekule snovi ni.
Vem, da svetujete samo preverjene pripravke, a vendar, če pripravki delujejo…
Gre morda samo za pravno luknjo, ki ne sledi razvoju znanosti? Kaj bi svetovali?

Lep pozdrav,

Načini zdravljenja so v naši državi urejeni s predpisi, ki so objavljeni v uradnem glasilu, to je v Uradnem listu RS.
Na podlagi zakona o zdravstveni dejavnosti bo Ministrstvo za zdravje s posebnimi predpisi uredilo področje alternativnih in tradicionalnih metod zdravljenja.
Od alternativnih metod zdravljenja je zaenkrat izdan Pravilnik o homeopatskih izdelkih (Ur. l. RS št. 96/30.11.2001.), ki pa se začne uporabljati v skladu z določili zakona o zdravstveni dejavnosti. Tako je zapisano v končni določbi.
Opozoriti Vas moram, da bodo morali tudi homeopatski izdelki pridobiti dovoljenje za promet pri Agenciji za zdravila in medicinske pripomočke,razen tistih, ki se bodo pripravljali magistralno (po receptu sproti) in tistih, ki bodo v prometu kot galenski homeopatski izdelki (pripravljeni izključno v lekarni na zalogo).
Tudi pri teh izdelkih gre za snovi ali sestavine, ki se imenujejo homeopatske surovine in ki se izdelujejo po določilih evropske farmakopeje.
Ker je pri teh izdelkih učinkovina težko dokazljiva, se dokumentacija za registracijo nanaša poleg splošnega dela, farmacevtsko-kemičnega dela ter biološkega in mikrobiološkega dela v glavnem na kakovost in varnost izdelka.
Iz tega naj Vam bo jasno, da razni elektromagnetni zapisi in zgolj fizikalni načini priprave ne pridejo v poštev.
Sami ste omenili preverjene pripravke in “če delujejo”…
Ko gre za zdravljenje bolezni, so odločilnega pomena preverjeni pripravki, za katere je pomembno edino to, da so varni in da delujejo.
Razmislite!!!

Lep pozdrav!

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close