Glede na podatke raziskave WAVS (Women’s Study for the Alleviation of Vasomotor Symptoms), lahko veganski način prehranjevanja z zadostnim uživanjem soje zmanjša stopnjo postmenopavznih vročinskih oblivov. Raziskavo je opravilo združenje North American Menopause Society, izsledki pa so bili objavljeni v publikaciji Menopause. Po podatkih raziskave, je omenjeni način prehranjevanja pri preprečevanju menopavznih vročinskih oblivov tako učinkovit kot hormonsko nadomestno zdravljenje.
“Ne razumemo še povsem kako kombinacija veganskega načina prehranjevanja in uživanje zadostnih količin soje deluje pri preprečevanju postmenopavznih vročinskih oblivov, rezultati pa so spodbudni,” je priznal vodja raziskave profesor Neal Barnard iz univerze George Washington University School of Medicine.
Skoraj 90 odstotkov manj vročinskih oblivov
V raziskavi je sodelovalo 84 žensk v menopavzi, ki so imele dva ali večkrat na dan vročinske oblive. Udeleženke so randomizirali v dve skupini. V intervencijski skupini so udeleženke 12 tednov uživale vegansko prehrano z malo maščobami in skodelico skuhanih sojinih zrn, v kontrolni skupini pa so se udeleženke prehranjevale nespremenjeno.
Po 12 tednih so v ženske v intervencijski skupini, ki so uživale vegansko prehrano s zadostno količino soje, poročale o zmanjšanju zmernih do hudih vročinskih oblivov (za 88 odstotkov) in zmanjšanju telesne teže, v povprečju za približno 3,5 kilogramov. Stopnja zmanjšanja vročinskih oblivov je primerljiva s hormonskim nadomestnim zdravljenjem, ki jih običajno zmanjša za 70 do 90 odstotkov.
Preberite tudi: V Sloveniji se le 10 odstotkov žensk odloči za hormonsko nadomestno zdravljenje (HNZ). Terapija, ki se je mnogo žensk boji. Je strah upravičen? Odgovarja specialist ginekologije in porodništva Denis Ćatić, dr. med.,