Ibuprufen in srčnožilne bolezni.. Da ali ne?
Pozdravljeni,
Ali je jemanje ibuprufena pri srčnožilnih bolnikih varna ali ne? Sprašujem ker najdem dvojne informacije npr:
1.) ko sem bil hospitaliziran zaradi zloma noge mi je travmatolog odsvetoval ibuprufen češ da povzroča (poapnenje ali dodatno nalaganje kalcija) na stene žil
2.) ko berem stranske učinke zdravila inclisiran piše, da te lahko po zdravilu bolijo mišice, podplati, roke, noge in da se v tem primeru jemlje ibuprufen ter kakšen hladilni obkladek…
Kaj recimo je priporočljivo jemati (tudi na zdravniški recept) v primeru hujših poškodb oziroma ko človek potrebuje protibolečinsko in protivnetno zdravilo?
hvala za vaš odgovor
lp
MArko
Spoštovani,
Ibuprofen spada v skupino nesteoridnih protivnetnih in protibolečinskih zdravil. V redkih primerih in jemanjem večjih odmerkov (>2400 mg/dan) lahko povzroči poslabšanje obstoječe hipertenzije (visok krvni tlak) ali razvoj novega visokega krvnega tlaka. Lahko povzroči tudi poškodbe ledvic (nefrotoksičnost), poslabšanje srčnega popuščanja in celo srčni napad ali možgansko kap. Zunaj srčno-žilnega sistema je njegovo največje tveganje za želodec, kjer lahko povzroči razjede in krvavitve v prebavilih. Seveda govorimo o zelo redkih vendar možnih stranskih učinkih. Žal, nobeno zdravilo ni povsem brez nezaželenih stranskih učinkov.
Tveganje se lahko poveča s trajanjem uporabe. Povečano tveganje je v primeru obstoječe bolezni srca in ožilja ali dejavnikov tveganja. Bistvo je, da so za kratkotrajno občasno uporabo ta zdravila varna za večino od nas. Namesto ibuprofena lahko uporabljamo navaden aspirin ali pa Naproksen. Še eno protivnetno zdravilo, ki deluje podobno kot ibuprofen. Nekatere študije kažejo, da je to morda boljša izbira kot ibuprofen za ljudi s tveganjem za bolezni srca.
Končno obstajajo ljudje, za katere nesteroidna protivnetna zdravila niso škodljiva in so nujno potrebna za izboljšanje kakovosti življenja. Zato se posvetujte s svojim internistom, kardiologom ali obema, kaj je za vas pravo.
LP