Slabokrvnost
Spoštovani,
sin (5 let) je imel 21.10. sistematski pregled, kjer se je izkazalo, da ima slabšo krvno sliko (levkociti 4,3, eritrociti 3,28, hemoglobin 96, hematokrit 0,282, rdw 15,9), ostalo v redu. Že sama sem hotela preveriti kri (pa smo potem dobili poziv za sistematski pregled), ker se mi je zdel bolj bled.
Naj povem, da je bil enkrat avgusta rahlo bolan, vročina, dan dva, pa je bil potem ok. Sredi septembra pa je zelo zbolel, imel je kar nekaj dni vročino, pod 39 in zelo je kašljal, kot še nikoli. Slabo se je počutil. Po telefonskem klicu mi je sestra pojasnila, naj počakamo še kak dan, da sedaj razhajajo takšne viroze. Res je kasneje šlo na boljše.
Skratka, po rezultatih krvi smo šli na pregled, zdravnica je povedala, da izgleda zdrav fantek. Pregledala ga je, vse je bilo v redu. Zvečer so mu vzeli še enkrat kri, to je bilo najbolj mučno čakanje in najbolj grozen dan v mojem življenju, saj sem se bala, da bi bilo tisto najhuje, levkemija. Diferencialna slika krvi je bila ok. Se opravičujem že v naprej, ker ne znam strokovno razložiti. Nekaj, kar gledajo v razširjeni sliki, glede delovanja kostnega mozga, je bilo v redu in ni bilo pokvarjenih celic. Imel je rahlo povišan CRP.
Zdravnica je povedala, da je verjetno prebolel kakšno virozo in da ponovno pregledamo kri čez 2 tedna. To smo tudi storili, ampak krvna slika ni nič boljša. Vrednosti so podobne, CRP 7.
Sedaj smo napoteni na Pediatrično LJ, v hematološko-onkološki laboratorij. Že sama misel, da mora moj sonček na tak oddelek, mi je grozna. Zdravnica je pojasnila, da so tam specialisti za kri in bodo znali ugotoviti, kaj je narobe. Pregled imamo čez 1 teden, jaz pa se ne morem pomiriti, ker me res grozno skrbi.
Naj povem, da je fantek drugače živahen, ima apetit. Sicer je pri hrani zadnje leto izbirčen, v vrtcu kosila velikokrat ne je, ga pa potem je doma. Tisto, kar ima rad, poje veliko. Tudi teža in višina sta čisto normalni.
Ali je možno, da je krvna slika slabša zaradi zadnje bolezni? Res je bil zelo bolan, vročina 5-6 dni, hud kašelj. Tudi sestrica se je očitno nalezla istega virusa, sicer v milejši obliki.
Ali napotitev na hematološki-onkološki laboratorij/oddelek pomeni kaj groznega?
Res hvala za vaš odgovor in lep pozdrav!
Najverjetneje gre za klasično slabokrvnost, ki se zdravi z železom in ureditvijo prehrane.
Glede na to, da ni drugih izvidov, je to trenutno najbližja misel.
Pozdravljeni, moji hčerki so ugotovili hudo anemijo (nimamo natancnih vrednosti zeleza in hemoglobina, ker nam zdravnica ni ppvedala) in trenutno skoraj mesec dni jemlje železo. Kmalu bomo imeli kontrolo, da preverimo, če se ji je stanje izboljšalo. Preverili smo tudi kri v blatu ampak na srečo je bilo negativno. Težave ima tudi z menstruacijo, dvakart v dveh letij je pila Dabroston, ker naj bi imela tudi hormonsko neravnovesje. Zdravnica predvideva, da je železo zgubljala počasi zato tega ni nihče opazil. Seveda se ji slabokrvnost pozna tudi na koncentraciji in upadu uspeha v šoli. Hcerka pa tozi tudi, da je anksiozna in da občuti pogosto neko stisko ali strah zanima me ali to lahko vse skupaj povezano?
Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Če gre za res hudo slabokrvnost, so seveda vsi opisani znaki lahko povezani z osnovno motnjo.
Če v 1 mesecu ne bo odgovora na zdravljenje z železom, priporočam pregled pri pdiatru hematologu.
Spoštovani,
imam vprašanje glede nadomeščanja železa pri 17 mesecev staremu dečku.
Laboratorijske vrednosti: eritrociti: 5,3; hemoglobin: 111; MCV: 68,7; MCH: 20,9; RDW: 15,9. Ostale vrednosti hemograma in DKS so v mejah normale.
Zanima me, ali bi pri otroku, ki ima vrednosti hemoglobina še v mejah normalnega, pa znižan MCV, za kar je najpogosteje “krivo” pomanjkanje železa, uvedli v terapijo dodatke železa v obliki kapljic ali sirupa?
Naj povem, da so bile vrednosti podobne že 3 mesece nazaj in kljub trudu s prehrano nismo dosegli razlike, saj je otrok od vstopa v vrtec pogosto bolan in ob bolezni zavrača vso hrano razen mleka z dojenjem, poje še kakšen jogurt. Tudi nasplošno je precej neješč. Kravje mleko uživa za zajtrk z raznimi kosmiči, zdrobi, itd…, drugače pa ga ne pije. Vem, da je mleko lahko razlog za slabšo absorpcijo železa, a to velja tudi za dojenje. Bi predlagali zmanjšati količino dojenja? Še vedno se namreč doji zjutraj, ob prihodu iz vrtca, zvečer, večkrat tudi ponoči.
Ima 11 kg, izgleda primerno prehranjen, čeprav bi glede na porodno težo (3500) pri 17 mesecih pričakovali nekoliko višjo težo.
Že v naprej hvala za odgovor,
Lep pozdrav, Manca
Vsekakor je potrebno uvesti primerno prehrano, zmanjšati količino zaužitega mleka. Predvsem meso je potrebno 3x tedensko, rdeče meso.
Že z zmanjšanjem zaužitzega mleka in s tem povečanjem vnosa drugih, pomembnih živil, dosežemo normalizacijo krvne slike. Običajno tudi ot5roci, ko se porpavi nivo železa (z zdravilom npr.) zmanjšajo količino zaužitega mleka in postanejo bolj ješči.