Odtujenost
Po dolgem času sem spet na tem forumu. V spodnjih temah sem bral, da so se ljudje, odkar ni več Jugoslavije, med seboj odtujili in da ni več nekdanje tovariškosti in da naj bi bili danes vsi le še potrošniki, nič več ljudje. Menim, da le ni vsega kriv razpad Jugoslavije ali še huje: razpad Jugoslavije je le sovpadal s tistimi dejavniki, ki so resnično povzročili večjo odtujenost med ljudmi, medtem ko razpad Jugoslavije pri tem ni igral nobene vloge, razen MOGOČE v enem primeru, ki ga bom opisal spodaj. Zdaj pa bom najprej naštel dejavnike, ki so bili ključni pri tem, da smo v zadnjih 20 letih postali bolj odtujeni en od drugega:
1) Pred malo več kot 20 leti so prišli na tržišče prvi osebni računalniki, nekoliko kasneje pa so ti postali dostopni povprečnemu Slovencu. Slovencem (in sploh ljudem po svetu) se dotlej še sanjalo ni o računalnikih in neslutenih možnostih, ki jih ta nudi. Ena izmed teh možnosti je tudi igranje videoigric, ki jih današnja mladina veselo igra. Včasih so otroci preživljali svoj prosti čas na svežem zraku, igrali so športne igre, se med seboj pogovarjali, se potepali, itd. Ko pa so se pojavili računalniki, pa je vse več otrok začelo svoj prosti čas preživljati osamljeno (otujeno) pred računalnikom. Nič več ni bilo pristnih kontaktov med otroki. Danes so ti otroci odrasli. In kaj vidimo pri njih? Naučili so se biti odtujeni, navadili so se na to, da je družbo mogoče nadomestiti z računalnikom in preživljati prosti čas za računalnikom. Pojav osebnih računalnikov le sovpada z začetkom demokratizacije v Sloveniji, ki se je začela že nekaj let pred razpadom Jugoslavije, nikakor pa ni bil njen vzrok, niti posledica.
2) Pred 15 leti se pojavi še eno orodje, ki se ga uporablja skupaj z računalnikom: internet. V naslednjih letih je internet postopoma osvojil večino slovenskih domov in tako še več ljudi privezal za računalnik. Ljudje so začeli komunicirati preko e-pošte namesto osebno ali po telefonu. Telefonski kontakt je mnogo bolj oseben kot e-pošta, pa čeprav za gluhe ni tako prikladen…
3) Pred 10 leti so se pojavili in razširili mobiteli. Ti so omogočili, da smo dosegljivi kjerkoli in kadarkoli preko SMS sporočil. Tako enostavno ni več potrebe po osebnem kontaktu.
Kmalu, kmalu bo mogoče po internetu kupiti prav vse in opraviti prav vse storitve, tako da osebna komunikacija med ljudmi ne bo več potrebna.
Zdaj pa, da povem še, v katerem primeru, če bi Jugoslavija obstajala, do tega, kar sem navedel v zgornjih treh točkah, ne bi prišlo.
Do tega, kar sem navedel v zgornjih treh točkah ne bi prišlo, če bi v Jugoslaviji imeli takšno diktaturo, kot so jo do nedavnega imeli na Kubi, kjer nihče ni mogel legalno imeti računalnika, interneta in mobitela. V tem primeru bi morali še danes brati papirnate časopise, da bi dobili kakšno informacijo, tudi podnaslavljanja s teletekstom verjetno ne bi bilo, kar bi bilo zelo slabo za gluhe, morali bi se pogovarjati na štiri oči, otroci pa bi bili prisiljeni še danes svoj prosti čas preživljati na prostem (kar pa bi bilo seveda tudi veliko bolj zdravo). (
Uff, sem rekel, da se ne bom več oglašal, ma ta od Alexa je pa malo prehuda.
Hja, odtujenost, internet in razpad Jugoslavije!? Ma kje je tu logika? To kar piše zgoraj me ne prepriča… Kaj pa odtujenost in pomanjkanje časa, ker smo po 10-12 ur v službi??? Menda po svoji izbiri, ker živimo v kapitalistični demokraciji in smo predobro plačani ter premalo učinkoviti, kajne Alex?
Zakaj smo 10-12 ur v službi? 90 % ljudi, ki so 10 – 12 ur v službi, ni v službi 10 – 12 ur po svoji izbiri, pač pa zato, ker tako zahteva delodajalec. Tudi jaz sem imel takšno službo in mi je do konca presedala. Enostavno MORAŠ delati od 7.30. ure do 19.30. ure, da zaslužiš tisto ušivo mezdo na mesec!!!!! Naj še dodam, da nadur nisem dobil plačanih in da tudi šef ni cenil mojega truda… Zato sem pobegnil… Tudi pri drugih se to dogaja. Po dvanajst ur v službi, upošteva se jim pa le osemurni delavnik! Ne vem pa, če je tako bilo že prej, v Jugoslaviji.
Internet in razpad Jugoslavije nimata nič skupnega, nobene zveze ni med njima in ravno to sem hotel v zgornjem postu napisati, pa je očitno izpadlo premalo razumljivo. Gre le za naključje, po naključju smo računalnike dobili tik pred razpadom Jugoslavije, internet pa kmalu po njem… To je golo naključje. Kot če bi ravno takrat, ko bi rabil nov avto, zadel sedmico na lotu… Tudi to je namreč golo naključje.
Kolikor mi je znano imajo tudi kitajci internet in računalnike. Zato sam sistem ni edini pomemben.
je bila zadnja leta juge situacija kar razpuščena, v smislu da ni bilo severnokorejskega ali kubanskega velikobratskega načina. Lohka bi tud kupu rehenšiber in netal (če bi blo to že razvito)
Da ne rečem o južno od kolpe, kjer so pa že cel čas gledali skozi prizmo denarja in koristi. Kad treba ima da se plati, je bil njih moto. Nam pa so bluzili o solidarnosti in pomoči.
Bljak!
Nimam nikakršne nostalgije in nič ne hvalim retro. Zaenkrat (do kdaj??) mi je pač bolje.
Gre za, po mojem, spremembo v vzgoji in izobraževanju in mišljenju novih generacij.
Pač če nekomu pomagaš pri nalogi, izpitu… bo morda pol ravno on zasedel mesto ki bi bilo sicer tvoje (na faksu, v službi…). Vsak je sebi najbližji in si je največji prijatelj.
Ne bi pripisoval prevelikega pomena zasvojenosti z igricani in netom. Pač nekdo igra loto, drug ruleto, tretji športne stave… nekdo pač igra igrice.
Lahko da jih je kar nekaj tudi koristnih, ustvarjalnih, ki razvijajo mišljenje in logiko. Razne bum bum, presekaj ga, usekaj ga… igre so pa zame bebavljenje.
Pač namesto v demokracijo gremo v bebavokracijo.
Gre po moje za propagiranje v vzgoji in izzobraževanju egoizma, brezkompromisne tekmovalnosti, brezobzirnosti, pogoltnosti, profita…
Vsi in vse so ti le vir koristi, profita, zaslužka, užita, zabave. Sredstvo za tvojo potešitev.
Sam si ko je čas užitka in koristi in sam boš ko boš potreboval pomoč bližnjega.
Skratka, neha naj se bluzit o človeštvu in človeških pravicah in naj se govori o potrošnikih, potrošniških pravicah, o dafkoplačevalcih.
Vsak naj poskrbi zase, v sreči in v nesreči.
Bližnji?
Nema ga više.
Hvala za nasvet, Mihau. Žal sem svoje šolanje na fakulteti, ki niti najmanj ni bila solidarna, že zaključil, ker bi sicer tole poslal profesorjem, ki so full propagirali “egoizma, brezkompromisne tekmovalnosti, brezobzirnosti, pogoltnosti, profita…” Meni taka vzgoja ni bila všeč. Takrat me je imelo, da bi menjal študij, a bi to za seboj prineslo kup težav. Ena sama Amerika je bila teh profesorjev! Sama Amerika! Kot da je tisto, kar je v ZDA, najboljše na svetu! Približno vem, kako je v ZDA – beda in revščina za množice in silno bogastvo in sijaj za peščico premožnih. Pa nobene solidarnosti!!! Tam so socialni prispevki v višini 1 % bruto plače problem! Pri nas plačujemo prispevke v višini 22,1 % (delojemalci) in 16,1 % (delodajalci), pa se nihče ne punta zaradi tega, v ZDA je pa že 1 % solidarnosti problem!!! Pa država ves denar zapravi za vojsko v ZDA! Kot da s tem osrečuje svet!
Če si še kolikor toliko mlad, in če si doštudiral kakšen kobnvertibilen faks, razmisli kaj o tujini.
Tudi sam si nisem mislil, da je lahko zunaj bolje.
Ko sem pa bilv Novi Zelandiji in Avstraliji, sem si želel tam ostati; žal sem svoj vlak zamudil pred 25 leti.
Civilizirana, kulturna družba, tolerantna, z dosti bolj razvito socialo kot slovenja.
Pa bi še šlo, ampak izkušnje in nos mi govorijo, da gre tukaj nonstop navzdol. Kao srednji sloj bo izginil, ostala bo ogromna množica siromakov in tanka smetana miljarderjev in miljonarjev. Ja, in “politi-ki”.
Rezanje sociale, penzij, šolstva, zdravstva, kulture… vse še pride.
Pa ne bi verjel.
Sem prosil za izračun pokojninske osnove, če bom kdaj šel v penzijo.
Ne boste verjeli, da mi leta od 1.1. 2005 ne pridejo v poštev za pokojninsko osnovo. Minister Virant, zet od g Brejca nam je drastično znižal, poprestrukturiral in neuskladil plače. namesto bivše plače Dobimo neke podjemne, pa obvezno moramo dajati v nek pokojninski dodatni sklad…
Ja, in od 2006 sem moral pol doplačat dohodnino (ker iz takih dohodkov ne gre prispevek v pokojninsko in zdravstveno blagajno, ampak zgolj davkariji.
Žal gre navzdol. V avstraliji pa novi zelandiji pa še dolgo ne bo šlo. Sta deželi neslutenih možnosti, ekološko čisti, z velikimi resursi, predvsem pa sta CIVILIZIRANI.
Sam bi bil raje med ljudmi kot med volkovi. (to leti na civiliziranost ne pa kot na živalsko vrsto).
Pozdrav in poskrbi zase! Drug ne bo.
Žal je odgovor ja.
V katerem sektorju sem pa nimam pojma, ker ne spadamo ne sem ne tja, smo in nas ni, predvsem pa smo zadnja 3 leta žrtve prepotentnega domišljavega samozaverovanega zeta od nekoga.
Sem se vrnil zdaj iz tujine po 14 dneh, pa ugotovim npr da je šel nek tip kriha iz 2,8 na vsaj 3,4 evra, da se je gorivo podražalo vsaj za 0,1 evra…v 14 dneh so šle cene blazno gor! in vsi ste tiho in bluzite kako da gre dobro in kako da je svetla prihodnost vedno bližja.
Skratka, žal v javnem. Zelo žal. In predvsem da v javnem v SLO.
Bovha se vsede za 180 dni levu na glavo in reče da je ona kralj živali.
Dobro, če je na njene stroške ostale nič ne moti. Saj se itak sicer nikjer ne pozna njeno kao kralevanje.
Pozdrav.
Torej nisi v državni upravi, ker sicer bi moral poznati te pojme, ker morajo tam vsi narediti ta grozen državni izpit iz javne uprave.
Tudi, če bi bil visoko v hierarhiji, v Sloveniji ne bi bilo bistveno drugače, kajti večina bi še vedno imela drugačne interese kot ti (to je bogatenje na račun revnih, tajkunstvo, itd).
Tpična debata gluhih oseb,Naj Vam bog pomaga.Ali sploh spremljate kaj se dogaja na področju invalidskega varstva v Sloveniji.Zakaj tukaj ne razpravljate o Konvenciji o pravicah invalidov ki je sprejeta v Državnem zboru RS 02.04.2008,objavljena v UL RS št.37/2008 z dne 15.04.2008.To je Vaše življenje,zaščita Vaših človekovih pravic in Vašega dostojanstva.Tu konvencijo je sprejela OZN, Slovenija je ratificirala v DZ.Tu debato otprite. Lp.
1. mihel zelo malo bluzi po netu, in obseg bluzunge ni v zvezi s nizkotnostjo mezde. Sorazmerje je prej obratnosorazmerno.
Moraš pa bit vsaj mal informiran, čene nonstop gor plačuješ, ker neznanje ni opravičilo.
Je pa to dobra teorija, da so plače v SLO zato nizke, ker preveč visimo na netu!
Poden od razmišljanja.
Je pač tako vprašanje kot tisto a je bla prej kura al lev jajc.
Da ne rečem da zvečine mamo še desnga!
2. Kaj jast lahko vplivam na ratifikacijo konvencije ZN?
Kaj bom z bluzungo o tem pridobil.
Če bo slabše, bom itak na grbi čutil.
Bluzit o nečem na kar ne moreš vplivat je izguba časa in kalorij za nič.
Bom pa kdaj prebral kak strokovni komentar o tem kaj je šlo na slabše.
So men trendi itak jasni, brez spremljanja spremembe invalidiziranega varstva v svetu.
Ludem se jemlje vse, kaj jim je civilizacija v zadnjih 100 letih dala.
Počasi, a sigurno.
Pač dane so druge vradnote.
Profit, kapital, čimcnej delovna sila, čim manj socialne države… Špekuliranje, inflacija, draginja; grablejne skratka.
Konvenciji o pravicah invalidov ki je sprejeta v Državnem zboru RS 02.04.2008,objavljena v UL RS št.37/2008 z dne 15.04.2008.To je Vaše življenje,zaščita Vaših človekovih pravic in Vašega dostojanstva.
poučeno ex katedra pišete gornje.
Čakam, da mi in nam na tem naslovu objavite kaj je moje (naše) življenje, pravice in dostojanstvo?
Čakam.
Heh, kaka konvencija neki…še ustave se ne držimo, pa tam lepo piše, če se ne motim celo v 1. členu, da je Slovenija pravna in socialna država. In dokler se dogajajo razne zgodbe a’la menežerski prevzemi Pivovarna Laško, Merkur, Istrabenz, BTC, SCT itd da o delovnih razmerah v Lidlu, Hoferju, Muri itd ne govorim, potem je jasno, da pravna in socialna država v Sloveniji ne obstajata. In potem naj bi se sklicevali na konvencijo??? Itak je le na papirju, kot je žal tudi sama ustava. Saj veste, ni tožnika, ni sodnika…
Torej, moje (naše) življenje, pravice in dostojanstvo so odvisni zgolj od tega, če imam(o) kakega botra za sabo. Lep primer – Jure brez mature. Ostalo je ča ča ča. Razen, če smo se sposobni zbrati v desetisočih pred parlamentom in ga zasuti z gnilimi jajci. To pa dvomim…