Pozdravljeni,
osebe, ki so obvezno zdravstveno zavarovane v Republiki Sloveniji imajo v času začasnega bivanja v drugih državah pravico do nujnega oziroma potrebnega zdravljenja. Postopek uveljavljanja in obseg pravic pa sta odvisna od tega ali uveljavljamo zdravstvene storitve v:
1. državah članicah Evropske unije in Evropskega gospodarskega prostora (Islandija, Liechenstein, Norveška) ter Švici;
2. državah s sklenjenim meddržavnim sporazumom o socialni varnosti (Hrvaška in Makedonija);
3. vseh ostalih državah .
V državah članicah EU, EGP, v Švici, na Hrvaškem in v Makedoniji imajo zavarovane osebe na podlagi evropske kartice zdravstvenega zavarovanja, ki jo brezplačno izda Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, zagotovljene pravice do storitev, ki so potrebne iz medicinskih razlogov, upoštevajoč naravo storitev in pričakovano dolžino bivanja v teh državah in sicer pri zdravnikih, ki so del javne, državne zdravstvene mreže. V ostalih državah morajo zavarovane osebe zdravstvene storitve plačati same.
Priporočamo pa vam sklenitev zdravstvenega zavarovanja z medicinsko asistenco v tujini pri Zavarovalnici TRIGLAV ali pri nekaterih drugih zavarovalnicah. Tovrstna zavarovanja krijejo stroške nujnega zdravljenja v tujini brez neposrednega plačevanja storitev. Prednost zdravstvenega zavarovanja z medicinsko asistenco v tujini je predvsem v tem:
– da ni potrebno neposredno plačevanje storitev tudi pri zasebnikih in ne samo pri zdravnikih ki so del javne, državne zdravstvene mreže;
– vključeni so stroški prevoza do zdravstvene ustanove v tujini ali v domovino;
– nudi vrsto praktičnih storitev kot so: premagovanje jezikovnih preprek, informiranje o možnostih in ustreznosti zdravniških storitev v posamezni državi, vzpostavitev stika z domačim zdravnikom, ugotavljanje ustreznosti zdravniških storitev v posamezni ustanovi in svetovanje v postopku zdravljenja itd.
Zavarovalno kritje obsega stroške potrebne zdravniške oskrbe ter stroške prevoza zaradi nepredvidenih bolezni ali posledice nesreče oz. nezgode, ki se pojavijo ali nastanejo med potovanjem ali bivanjem v tujini.
Lep pozdrav,
Miloš Trifunovič
TRIGLAV, Zdravstvena zavarovalnica, d.d.
Spoštovani,
najlepša hvala za odgovor. Zanima pa me še, če je potrebno, kljub sklenjeni asistenci, imeti tudi evropsko kartico Oz. kakšen drug dokument, potrdilo? Kolikor sem videla, vplačani aranžma počitnic vsebuje tudi to dodatno zavarovanje… Kakšen je postopek uveljavljanja tega zavarovanja?
Najlepša hvala za vaš trud.
LP
zarja
Pozdravljeni,
v kolikor boste sklenili zdravstveno zavarovanje na potovanjih v tujini z asistenco, vam ni potrebno imeti tudi evropske kartice.
S seboj boste imeli zavarovalno polico oziroma kartico zdravstvenega zavarovanja na potovanjih v tujini, na kateri so podatki o vašem zavarovanju in številka klicnega centra asistenčne hiše. Na kartici so tudi navodila zavarovancu za ravnanje v primeru nezgode ali bolezni v tujini. V primeru nezgode ali bolezni v tujini boste poklicali asistenčno hišo, povedali ime in priimek, številko police, opis nezgode oziroma bolezni ter kraj in telefonsko številko na kateri ste dosegljivi. Asistenčna hiša vam bo nudila vso nadalnjo asistenco.
Vsekakor vam svetujemo, da preverite, če je zdravstveno zavarovanje na potovanjih v tujini res vključeno v aranžma, ki vam ga ponuja turistična agencija.
Lep pozdrav,
Miloš Trifunovič
TRIGLAV, Zdravstvena zavarovalnica, d.d.