Najdi forum

VDC, CUDV in socialno varstveni zavodi

Spoštovani!

Ali mi lahko prosim poveste, kaj je to varstveno delovni center (VDC) in komu je namenjen? Zanima me še, kaj je to center za usposabljanje, delo in varstvo (CUDV) in komu je namenjen? V čem je razlika med VDC in CUDV? Kaj so to socialnovarstveni zavodi? Komu so namenjeni?

O,

Tako VDC kot CUDV sta socialno varstvena zavoda. Oba sta namenjena otrokom/mladostnikom z motnjo v duševnem razvoju in /ali telesnem razvoju.
Za vključitev v oba zavoda otrok/mladostnik potrebuje odločbo.
CUDV je socialno-varstveni center za usposabljanje, vzgojo in izobraževanje, zdravstveno varstvo, nego in rehabilitacijo otrok, mladostnikov in odraslih oseb z zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem razvoju in z dodatnimi motnjami. Praktično se lahko v CUDV lahko otrok vključi takoj po rojstvu (seveda z odločbo), starost navzgor pa načeloma ni omejena (včasih je bila 26 let). Večinoma gre za zavodsko obliko (otrok npr. odhaja domov le med vikendi). Na CUDV pa je deležen ustrezne medicinske nege, rehabilitacije (npr. logoped, fizioterapevt) in izobraževanja (nižji izobrazbeni standard ali posebni program). V grobem je CUDV namenjen otrok z motnjo v duševnem razvoju, ki zaradi telesnih motenj, bolezni ali stanja poleg vzgoje in izobraževanja potrebujejo še posebno zdravstveno nego in varstvo. V Sloveniji je kar nekaj takšnih center. Nekaj več si lahko npr. preberete na spletni strani enega izmed njih:
http://www.zavod-dornava.si/

VDC je socialno varstveni zavod, ki izvaja storitve varstva, vodenja (izobraževanja) in zaposlitve pod posebnimi pogoji za odrasle osebe z motnjami v duševnem in telesnem razvoju. Pogoj za vključitev je tudi starost (18. let). V Sloveniji je kar nekaj VDC – jev, nekaj več pa si lahko preberete na spletni strani npr.
http://www.vdc-sentjur.si/
http://www.soncek.org/Dejavnosti.htm#varstveno_delovni_centerVDC

Nekateri CUDV imajo tudi VDC- je.

Sem vam odgovorila na vprašanja?

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Jaz sem delala prakso v VDC-ju in vam lahko malo napišem.
VDC je v bistvu služba pod pšosebnimi pogoji. Tam ni norme, vsak naredi toliko kot pač zmore. Na koncu meseca vsak dobi tudi simbolično nagrado(plačo). Po večini delajo kakšne voščilnice, darila ali kaj podobenga, imajo pa tudi razna družabna srečanja, obiskujejo jih prostovoljci. Vanj so vlkjučene osebe z zmerno, težjo in težko motnjo v razvoju, zaposleni so specialni pedagogi, delovni inštruktorji in pa varuhi. Delo poteka od 8-14ure(ponavadi oz, različno od ustanove), vmes je malica.
Če vas še kaj zanima kar vprašajte.

Kolikšne plače dobivajo v VDC (tisti, ki so zaposleni pod posebnimi pogoji)? Ali so tudi zdravstveno in pokojninsko zavarovani tisti, ki so zaposleni pod posebnimi pogoji? Kateri zakon takšno zaposlitev opredeljuje? V ZDR o njej ne piše nič. Ali morajo uporabniki storitev VDC tudi plačevati te storitve ali jih v celoti plača država?

O,

plače so bolj nagrade (niso to zneski, ki smo jih sicer navajeni v rednem delovnem razmerju). Seveda so zdravstveno zavarovani (če ne drugače preko staršev in občine).
Mogoče bo kaj več povedala še super loto.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Plače so zelo nizke(maksimalna je 30€), zavarovani so in imajo vse pravice, saj so vsi opredeljeni kot invalidi in dobivajo tudi invalidnino(če bivajo doma). Če pa bivajo v zavodu, gre ta denar za plačilo oskrbe, nagrado oz. plačo pa vedno dobijo posamezniki in jo imajo zase.

New Report

Close