epilepsija
Pozdravljeni!
Večkrat sem govorila z različnimi strokovnjaki, ki govorijo vsak po svoje. Kaj storiti v primeru epileptičnega napada? Najbolj sporno je vedno, ali otroku dati nekaj v usta(da se ne ugrizne v jezik) ali ničesar?
Vse ostalo mi je znano, le tega ne vem točno kako in kaj. Kaj svetujete?
Hvala.
Ob epileptičnem napadu je potrebno bolnika položiti v bočni položaj za nezavestne in paziti, da se ne poškoduje ob krčih. Običajno nimamo ničesar, da bi dali med zobe, v krčih pa bolnik tako tesno stiska usta, da je to pogosto nemogoče. Po navodilih ne dajemo ničesar v usta, tudi za preprečitev ugriza ne.
Ob napadu najprej pokličemo na pomoč (npr. ali lahko kdo pomaga), bolnika damo v bočni položaj in čakamo. Če gre za znanega bolnika, za katerega vemo, da ima epilepsijo in tudi zdravila, ni nujno, da pokličemo 112. Če pa gre za prvi napad ali neznanega bolnika, naj oseba, ki pomaga, pokliče 112.
Paziti moramo, da se bolnik ne poškoduje, med padcem v začetku napada in kasneje med krči.
stran 13 zloženke-prva pomoč:
http://www.pliva.si/blob/epilepsija%20finall.pdf
Pa še en odgovor (žal ne znam združiti tem)
http://med.over.net/forum5/read.php?126,4403541
pozdravljeni…
naj dodam nekaj dejstev o napadih
-obvezno je to da prav ničesar ne dajemo v usta da ne povzročimo asfisikacijo(zadušitev)!
-bočni položaj je seveda priporočljiv,še bolj nujno je da osebo med napadom(sploh če gre za “grand mal” napad ki je zelo hud)držimo glavo,da z njo ne udarja ob podlago,pri napadu “petit mal” to skoraj da ni potrebno…
-epi napad večinoma hitro mine sam po sebi,zato brez panike…
-če pa gre v epi status(daljši napad)potem je potrebna prekinitev napada z zdravili,pri otrocih je to ponavadi rektalna tubica STESOLID,pri odraslih pa ampula apaurina,ki se daje venozno(v žilo),vendar se ta vedno manj daje,ker ima stranski učinek,da lahko ustavi dihanje,ker tako zelo sprošča dihanje,zato so z apaurinom previdni in dajejo bolj DORMICUM…
-prekinitev dolgega napada je obvezna,ker lahko pride do ustavitve srca in dihanja,kar pomeni reanimacijo(oživljanje),ki pa ni zaželjena a ne…:)
to je torej okvirno….zadost sem se razpisala:)
čimanj napadov želim…ker vsak napad povzroči uničenje nekaj možganskih celic…
lep pozdrav…
Moj sin je imel velikokrat epi-statuse, tako, da ti lahko iz izkušenj povem: napade je imel od 6 meseca naprej, in to take, da večkrat tudi s stesolidom oz. kasneje z dormicumom nisem mogla doma ustavljati in smo šli na urgenco.
Vedno sem ga avtomatično dala v položaj na bok, in mu dala zdravilo. Pri tem pa ni bilo potrebno paziti na kakšne padce, ker je vedno ležal, pred napadi, očitno se je slabo počutil, bolj pa smo pazili na dihanje, ker mu je saturacija večkrat padla precej pod osemdeset, ko smo prišli v bolnico (zato smo tudi šli).
Zaenkrat pa se dobro drži…..