Preiskave po ss
bojim se, da od izvida histološke preiskave vaša sestra ne bo imela nobene koristi. Ugotovili bodo, da je bila noseča in morda celo še to, koliko. To itak vemo in je brez pomena. Sicer pa je splav dovolj pogost naravni dogodek, da ga ne raziskujemo, dokler se vsaj 3x zapored ne ponovi, kati sicer tvegamo preveč negativnih izvidov, ki pa so dragi in jih moramo uporabiti racioanlno. Preiskava, ki bi imela kaj smisla po 3 zaporednih splavih bi bila kvečjemu preverjanje kromosomske zgradbe obeh partnerjev. Pri parih, od katerih ima eden uravnoteženo translokacijo dela kromosoma in je navzven normalna zdrava oseba so splavi pač pogostejši kot pri zdravih in zato se te osebe pogosteje znajdejo v skupini oseb, ki so zanimive za preiskovanje (več kot 3 zaporedni splavi).
Po izpustu iz bolnišnice so sestri dejali, da gre plod tudi na genetsko preiskavo.
Zanima,me kakšno zdravljenje sledi oz. kako poteka zdravljenje, če se ugotovi, da ima eden “uravnoteženo translokacijo dela kromosoma in je navzven normalna zdrava oseba” in če se pojavijo kakšne težave glede zanositve?
Hvala za odgovor.
zdravljenja kromosomskih napak ni. Vtakem primeru obstaja le kariotipizacija ploda za ugotavljanje prisotnosti kromosomske napake.Če se pojavijo težave z zanositvijo, se poslužmo OBMP in PID (predinplantacijske diagnostike).
Spoštovani,
strokovno prav bi bilo, da se vsako nosečnost po splavu pošlje v nadaljnje preiskave, čeprav se to na koncu izkaže za precej neučinkovit in malo uporaben princip. Zlasti “histologija” namreč ne pove veliko. Pove pač, da je šlo za tkivo zarodka ali zarodkov ter trofoblast (tkivo posteljice) in to vemo tudi brez histologije. Če nas kdaj kaj zanima kaj koristnega, je to pri ponavljajočih se splavih genetika (kariotipizacija), za kar pa so potrebni precej specifični pristopi, saj genetiki lahko obdelujejo le sveža tkiva, ne fiksiranih. Odgovor na vaše osnovno vprašanje “zakaj te preiskave” je torej “ne vem” oziroma, to povzroča predvsem stroške in ne da tako rekoč nič uporabnega.