Najdi forum

nedonošenček in socialni razvoj

Spoštovani!

Ne vem, če je vprašanje ravno za to rubriko, a bom vseeno prosila za vaše cenjeno mnenje.

Naš sin je sedaj star eno leto, rojen je bil 7 tednov prezgodaj (dihalna stiska, 3 dni dodan kisik, ostala intenzivna oskrba je bila minimalna). Gibalno dobro napreduje, ob redni fizioterapiji od 5 meseca naprej sedaj hodi ob opori.

Zanima pa me, ali lahko dejstvo, da je bil prezgodaj rojen, vpliva na njegov socialni razvoj. Namreč, ko se mu kakšen otrok iste starosti ali starejši približa, se ne vem ali ustraši ali kaj… Če sedi, skloni glavo k tlom (kot bi se želel skriti) in začne jokati. Prav tako je v družbi ostalih otrok zelo zadržan, jih le opazuje in ne sodeluje v igri, niti sam ne plazi radovedno okrog, kar korajžno počne, ko je sam. Sprosti se šele, ko ima okrog sebe nek varnostni pas, ko so cca 1 meter ali več ti otroci oddljeni.

Ali je za enoletnika to normalen razvoj ali nas bi moralo skrbeti? V razvojno ambulanto hodimo, a nas pediatrinja ni nikoli vprašala po socialnem razvoju, le govorno in gibalno spremlja.

Hvala za vaš odgovor.

LP

Spoštovani,

malo kasnim z odgovorom, ker sem predvidevala, da se bo oglasila kaka mamica in z Vami izmenjala svoje izkušnje. Mogoče pa še bo.
Verjamem, da v razvojni ambulanti predvsem spremljajo otrokov gibalni razvoj, saj se držijo bolj medicinskega kot socialnega modela in v tej starosti dajejo le-temu prednost. Veseli me, da je Vam pomemben celosten razvoj otroka in ste nanj pozorni. Žal vse preveč staršev ob veliki angažiranosti s fizioterapijo in gibanjem kar nekako pozabijo na druge pomembne elemente otrokovega razvoja.In zamujeno je težko nadomestiti kasneje.

Zadržanost in rahla nesigurnost Vašega sin je del njegovega razvoja v tem starostnem obdobju in mogoče tudi njegove osebnosti. Ne verjamem, da je povezava s prezgodnjim rojstvom.

Za primerjavo in spodbudo za Vaše nadaljnje razmišljanje in spodbujanje njegovega razvoja, navajam nekaj povprečnih lastnosti 12-15mesecev starega otroka, ki so bolj vezane na zaznavanje in socialno percepcijo:
– otrok sam prijema žlico, jo svobodno spušča,z njo je, a še zelo packa,
– glede vidnega zaznavanja dojem konstantnost oblike,
– sestavi stolp iz kladic ali kock (velikosti teh je 2-3 cm),
– redko še daje stvari v usta in se več ne slini,
– odziva se na svoje ime in razume, da ima ime (naziv) vsak človek in vsaka stvar,
– v oblačilo, ki ga nastavimo poleg roke vtakne tudi nogo,
– poskuša vzpostaviti kontakt in biti opažen,
– sam se igra skrivanje in v treh od štirih situacijah reagira na “ne” ali na “stoj”,
– se igra ob drugih otrocih v njegovi navzočnosti, A NE ŠE Z NJIMI,
– OTROK ZMORE POSNEMATI IN K TEMU GA SPODBUJAMO,
– Z NJIM LAHKO URIMO SPOSOBNOST OPAZOVANJA IN POMNENJA, DA BI KASNEJE LAHKO REŠIL PREPROSTE NALOGE,
– UČITI SE POMENI OTROKU ČUTNO DOJEMATI IN DOBITI MORA ČUTNE VTISE (le-ti iz tega obdobja se vtisnejo v možgane za vse življenje),
– otrok dolgo preden zna govoriti, razme govor drugih ljudi in starši morajo razvijati možnosti za pridobivanje izkušenj iz predmetnega sveta in socialnih stikov, kajti govora se otrok ne more naučiti v praznini.

Skratka, menim, da je z vedenjem Vašega malčka vse v okviru njegovega enoletnega starostnega razvoja in želim Vam veliko veselja ob njegovem nadaljnjem razvoju.

Marija Božič

Marija Božič www.soncek.org

New Report

Close