Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Otroško in mladinsko zobozdravstvo uničenje živca pri otroku

uničenje živca pri otroku

Najpej vas lepo pozdravljm, imam pa dokaj delikatno vprašanje in sicer; z mojo 9 let staro hčerko redno obiskujeva zobozdravnika, pred enim mesecem, ji je na zgornji levi 6 odkrila karies, ki naj bi bil potreben zdravljenja, zato ji je zob odprla in vstavila zdravilo, ki naj bi pomagalo ustaviti širjenje kariesa. Pred enim tednom, sva bili zopet pri zobozdravnici, ki pa je ugotovila, da zdravilo naj ne bi prijelo in je deklici vrtala do samega živca (ne bom govorila, kako je deklico bolelo, saj ji je vrtala na živo), saj meni, da je potrebno odstraniti živec in korenino zaliti, sedaj ji je vstavila neko zdravilo, ki naj bi ta živec umoril.
Zanima me,ali je res možno, da že pri 9 letnem otroku nastopi tako močan karies, ob redni ustni higieni in rednih obiskih, ter ali je normalno, da se že tako malemu otroku uniči živec in to brez inekcije, kaj lahko pričakujeva pri naslednjem obisku, ko naj bi ji potegnila živec iz korenine in korenino napolnila, bo hčerko tudi takrat tako bolelo, ali naj zahtevam najprej omrtvičenje zoba, saj se bojim da bo dobila velik odpor do zobozdravnikov.

Ne vem, malo sem izgubila zaupanje v našo zobozdravnico, medtem ko sem gledala trpečega otroka na stolu, čeprav ji prej zob ni delal nikakršnih težav.Lepo prosim za vaše mnenje in se vam že v naprej zahvaljujem.

LP Brigita

Spoštovana Brigita,

glede možnosti, da že pri devetletnem otroku nastane tako globok karies, da je potrebno odstraniti vnet živec, je odgovor pritrdilen. Kako ina zakaj pa je do tega prišlo pri rednih obiskih in dobri higieni pa vam ne znam razložiti.
Če je deklica na zobno pulpo dobila zdravilo, ki jo bo omrtvilo, potem pričakujemo, da odstranjevanje pulpe iz koreninskega kanala ni boleče. V primeru, da bi poseg še bolel, lahko prosite za lokalno anestezijo.

najprej se vam zahvaljujem za odgovor.

Zanima me še ali je možno, da otroka pri globokem kariesu ni bolel zob.
Kajti sama si mislim, da bi zob, ki je bolan moral boleti. Zobozdravnika redno obiskujemo na mesec dni, ali se ne bi tako rasežen karies pokazal že prej, kajti na zobu je bil viden le manjši karies, po trditvi zdravnice in je šele z odpiranjem zoba ugotovila, da je zelo razširjen.

Res me skrbi za hčerine zobe, ker resnično pazimo na ustno higieno in redno obiskujemo zobozdravnico, ki ji do sedaj drugega, kot zaščite še ni delala. Koliko je odvisno od zasnove sklenine in koliko časa zdži mrtev zob, zanima me tudi ali je po polnjenju korenine, potrebno slikanje zoba.

Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor.

Spoštovana gitaR,

nekateri ljudje imajo zelo visok prag za bolečino in bolečin ne občutijo tako močno kot drugi – to je lahko ena možnost. Pri otrocih sem tudi sama že velikokrat naletela na zob, ki bi po vsej teorijah kdaj moral boleti pa niti otrok niti starši niso vedeli, da bi se to kdaj zgodilo.
Glede obsežnega kariesa pod sicer majhno površinsko luknjico pa je sedaj, žal, tako da je takih oblik kariesa kar precej. Zaradi fluroidov, ki so v pastah, je sklenina vedno bolj odporna in ne demineralizira v takem obsegu kot je včasih, ko so bile “luknje” že na pogled ogromne. Tako imamo majhno površinsko spremembo, v dentinu (do katerega pozitivni učinki fluridov ne sežejo) pa so okvare ogromne.
Rentgensko slikanje pa je potrebno že pred pričetkom zdravljenja, da točno vemo, kakša je dolžina korenine – še posebej pri otroku, kjer se korenine še razvijajo, nato pa še med zdravljenjem in po dokončnem polnjenju kanalov.

New Report

Close