Mostiček in kar nekaj vprašanj
Pozdravljeni
Pred približno desetimi leti sem imel granulom in mi je zdravnik izpulil zob (drugi na desno – spodnja čeljust). Potem mi je na to mesto vgradil mostiček, ki prekriva oz. je vpet na tri zobe. Pod mostičkom na dlesni se mi je kmalu za tem začela delati nekakšna majhna rdeča bulica, ki se je in se še spreminja od časa do časa (tudi kar odpade, pa ponovno zraste). Bil sem pri ORL specialistu in mi je dejal, da to ni nič posebnega in če hočem, da mi jo lahko odščipne ampak, da bo lahko zrasla nazaj , zato se nisem odločil za odstranitev.
Zanima me vaše mnenje glede tega ali je nastanek te bulice lahko povezan z vstavitvijo mostička, kajti pod mostičkom občutim, da je prazen prostor, kjer se lahko nabira hrana in …
Na koliko časa je potrebno mostiček zamenjati oz. kakšen je kriterij za to? Kakšna je alternativa za mostiček in kakšne so cene?
Imam pa problem tudi na dvojki zgornaj čeljust, kjer imam skoraj polovico zoba v plombi (“štift”) zraven pa se mi je najverjetneje pojavil karies (črna črta vztraja že nekaj časa). Ali se da na takšnem zobu zaradi bližine velike plombe sanirati karies in zob nato obleči (npr. porcelan) in kolikšen je strošek takšnega posega?
Kje se, da videti kaj vse je še zaenkrat pri zobozdravniku neplačljivo (na kartico) in kaj vse je potrebno doplačati oz. plačati v celoti?
Hvala in LP, Robert
Spoštovani Robert,
kaj je bulica, ki vam je nastala pred skoraj desetimi leti, takole dopisno težko odgovorim. Če res želite vedeti, potem je odščip tisti, ki je najbolj na mestu, ker tkivo pod mikroskopom pregleda patolog in postavi povsem zanesljivo diagnozo.
TO, da pod mostičkom čutite prazen prostor, je povsem pričakovano, saj mostiček služi premagovanju vrzeli in na mestu, kjer ni zoba, je pač prazno. Hrano, ki se ev. nabira, pa je potrebno odstranjevati s ščetkanjem. Mostiček se lahko zamenja na 7 let.
Glede drugega sekalca v zgornji čeljusti pa vam težko odgovorim, ker ne razumem prav dobro, ali imate v zobu koreninski zatiček (štift) ali le veliko plombo. Kakorkoli, dokler so korenine zdrave, je vedno možno narediti vsaj prevleko, če pa je potrebno pa tudi koreninski zatiček, ki služi kot sidro za prevleko.
Kaj plačuje zavarovalnica in kaj morate plačati sami, pa si lahko pogledate na spletni strani ZZZS.
Spoštovani.
Zanima ali obstaja še katero drugo sredstvo za pritrditev (spodnje) proteze. Trenutno uporabljene kreme, lepila,praški… ki naj bi bili ultra močna in držali protezo cel dan na dlesni, prav tako lepilni trakci, so se izkazali za neučinkovite, saj je potrebno protezo večkrat dnevno ponovno pritrjevati.
Če obstaja kakšno drugo sredstvo, pripomoček, vas naprošam, da omenite tudi kje ga je mogoče nabaviti.
Za odgovor se že v naprej zahvaljujem.
Lep pozdrav, M.
Spoštovana/i Mako,
če je proteza neustrezna, potem je potrebno narediti novo, ki se bo bolj prilegala čeljusti in je ne bo potrebno dodatno pritrjevati. Sicer pa so spodnje proteze ponavadi težavnejše za izdelavo in tudi kasneje za “nošenje”, še posebej, če je premalo čeljustnega grebena.
Pogovorite se s svojim zobozdravnikom še o možnosti vsaditve implantata (verjetno vsaj dveh), ki bi pomagala protezo sidrati v čeljustni kosti.