bolečine v hrbtenici
Pozdravljeni,
sem študentka, stara nekaj čez 20, normalno razvita. V zadnjem času (pribl. pol leta) me pogosto boli hrbtenica. Drugače sem zdrava, zato sem seveda najprej pomislila, da gre samo za preveč sedenja v prisilni drži. Po predavanjih (naše predavalnice res niso študentom prijazne: stoli so pribiti na tla, prav tako klopi in sediš, kakor pač sediš; poleg tega je v vsaki predavalnici razmak med stoli in klopmi drugačen) se pogosto počutim kar malo “polomljeno” in se komaj še odvlečem ven. Doma imam sicer udoben stol, ampak vseeno včasih kar zvezde vidim, ko po parih urah učenja spet vstanem.
Gibam se dovolj. Zdaj, ko je pomlad, grem za pavzo med učenjem pogosto na rolerje, pozimi pa sem hodila plavat.
Nič ne pomaga.
Ponoči me hrbtenica tako boli, da je prava muka prevaliti se s hrbta na bok, z boka na trebuh ali s trebuha na hrbet. Ne vem več, kako naj spim, da se ne bom zbujala vsakič, ko se malo obrnem.
Postelja … je, kakršna je. Nisem v študentu, ampak živim kot podnajemnica. Prej je v tej sobi živela neka starejša gospa in, ko je umrla, so svojci dali sobo v najem. Jogi se mi zdi v redu, dokaj raven in še kar trd.
Res ne vem več, kaj še lahko naredim za svojo hrbtenico. Vem, da ogromno sedim (heh, saj sem študentka!) in prav zaradi tega se trudim z gibanjem. Plavanje ni pomagalo niti za en dan!
Bolečine seveda niso neznosne, da se preživeti. Mi pa kažejo na to, da nekaj ne štima; ne vem pa, kaj lahko spremenim.
Mimogrede, nekje sem slišala, da se lahko ginekološke težave odražajo tudi kot bolečine v hrbtenici. Je to res? Imam namreč endometriozo (po tistem, ko so mi s pomočjo laparoskopije postavili diagnozo, sem dve leti jemala tablete, potem pa sem jih zavrnila (zaradi stranskih učinkov) in zdaj je šlo vse nazaj).
Že vnaprej hvala za odgovor!
Bom začel kar pri koncu. Bolečine v hrbtenici so lahko posledica ginekoliških težav in glede na to, da imaste endometriozo to lahko prispeva k vašim težavam. Kljub temu glede na to, da so težave hujše po sedenju in študiju nedvomno tudi to vpliva na vaše težave. Glede stola, ki ga imate doma je morda res da je udoben a ni nujno, da je dober tudi za vašo hrbtenico. Dober stol mora imeti ustrezno naslonjalo z ledveno oporo za hrbtenico in mora zagotavljati da sedimo s čim bolj izravnano hrbtenico – takšen način sedenja najmanj obremenjuje hrbtenico, se nam pa običajno ne zdi preveč udoben. Svetoval bi vam, da se naučite vaj, ki so namenjene preprečevanju bolečin v predelu ledvene hrbtenice. Gre za vaje pri katerih se ustrezno ojača obhrbtenične mišice v predelu ledvene hrbtenice, trebušne mišice in ki zagotavljajo ustrezno gibljivost ledvene hrbtenice. Za nasvet se lahko obrnete na kakšnega fizioterapevta.