Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija Nova odkritja

Nova odkritja

Kontracepcijske tablete in astma pri otrocih

Matere, ki so leto dni ali manj pred spočetjem uporabljale kontracepcijske tablete, imajo kar za 67 odstotkov višjo možnost, da bodo rodile otroka, ki bo trpel za alergičnimi boleznimi, kot je astma. Tveganje je še večje, če tudi starše mučijo alergije.

Znanstveniki so opravili študijo na 618 astmatičnih otrocih, starih pet in šest let, ter dobljene podatke primerjali s skupino 564 otrok, ki niso trpeli za alergijo. Na temelju teh podatkov so sklepali, da imajo matere, ki so uporabljale kontracepcijske tablete, večjo verjetnost, da bodo rodile otroka z alergijskim rinitisom.

Raziskavo je potrdila finska univerza, ki je rezultate objavila v medicinski reviji Allergy, v katerem so zapisali, da obstajajo znaki povezanosti med jemanjem kontracepcijskih tablet in alergijskih bolezni.

No, jaz sem jih res jemala do pol leta pred zanositvijo, sem pa imela potem vnetje jajčnikov, ki se je pozdravilo šele slab mesec pred zanositvijo. Verjetno bo to res držalo.
Če bi bil človek vedež, ne bi bil revež. – Zato pa se poslužujem foruma, da kaj novega izvem iz izkušenj staršev.

Jaz pa nikoli nisem jemala kontracepcijskih tablet , pa imam tri alergike (enega zelohudega). Je pa res, da sem tudi jaz imela v otroštvu
težave s travami ) in tudi moj mož ima at.laringitis.

L.P.

Tudi jaz sem jih jemala (prekinila tri mesece pred zanositvijo) in moja hčerka je hud alergik, sedaj pa razmišljamo o sestrici / bratcu…in to odkritje mi ni ravno pri srcu 🙁
Sicer sem tudi sama alergik in astmatik in verjamem da je genska zasnova v večini kriva za alergije in ostale bolezni

Me zanima, če je bila katera od vas med nosečnostjo na kakšni posebni dieti?

Držimo pesti za čimmanj alergikov

Lp, T.

Jaz ne, ker diete sovražim! Res pa je, da mi nikoli ni bila pri srcu industrijsko pridelana hrana: salame, hrenovke, polpripravljeni izdelki, peciva… in tega nisem jedla. Niti nisem alergik, samo mož ima seneni nahod in v otroštvu preboleno astmo, ima pa brata celiakaša od rojstva.
Lp

Meta, če še bereš tole, mi povej nekaj: kolikokrat dnevno (v 24 urah) si dojila svojo hčerko od 1. do 2. leta starosti?
Ko sva kontaktirali, si mi povedala, da si vztrajala do njenega 2. leta.
Lep pozdrav!

imam alergika, nisem jemala kontracepcije do 2 leti po porodu, tako da moj otrok sigurno ni alergik zaradi tega.

Živa,

Moja deklica je sedaj stara 5 let in se prav točno število ne spomnim. Sigurna sem za zjutraj, zvečer za zaspat, ponoči 1x če ne več – po potrebi . Čez dan pa tudi še kakšenkrat. Če je manj pojedla , pa sva se še malo podojili. Torej v nasprotju z vsemi teorijami o nerazvajanju otrok.
Ko sva nehali ( jaz sem pomislila da ji škodi moje mleko čeprav sem držala dijeto ) , deklica ni znala zaspati. Šlo je edino tako , da sem ji pela vse pesmice, ki jih znam . Tudi po večkrat. Čez pol leta, ko je otrok dobro spregovoril, je vse pesmice kar cele znala zapet.

L.P: meta

Imam tri otročke. Kontracepcijo sem jemala samo do nekaj mesecev pred prvo nosečnostjo, potem pa nikoli več. In moja prva deklica je edina, ki ni alergična, drugi in tretji otroček pa sta. Dednost je tisti prevladujoči faktor pri nas. Hipotez o vzrokih za alergijo je veliko, se mi zdi da je odvisno samo od področja s katerim se določen strokovnjak ukvarja. Eni pravijo preveč čisto okolje, drugi s pesticidi onesnaženo okolje in hrana, pa Eji v prehrani itd. Slišala sem že marsikaj, dejstvo pa je, da vsi skupaj samo ugibajo. Dednost je edino kjer se vsi strinjajo. Prebrala sem recimo tudi, da če polno (samo) dojimo potencialnega alergika več kot 6 mesecev, ima ta otrocek 2 x večjo možnost, da bo postal alergik. To raziskavo so izvedli v neki porodnišnici v Angliji. Ena izmed hipotez namreč pravi, da obstaja časovno okno v katerem naj bi otročku bili predstavljeni vsi antigeni, da se njegov imunski sistem razvije pravilno. In kaj zdaj?
V praksi smo pa vse izkusile in še posebej naši otročki, da vse hipoteze in preiskave mogoče samo nakažejo, da problem obstaja. Me pa smo tiste, ki se moramo z njim spopasti, ker razen če pade naš otročekv ozek pas dokazljivih alergij, nam nihče ne zna dovolj dobro pomagati.

TT – dieta v nosečnosti, če imate nagnjenost k alergijam v družini, ni tako slaba ideja. Izogibanje industrijsko predelani hrani in v čimvečji meri glavnim alergenom. Ne vem če bi bilo dobro kaj na veliko črtati ven razen morda kakšnih arašidov, sezama, jagod, oreškov, kar pač lahko mirno pogrešate. Ostale večje alergene pa bi jaz samo omejila količinsko in časovno tako, da jih jeste vsak tretji dan npr. Namesto pšeničnih testenin kakšne ajdove ali pa proseno rižotko itd. Predvsem pa skrbet za nasmeh na obrazu:)) To po moje še največ dobrega prinese.
Mimogrede: v eni raziskavi so odkrili ugoden vpliv omega-3 maščobnih kislin in probiotičnih mikroorganizmov (mislim da rhamnosis in bulgaris ali nekaj podobnega, ne spomnem se točno imena teh dveh vrst, ki sta imeli pozitivni vpliv) v prehrani nosečnice in doječe mamice na ne-razvoj alergij. Bojda, če nosečnica uživa to dvoje je manjša verjetnost pojava alergij pri dedno obremenjenem malčku. Ta dva dodatka nista škodljiva, kvečjemu koristna tudi za nosečnico, tako sem si razlagala jaz in to dvoje jemala, vendar šele zadnji mesec zadnje nosečnosti, takrat sem šele zvedela za raziskavo. No, ja malček je vseeno alergik. Edino kar mi je žal je, da se nisem držala diete v nosečnosti. Tudi če ne bi nič dosegla s tem, si vsaj potihem ne bi očitala, da sem doprinesla k razvoju njegovih problemov. Smo pa počasi že na zeleni veji saj se strogo izogibamo praktično samo še mleka in oreškov. Ostala problematična živila pa mu lahko v majhnih količinah že privoščim.

Nasmejan dan želim vsem skupaj,
Barb.

Pa še ena raziskava , če se prav spomnim,iz Avsratlije.
Otroke , ki so imeli alergijsko astmo,so okužili z jajčeci glist, In ko so imeli gliste je astma v veliko primerih prešla. Tako nekako : Telo se je ukvarjalo z glistami in pozabilo na astmo .

L.P.

Meta, vem, da je stara 5 let, ker sem si zapomnila zaradi terapij pri W. , za katere praviš, da niso imele pravega učinka. Takrat sem bila kar nekaj dni obupana, upala sem, da bo naši to res pomagalo.
Prejšnji teden so ji na PK ugotovili alergijo na vsa žita, krompir, koruzo, ajdo, banano, mleko in jajca je imela že prej ugotovljeno.
Sedaj me doma vsi prepričujejo, da bo kmalu stara leto dni, sama sem kljub podaljšanju porodniške morala v službo, in da naj že neham dojiti, da se bo navadila jesti drugo hrano. Doji se še 5 x dnevno. Tako bi najlažje ugotovili, na kaj burno odreagira, pravijo.
Sem kar trmasta in vztrajam pri dojenju.

Lepo se imejte in upam, da bo punčki W. kaj pomagal, čeprav je preteklo že kar nekaj časa.

Barb hvala za nasvete.
Jaz sem mojo punčko dojila 13 mesecev in na posvetu pri alergolognji (veliko kasneje) sva bili enakega mnenja – mleko mame, ki je sama alergična ali asmatik, otročku ne omogoča, da bi sam “organiziral” imunski sistem…. in smo v začaranem krogu.

V nosečnosti z mojo hčerko sem bila ves čas nasmejana, ta nasmeh mi je ostal tudi na porodni postelji…. in izpuščaje z nasmeškom preganjava, čeprav nama še kar nagajajo.

Če bi res vedeli kaj škoduje našim sončkom, bi bili vsi še bolj nasmejani.

Nočko :))

T.

Jaz pa nikoli v življenju nisem jedala KT; nisem alergik in niti moj mož ne; pravzaprav je edina taka stvar v najinih obeh družinah ta, da “ima” moja stara mama astmo – samo je že 40 let brez zdravil in je vse ok :).
Imam dva otroka, prvi je nedonošenček, zdrav ko riba in nikoli skoraj bolan, sploh pa ni alergik, niti astmatik. Drugi sinek pa je rojen čez rok, polno dojen, dojila do leta starosti, a je kljub temu alergičen na tisoč in eno stvar ter astmatik z napadi vsaj 2x mesečno…Zelo pazimo pri prehrani – nič konzervansov, barvil, veliko zelenjave, nasploh zdravo živimo.
Težave drugega sina so se začele po cepljenjih. Kaj pa raziskave v tej smeri? Po DiTePer običajne reakcije z vročinami, oteklinami, nerazpoloženostjo… Po OMR anafilaktični šok, nadaljnje so sledila vnetja obušesnih slinavk, vnetja sklepov… Po revakcinaciji DiTePer avtoimuno obolenje Kawasakijev sindrom, sum na astmo in potem potrjena astma, vmes po testiranjih vedno kakšne nove alergije… po cepljenju hepatitis B kožni problemi, razni dermatitisi in nerazložljivi izpuščaji z vročinami – hospitaliziran – v glavnem, ni da ni!!
Po skoraj petih letih kalvarije smo končno napoteni v LJ na celovito obravnavo v alergološko…
Mogoče kdo ve za kakšne raziskave v zvezi s cepljenji in alergijami/astmo???
Lp, **piškotek++

Ja, tudi pri nas nobenih KT, hčerkica polno dojena do 6. meseca, drugače pa do 20. meseca! Ves čas pazili na prehrano – domače pridelano, čimmanj sladkorja in ostalih aditivov, nobene genetske obremenjenosti z alerhijami v sorodstvu.
Težave pa so se začele že pri 3 mesecih po cepljenju. Začelo se je s pljučnico 5 dni po cepljenju, sva bili en teden v bolnici, potem pa nonstop laringitisi, pa atopični dermatitis.
Zanimivo je tudi to, da je pri 7 mesecih dobila norice od starejše sestrice, pa jih je starejša odnesla le z nekaj pikicami, mlajša – dojena- pa je bila totalno posuta!
No, zadnjič sem brala svoj album iz otroštva – PRVI KORAKI, kjer je mami zapisala, da so našim generacijam že pri 3 tednih začeli dodajati pomarančni sok, pri 3 mesecih pa smo jedli že zelenjavne kašice, pa rumenjak,… Zanimiva je tista teorija o “časovnem oknu”. A so ga naše generacije uspele ujeti?
Pa da ne bo kdo narobe razumel, da sem proti dojenju. Nasprotno, v naročju imam 3 mesečno hčerkico, ki jo bom, upam, tudi uspešno dojila kot prvi dve.
Ma, kdo bi vedel, kaj je prav?

Glede cepljenja – tudi o tem se raziskuje. Če imam prav v spominu o takšnih primerih pišejo kot o neke vrste kolateralni škodi. Kar zmrazi me, ko slišim ta izraz:(( Mislim, da je Amerika naredila primerjavo primerov bolezni proti katerim se cepimo v obdobju pred obveznim cepljenjem in obdobju po. Zbrali so številke za naključno leto iz prvega obdobja in številke za leto, ko je bilo največ obolelih iz drugega obdobja za posamezno bolezen. Upad primerov je bil ogromen, ni bilo več epidemij, ki so bojda včasih zbrisala tudi cela mesta. Ampak sumasumarum je bila spodaj številka okrog 17.000, ki je procentualno pomenila 0,01 % – torej zelo zelo malo gledano na celotno populacijo. In to so bili ljudje, ki so zboleli zaradi cepljenja in morda drugače sploh ne bi zboleli – nekateri med njimi pa so celo umrli. Gledano populacijsko je cepljenje torej uspešno. Gledano z vidika malega človeka, ki se znajde znotraj tistega 0,01% pa nočna mora. In kakšno izbiro ima posameznik???
Zjutraj sem poslušala Val202 – spraševali so se o vse bolj nadzorujoči družbi in kaj bi nam morali zakonsko prepovedati, da bi odreagirali in rekli: NE, DOST JE! TO JE PA PREVEČ!
Kaj menite?

LP Barb

Ja, sem pozabila napisati, da je tudi naš najmlajši (alergik, astmatik) imel pri osmih mesecih norice in to prave hemoragične norice z vročino 40 cel teden – grozljivo za videt! Bratec, od katerega se jih je nalezel, pa vsega skupaj 14 pikic… Ne razumem niti tega, kako je možno, da jih je dobil, če je bil v tistem času še dojen in s tem “preskrbljen” s protitelesi, kajti sama sem norice prebolela?
In ja, Barb, zanimivo oziroma strašljivo je tole s cepljenji, sploh če se znajdeš znotraj teh 0,01%!!!!! In kaj lahko mali človek stori??? Lulanje proti vetru se za dotičnega vedno slabo konča…

Opažam, da so si naše zgodbe precej podobne. Kar se pa cepljenja tiče – hmm… nikoli ne smemo razmišljati, da se nečesa ne da. Verjetno gre bolj za to, da bi prizadeti morali stopiti skupaj in vsaj za svoje naslednje otročke preprečiti možne podobne reakcije na cepljenja.
lp
TIKA

Draga piškotek,

naš alergik je bil cepljen samo prvič pri 3 ali 4 mesecih. Še preden so mu odkrili alergijo, sem vedela, da je nekaj narobe in sem se lepo pogovorila s pediatrinjo, zakaj nasprotujem cepljenju. Dobro sem se informirala o koristih in škodljivostih cepljenj, o sestavinah cepiv itd. in skupaj z možem sva sprejela odločitev, da otroka ne bova već cepila. Pediatrinja ni bila ravno vesela, ampak je sprejela to najino odločitev in pri njej nimamo problemov. Seveda je poročala, kot ji zakon nalaga, da cepljenja niso bila opravljena, ampak zaenkrat ni bilo še nobenih uradnih pozivov. Tudi če bodo, bova vztrajala pri najini odločitvi in jo tudi ustrezno argumentirala.

Premisli, če je cepljenje za tvojega otročka smiselno, tudi v bodoče. Kar dosti informacij o povezavah med cepljenji in razvojem alergij/astme/drugih bolezni dobiš na netu, pa tudi nekaj knjig se dobi, žal pa je samo ena v slovenščini, ki se ukvarja z neželenimi učinki cepiv, kolikor vem. Nekaj podatkov v slovenščini lahko dobiš na spletni strani društva za svobodno odločanje (SVOOD). Lahko rečem samo to, da če bi moj otrok tako reagiral na prvo ali drugo cepljenje, bi ga naprej cepili samo preko mojega trupla.

Lp, A.

Draga Avgusta, hvala za tvoja mnenja. Mi nismo imeli take sreče s pediatrom, ki ni imel nobenega razumevanja za stanje našega otroka in je (kakor vsa stroka) vztrajno zanikal kakršnokoli povezavo s cepljenji. Bil je pač malo manj odporen…Komu boš zaupal, če ne pediatru, ki kao dela v dobro tvojega otroka???Priznam, da sem bila o tem premalo informirana in čisti laik. Šele danes, po petih letih nam je sploh uspelo priti do Ljubljane na Alergološko, kjer smo bili na pregledu več kot uro in pol, do potankosti so obdelali otrokovo 3cm debelo kartoteko in se čudili, kako da nas NIKOLI niso poslali naprej na preiskave… Tudi po Kawasakijevem sindromu nismo bili napoteni na infekcijsko…Padel je utemeljen sum na imunski deficit in “nenormalno” celično odzivnost – hvalabogu se je začelo dogajat v smeri dobrega za otroka…
Definitivno pa moj otrok ne bo več cepljen in če bi bila sama takrat tako informirana in skeptična glede vsega (ne da sem slepo zaupala) – tudi nikoli ne bi bil – sploh ne po stanju po OMR!!!
Hvala za vaša mnenja! Vse dobro vam želim,
Lp, Piškotek

New Report

Close