Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija napet trebuh/celiakija?

napet trebuh/celiakija?

Pozdravljene!
Hci ima sicer ze od rojstva zelo napet trebuh, kot baloncek. Ker ni nikoli nihce omenjal nicesar, se pac nismo nikoli prevec ozirali na to. Zdaj je stara 18 mesecev in po rednem pregledu je pediater rekel, da jo bo dal pri 2 letih na testiranje za celiakijo. Drugih znakov na njej ne vidim – je debelusna, blato redno in normalno, sicer kar hitro “zunaj”, bruhanja in hiranja ni. Sicer sem brala, da je lahko celiakija prikrita prakticno celo zivljenje. No, zato je mogoce res boje, da se testira takoj. V druzini je nimamo. Bolj imam na sumu kaksno drugo alergijo, ker ima mala tudi precej suho kozo/ekceme, ki pa je ne srbijo.
Ali ima kdo kaksen komentar? Saj veste, potem ti mesece dolgo roji le to po glavi …
Lp!

Tudi moja hči je imela trebušček dokaj napet, kožo slabo, odvajanje blata pa pravi obup (enkrat sluzaste driske, drugič zaprtja). Za celiakijo so jo testirali že pri letu in pol, na srečo pa so bili testi negativni. Nekje v tuji literaturi sem zasledila veliko napisanega o Candidi albicans in o težavah, ki jih lahko povzroča, če se v črevesju zaradi tega ali onega razloga prekomerno razbohoti (nekaj je napisanega tudi v najnovejši prilogi Ona). Blato sem dala na pregled v mikrobiološki laboratorij in res, test je pokazal pozitivno, tako, da se je še mikrobiolog čudil, kako je to možno pri tako majhnem otroku. ko smo črevesje uravnovesili, kar je trajalo kar nekaj časa so se pri nas težave umirile, najprej pri odvajanju, kasneje pa tudi na koži.

Rada bi te potolažila, da še ni vsak napihnjen trebušček tudi znak celiakije!

Lep pozdrav – mojca

Ja, hvala ti! Čeprav hči nima nekih prebavnih težav, razen tega, da je hrana kar pogosto neprebavljena – vendar vem, da se to dogaja tudi drugim. Včeraj sem šla še malo pogledat stran Društva za celiakijo in me je skoraj kap, ko je tam slikica deklice s celiakijo – je prav taka kot naša mala:(
Zdaj razmišljam, da bi jo dala čimprej testirat – v Italiji zdaj prodajajo nek test za domačo uporabo, moram pa še to malo naštudirat.

Pozdravljena!

Sem mamica 3 letnega fantka, kateremu so nedavno ugotovili prekomerno razbohoteno gljivico candida albicanis po prebavilih.Naše težave so podobne vašim (napet trebušček, občasno redko blato in grozna koža), poleg tega ima dokazano alergijo na kravje mleko in nedokazano na jajca in lecitin.
Dermatologa imamo šele konec meseca, jaz pa sem vsa nervozna. Moje vprašanje je, ali veš zaradi česa največkrat prihaja do tega, da se tako razbohoti (revijo Ona si moram priskrbeti) in pa kakšno terapijo ste imeli vi ter ali je bila uspešna?! Ali je potrebna kasneje kakšna dieta?
Veliko vprašanj?!
Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Petra

Candida in še mnoge glivice so popolnoma naravni del zdrave črevesne mikroflore. V primerih ko je potrebno uživati veliko antibiotiko, le ti uničijo ne le patogene bakterije, temveč tudi koristni del bakterij v črevesju. Znano je, da je zdravo črevesje pogoj za dober imunski sistem. Otroci se lahko z glivicami okužijo tudi med samim porodom, seveda, če mama ni zdravila nožničnih glivičnih vnetij (seveda, če jih je imela).
Jaz osebno nisem imela posebnih težav v nosečnosti, niti hči ni jemala antibiotikiv. Težave pa so se začele kmalu po rojstvu. Vemo tudi za vzrok, katerega na forumu nebi navajala, saj bi se usulo kar nekaj nasprotujočih si mnenj. Potrdili smo ga z različnimi komplementarnimi metodami (celo v Londonu smo jo testirali). Ko veš proti čemu se moraš boriti je veliko lažje. Zdarvniki so se trudili po svojih močev, za kar sem hvaležna, žal pa brez uspehov. Bili smo primer, ko nam niso pomagali ne kortikosteroide, ne Protopic, ne antihistaminiki (celo tri različne so nam predpisali naenkrat), koža pa je izgledala v celoti kot opečena, da ne govorimo o neprekinjenem srbežu.
Kakorkoli že nam je uspelo stanje normalizirati s komplementarno metodo, o kateri je bilo na forumu že veliko dobrega napisanega, veliko pa tudi slabega… Pač vsak ima pravico do svoje resnice. Pomembno pa je, da človek ostane pozitivno naravnan in ne izgubi upanja (mi smo ga pogosto in smo se kar nekajkrat morali pobrati iz tal).
Seveda pa pri Candidi brez diete ne gre, dieta pa seveda ni doživljenjska, je pa priporočljiv zdrav način življenja (seveda tudi prehranjevanja).
Hči je imela v februarju 6 let. Je vso hrano in živimo normalno zdravo življenje, kakršnega bo moral imeti vsak otrok!

Želim vam, da boste za svojo težavo našli ustreno rešitev.

lep pozdrav – mojca

Ta stavek bi popravila: “Je vso hrano in živimo normalno zdravo življenje, kakršnega BI moral imeti vsak otrok!”

Dodala bi še to: Po pozitivnem testu na candido je hči dobila antimikotik Diflucan. Danes vem, da ni ravno bilo ravno nedolžno zdravilo, sa ima sistemski in močen učinek na telo. Kasneje mi je bilo s strani zdravnikov povedano, da bi bil primernejši Nystatin ali Dactarin. Takrat nismo imeli primerne diete, zato niti uspeha ni bilo. Dieta pa naj bi bila brez vseh sladkorjev, sladkega sadja (razen kislih jabolk), brez bele moke, saj se prehitro razgradi v enostavne ogljikove hidrate, brez fermentiranih izdelkov, kisla repe, kislega zelja, kvasa, kisa…

Lep pozdrav – mojca

Mojca, živjo!
Glede na to, da za testiranje na celiakijo ni smiselno izločevati že zdaj glutena (ker bi bil morebiten test lažno negativen), te prosim, če malo več poveš o izločevanju teh živil proti candidi? Hči je namreč dobila že nekaj antibiotikov – poleg tega, da naš pediater (pre)rad predpiše antibiotik (poleg tega moramo zaradi vročinskih krčev zbijati temperaturo ob vročini, kar potem pomeni, da ima še več možnosti fasat AB), je hči preko mene dobila antibiotik ob porodu (rojena v 36t, pa so si kar umislili en preventiven AB) – ne vem, takrat pa naj ne bi še sploh imela flore po črevesju?
Hči nima hudih problemov s kožo, mogoče bi bila dieta dovolj?
nekako ne morem spraviti skupaj tega napetega trebuha že takoj prvi mesec po rojstvu – ali pa se motim?
Lp!

Mojca najlepša hvala za pojasnilo in veliko zdravja vam želim.
Petra

Črevesje začne “zoreti” s prvim vnsom kolostruma (prvega maminega mleka) in se razvija najbolj intenzivno v prvem mesecu. Žal z vsakim antibiotikom porušimo, kar naš organizem pridno gradi. Če pa organizem ni sposoben sam ponovno vzpostaviti normalno črevesno floro lahko nastane problem – candida!

Lahko poskusite dieto za določen čas (brez hudih omejitev živil).
Pri kandidi je potrebno izločiti:
– ves sladkor in vse kar je sladko (ta glivica “ima rada” sladkor- od tu tudi ime kandida – sladka), tudi sladko sadje (razen kislih jabolk), suho sadje, oreščki (pogosto so polni plesni)
– kvas, kar pomeni vse kvašene izdelke
– belo moko (osebno bi svetovala pšenico nadomestiti s piro (ta še vedno vsebuje gluten in nebi bilo lažno negativnih testov), prav tako uporabljajte polnozrnate žitarice, riž, saj se počasneje razgradijo v enostavne ogljikove hidrate – sladkorje).
– kis
– fermentirane izdelke, kislo zelje, kisla repa…

Kruh lahko pečete sami:
– 1 kg polnozrnate pirine moke (Biotop)
– 7 dcl radenske
– 1 dcl navadnega jogurta
– 1 zavitek bio pecelnega praška – vinski kamen
– sol
– žlička oljčnega olja
– po želji semena (sončnična, bučna, sezam, laneno seme…)
Vse sestavine zmešam z el. mešalnikom, vlijem v pekač (model) na peki papir in pečem 1 uro na 180 stopinj, nato pokrijem z alufoljo, pa še malo pečem na 200-210. Pomembno je, da ga vliješ v model, sicer se na pekaču razleze in pride trši. Kruh pride krasen, lepo se ga reže, težko je verjeti, da v njem ni bele moke. Jaz ga pečem vsak tretji dan, otroka ga jesta z užitkom, midva z možem pa tudi.

Če se odločite za takšno dieto, ki je pravzaprav zdrava, si je dobro že v naprej pripraviti jedilnike za zajterk, kosilo, večerjo, kar bistveno olajša zadrego “kaj bomo pa danes jedli!”.
Manjši je otrok, lažje je držati dieto, pomembno pa je, da se ne dela prekrškov. Koristni so tudi probiotiki (črevesne bakterije – preparati Linex, Prolife, Fermental). To ni zdravilo, je le dopolnilo k prehrani. Ker je preparat v obliki kapsul, se vsebina kapsul pomeša z malo vode in zaužije.

Upam, da bo kakšna informacija koristna!

lep pozdrav – mojca

Če lahko še jaz primaknem svoje misli: celiakija je možna in res je tudi v odrasli dobi odkrite vedno več. Včasih so mislili, da je to bolezen, ki se odkrije samo v otroštvu po značilni klinični sliki (okoli 3. leta ,zaradi slabe rasti v višinio ti otroci so bili suhci, z napetim trebuščkom, krhkimi lasmi, kožnimi spremembami…). Tako kot vse take bolezni pa ima lahko blag potek in se odkrije zaradi specifičnih težav šele v odrasli dobi (včasih se v uradni medicini ni niti pomislilo, da bi odrasel človek imel na novo odkrito celiakijo, čeprav je imel čisto vse znake). Še vedno so ti ljudje (ki so rasli brez diete) majhni, premajhni za svojo starost, običajno suhci.

Za vašo punčko bi rekla, kot Mojca: počakajte na preiskave, sedaj ne uvajajte diete, ker bodo lahko testi lažno negativni (otrok z brezglutensko dieto ima lahko teste negativne). Take kožne spremembe, ki ne srbijo, so tudi del klinične slike celiakije, za alergijo so značilni srbeči izpuščaji. Blato je običajno obilno, sivo penasto.
Kako zanesljivi so testi iz Italije za domačo uporabo ne vem, vendar glede na to, da so testi specifični in jih v osrednjem delu Slovenije izvaja SAMO PEDIATRIČNA KLINIKA (in to tudi za odrasle bolnike, poslane iz Kliničnega centra), bi raje počakali na testiranje.

Mojca, Nistatin in Daktarin sta zelo primerna za črevesne infekcije z glivicami, če pa je zadeva v vsem telesu, je bil Diflucan odličen. Vsa zdravila pač imajo stranske učinke, kar na eni strani pobijemo (npr, bakterije z antibiotikom), na drugi strani porušimo (npr. glivice se razrastejo), vendar se normalno telo samo pozdravi v normalno stanje. Diete pri glivičnih okužbah ne morem komentirati, o tem nimam podatkov.

Jasna, če je pri vas prišlo do prezgodnjega razpoka plodovih mehurjev in zatorej do prezgodnjega poroda, si ginekologi pač niso kar tako umislili en preventivni antibiotik, samo zato, da bi ga pač dali. Glede na to, da razpok mehurja pomeni prosto pot iz vagine navzgor do ploda in vaših notranjih organov, bi bilo ne dati antibiotika za vas zelo lahko celo smrtno, da o okužbi novorojenčka sploh ne govorim. Še vedno se namreč rodijo novorojenčki z okužbo, ki jo dobijo po porodni poti in te okužbe se lahko zelo slabo končajo. Za mamico in za plod. Tega pa si v dobi, ko je to tako lahko preprečiti, ne želimo, ne?

Tudi o prepogosti rabi antibiotikov sem že pisala, se strinjam, da so prevečkrat nekritično predpisani, ampak verjemite, tudi mi dohtarji bi bili presrečni, če bi nekdo iznašel tak hiter, neboleč test, ki bi nam takoj povedal, ali je bolezen virusna, bakterijska, ali se bo zadeva poslabšala, če malo počakamo, ipd. Jaz sama mislim o sebi, da ne predpišem takoj in za vsako reč antibiotika, pa se je tudi meni že zgodilo, da bi bilo boljše, da bi ga, ker se je stanje otroka poslabšalo in se je zdravljenje zavleklo. Enostavnega testa pač ni, zato je od zdravnika odvisno, kako zna spraševati in poslušati, odmisliti nepomembne podatke (npr. kako se vročina giblje za vsako uro…) in izluščiti pomembne podatke, si ustvariti podobo te bolezni in si pomagati še z laboratorijem (kar pa je vedno boleče za otroka).
Zadeva je, če jo pogledaš iz vseh strani, malo bolj komplicirana. Se pa strinjam, da je verjetno najlažje napisati antibiotik, pa ga potem zamenjati čez tri dni (ker prvi ni bil uspešen), pa tudi tega zamenjati čez 5-6 dni (ker tudi ni bil uspešen), potem pa se izkaže po poteku bolezni, da je pravzaprav to bil en adenovirus, ki pač tako poteka in pika. Ni zdravila.

Glede glivic kot povzročiteljev številnih težav, ki jih tu opisujete, pa ne vem zadosti, oziroma o tem še ni toliko znanega, da bi komentirala. Morda pa se bo čez 10 let izkazalo, da ste imeli prav. Saj veste, znanost napreduje, morda s počasnimi koraki, pa vendarle.
Punce, pejte na sone in svež zrak, ker je super.
lp
Tanč

na sonce, seveda

Tanč, jaz pa sem “na žalost” glede glivic skoraj že diplomirala (v šoli življenja), ker se je na koncu izkazalo, da je našim težavam bil to vzrok. Trdovratna zadeva, če se je ne lotiš kompleksno.

Bi pa še nekaj vprašala: zakaj Jasninem otroku ne naredijo testa pri 18 mesecih. Moji hčeri so ga pri 15 mesecih. Sum na celiakijo pa je bil zaradi zelo napihnjenega trebuška – zdravnica mi je rekla, na alergološki v Ljubljani: “gospa, vaš otrok ima trebuh kot otroci s celiakijo!” Kdor koli ve kaj o celiakiji se vse dni trese in “v mukah čaka na rezultate”. Hvala bogu so testi bili negativni. Danes pri 6 letih je prava manekenka (pa ne kost in koža, ampak lepa zdrava deklica).

lep pozdrav – mojca

Ja, Mojca, ampak šola življenja je zeloooo dragocena, čeprav jo kar plačaš.
Kar se glivic kot povzročiteljev tako pogostih težav tiče, kot tukaj pišete, o tem v uradni medicini še ni toliko govora.
Pogosti so predvsem virusni infekti, bakterijski, paraziti, glivice pa predvsem pri imunsko oslabelih (npr. bolniki na terapiji malignih bolezni). V osnovnem zdravstvu (zdr.dom) se z glivicami srečujemo pri malih otrocih v ustih (soor) in ritki. Če so na obeh mestih, jih zdravimo z Daktarin oralnim gelom. Se je pa meni zdel star nasvet (še ponekod kar uporabljam), da z osladkano vodo z gazo brišeš glivična usta, čisto mimo. Ker sladkor je hrana glivicam in jaz osebno sploh ne uporabljam sladkorja.
naši petčlanski družini ga porabimo kakšen kilogram letno (samo za božič in veliko noč, ko kaj spečem), tudi otroci pijejo vodo, nesladkan čaj ali z vodo razredčen 100% sadni sok, uporabljamo 100% marmelado in take podobne zadeve.
Pri večjih vidimo glivice na koži (pitiriaza-kožna plesen, mikrosporiaza-mačja bolezen, glivično vnetje nohtov-tega je veliko, zelo pogosto kandidno vnetje nožnice po antibiotikih…), da pa bi tako zelo na široko ljudje imeli težave zaradi glivic, ne vem, ali pa nanje ne pomislimo. V zadnjem času sem kar nekaj bolnikom naredila kakšen bris na glivice, pa je bil vedno negativen (razen pri mikrosporiazi), pa tudi blato na glivice je bilo vedno negativno.

Zakaj Jasninemu otroku ne naredijo testa prej? Ne vem, lahko bi ga, če bi jo pediatrinja prej poslala. Za test ni potrebno, da je otrok star npr. 2 leti. Če glede na izgled sumiš, da gre za celiakijo, je smiselno in potrebno, da se pride do diagnoze čimprej, da otrok čimprej ujame svoje vrstnike v vsem razvoju.
Super, da vaša princeska ni imela celiakije, dieta je zahtevna, živil še vedno ni toliko, da bi z lahkoto dobili vse, kar otrok lahko je.
Še naprej pogumno in s srcem
Tanč

Živjo Tanč!
Samo na kratko, saj si tudi ti ugotovila, da enim stvarem težko pridemo do dna tukaj po forumu. Glede AB ob porodu so mi delali istočasno tudi bris, ko sem vprašala Pušenjaka, pa je tudi on rekel, da se kar tako na pamet ne daje. Ob tem mojem porodu je bilo en kup stvari storjenih “iz previdnosti” (transfuzija trombocitov, celo CR naj bi se delal iz previdnosti, čeprav pravzaprav razen niti ne hude trombocitopenije ni bilo prav nobene indikacije – otrok ni bil prevelik, že kar spuščen, jaz sem se odpirala …). Ampak pustimo to poglavje, ki nima prave zveze s tem forumom, pa tudi nekih posledic ni bilo.
Celiakija – pojma nimam, zakaj naj bi se čakalo. Te teste, ki se kupijo v lekarni, sem si ogledala na spletni strani – v kitu je iglica za pik, kapljico krvi pa daš na tester – reagiral naj bi na protitelesa (kopiram) IgA anti-transglutaminasi. Blata pa puncka nima penastega, v njem ne vidim kaksnih posebnosti, razen tega, da precej hitro prebavi, v njem pa je precej neprebavljenih zadev (tako da moja mama dopoldne kaj kmalu ugotovi, kaj smo imeli za večerjo dan prej – če ponazorim).
Punčka drugače raste linearno, ni med velikani, je pa krepka, vendar tudi midva z možem nisva neka košarkaša, po njegovi strani so precej majhne rasti (po pravici povedano sem zdaj začela sumiti, da nimajo mogoče po taščini strani prikrite celiakije, saj je njena mati imela multiplo sklerozo, tašča pa ima avtoimuni tiroiditis in je zelo majhna in ima tudi neke znake rahitisa še iz mladosti. Ker pa je zadnje čase dala skozi vse živo preiskav si nekako mislim, da naj bi tudi celiakijo opazili – ali pač ne, ampak trenutno se mi zdi, da mogoče že pretiravam v tej smeri :-S).
Mož mi pravi, naj zahtevam takoj testiranje, meni se zdi ta zadeva z glivico precej možna, saj je trebuh enkrat bolj napet, drugič manj – pa tudi dieta se mi ne zdi nekaj usodnega, če je že diagnoza morebiti problematična.
Mojca, kako je z mlečnimi izdelki in jogurti?
Lep pozdrav in hvala vsem!

Zelo v redu, Jasna razmišljaš v zelo pravi smeri. To, kar si povedala za družino moža, gre zelo v ta mozaik, ki bo še s testiranjem sestavil pravo sliko. Točno tako je, ljudje majhne rasti, avtoimunske bolezni (Hashimoto-avtoimunsko vnetjue ščitnice, zelo zelo možno.

Za ta test iz Italije bi samo dodala, da IgA ne zadostujejo za dokaz celiakije, potrebna je določitev antigliadinskih IgA in IgG protiteles ter EMA protitelesa (antiendomizialna avtoprotitelesa), za potrditev diagnoze pa je potrebna še biopsija črevesne sluznice. Tako da s pozitivnimi IgA si ne biste nič pomagali, če niso pozitivne IgG ali EMA.
Saj bo kmalu, boste videli.

Kar se tiče jogurtov in mlečnih izdelkov, je veliko nasprotujočih si informacij, kar boste videli tudi po odgtovorih tukaj. Glivice so izolirali celo iz probiotikov (Saharomiches-prebrala sem v eni študiji, mislim, da so mislili probiotčne napitke, ali pa v jogurtih, ne vem) in v ustekleničenih mineralnih vodah.
Ampak TRENUTNO velja, da zdrav človek mimogrede opravi z glivicami, če se preveč ne razrastejo. Samo ljudje z okvarjenim imunskim sistemom, po transplantaciji, po kemoterapiji, v enotah intenzivne terapije-zaradi nujno potrebne rabe širokosprektralnih antibiotikov, tega ne zmorejo sami in imajo invazivno oblike glivične infekcije po vsem telesu. To je za zdaj res hud in rastoč problem. Ampak saj se vedno vse začne opazovati pri hudo bolnih, potem se raziskuje dalje. Kot sem že včeraj zapisala, morda se bo izkazalo, da so glivice res tak problem (kot so bile bakterije pred dobo antibiotikov), lahko pa da ne, ker se jih zdravo telo ubrani samo. Bomo videli.
Lep dan
Tanč

Jasna: Osebno nimam nič proti mleku in jogurtom. Le mleko včasih povzroča preveč sluzi, zato se ga ob raznih virozah svetuje raja manj, saj smo že tako ali tako zasluzeni, jogurte pa bi svetovala tiste, ki imajo čimkrajši rok trajanja. Tako si lahko prepričan, da ni kaj veliko dodanega.

Tan, po poklicu sem diplomirana medicinska sestra, zato smo najprej poiskali pomoč na vseh koncih Slovenije, pri raznih specialistih. Celo na imunologa Ihana smo se obrnili. V pogovoru mi je zatrdil, da se v tujini vedno več piše o raznih glivičnih težavah in mislim, da se je to začelo tudi pri nas. Sicer pa hči ni bila nič kaj bolehna, mogoče le en ali dva antibiotika.
Iz patronažnih izkušenj vem, da so se v večini glivice, najprej pojavile v ustih, nato pa, če niso bile zdravljene, preko prebavnega trakta naselile še predel ritke in spolovila.

Jasna, upam, da imate glivice, kljub temu, da so trdovratne. Enkrat se jih premaga, tako ali drugače!

Lep pozdrav z mokre obale – Mojca

Tanč in Jasna,

Zanima me čemu služi test, ki sta ga omenjali. V primeru, da je celiakija potrjena, ali je možno s testom ugotoviti, da je bila zaužita minimalna oz. nedovoljena količina glutena oz. ali test pokaže vrednost TTG-ja ter EMO.

Hvala in lep pozdrav,
Irena

O, Mojca, hvala za tale recept za kruh. Tudi mi ga bomo izprobali, sicer ne zaradi kakšnih diet, ampak ker radi jemo zdravo. Kje se pa tale bio pecilni prašek dobi? Ali ga prodajajo tudi v Mercatorju?

Hvala za odgovor.

Mojca, danes sem dopoldne prebrala kar nekaj študij in raziskav in preglednih člankov o glivicah in okužbah z njimi. Večinoma gre, kot sem napisala za okužbe pri imunskokompromitiranih ljudeh (po transplantaciji, na kortikosteroidih, po zdarvljenju levkemij in limfomov, v intenzivnih enotah…) In tu so zelo velik problem. Tudi pri nas, smo že videli. Nisem pa, razen v eni študiji v Bostonu, mislim (ko so sledili pojavljanje alergijskega rinitisa pri 5 letnih otrocih v povezavi z glivicami v njihovem okolju doma) zasledila, da bi glivice bile kar vsesplošni problem.
Ampak, možno je res, da bodo postale, glede na to, kako “čistimo” telo z velikokrat nepotrebnimi antibiotiki in jemo nezdravo hrano (prečiščeni sladkorji, maščobe…).
Seveda pri dojenčkih vidite glivične okužbe ritke, včasih samo ritke, velikokrat pa kot soor v ustih (in velikokrat slišite, da jih brišite z gazo, namočeno v sladkano vodo?! kot da to ne bi bila hrana zanje!). In takrat je edino smiselno zdraviti skozi usta, torej Daktarin oralni gel (ali Nistatin, jaz raje uporabljam Daktarin) ter antimikotično mazilo po ritki. Pediatrični dermatologi priporočajo: Diflucan sirup, Lamisil kremo za ritko in cinkovo olje (30-40%) za nego ritke (citiram iz slovenskega pediatričnega kongresa 2003).

Irena#: če govorite o italijanskem testu, ga ne poznam. Verjetno gre za nekakšen test, ki naj bi potrdil diagnozo celiakije, kot sem razumela iz postov. Če pa brezglutenska dieta zabriše diagnozo pri tem testu, vam ne znam odgovoriti, ker (kot rečeno) ga ne poznam. Menda pa ta test dokazuje samo Ig A (antigliandinska protitelesa iz razreda A), če prav razumem Jasno malo bolj zgoraj.

No, kar nekaj je nejasnosti v tem življenju, medicina pa je tudi umetnost. Umetnost razumeti stroko, ljudi, sam sebe.

Če pa kmalu ne bo sončka, bomo vsi depresivni.
Nočka,
Tanč

Ne vem, če je test v Italiji res že v prodaji, gre za zelo novo stvar. Meril naj bi IgA protitelesa proti transglutaminazi in naj bi bil torej cca. 90 % zanesljiv glede dokaza celiakije. Če je pozitiven, pač potem sledijo še druge preiskave (biopsija itd).

New Report

Close