Vprašanja za Tanč
Tanč pozdravljena,
vesela sem, da si se nam pridružila na tem forumu.
Na temi spodaj o AD si napisala naslednje:
“Dojenček je najverjetneje alergičen na mleko, testira se še jajce in pšenica. Zakaj bi testiral kivi ali mango, če s tem ne prihaja v stik. “
Moja deklica je sicer dobila prvo močno koprivnico že drugi dan po porodu. Pri starosti dveh mesecev je bila pri testiranju pozitivna na mleko, jajca, pšenico in celo na drevesne in travne pelode, čeprav je bil takrat januar in cvetnemu prahi in pelodom sploh še nikoli ni bila izpostavljena.
Kako naj si razlagam dejstvo, da je deklica senzibilizirala cvetni prah, čeprav mu sploh ni bila še izpostavljena… Ali je možno, da se je senzibilizirala na te alergene že v moji maternici, saj sem tudi sama alergik?
Drugo, kar me zanima… kakšno je stališče stroke do preventivnih diet v nosečnosti in v času dojenja – za naslednje otroke, če je eden od naših otrok že alergičen?
Moja osebna izkušnja je taka, da sem zaradi alergije prve hčerke bila na dieti vso drugo in tretjo nosečnost ter prve mesece po porodu in ta dva otroka nimata nobenih težav z alergijami. Vem, da obstajajo raziskave, ki vsaka potrjuje drugače in da moja lastna izkušnja ni primerljiva in ne posplošuje tega, pa vendarle…
Hirkani, popolnoma imaš prav v svojem razmišljenju. Tvoja izkušnja je žal tista, ki res zelo huda. Otroček se je senzibiliziral že v maternici, ker je od mamice podedoval ta hude stvari. Ali je morda tudi oče (oz.v njegovem sorodstvu) kaj alergij? Alergije na pike, zdravila? Če so, potem sta oba prispevala svoje alergijske gene in je zato tako. Če pa ni, potem je žal otroček dobil zelo izražene tvoje gene (temu rečemo ekspresija gena, ker ni nujno, da se podedovani gen izrazi 100%, zato pa imajo nekateri blage, drugi pa hude simptome).
Res, žal, namreč k sreči za ostale je to redko in za tiste velja, kar sem napisala glede alergij.
Trenutno velja stroga preventiva med nosečnostjo in dojenjem pri mamicah, ki so hudi alergiki. V nosečnosti in med dojenjem naj bi uživala samo nealergodena hrano (npr. če poznaš dieto Urtika I, Urtika II in Urtika III, navodila dajejo na pediatriji-alergo oddelku, sicer pa jo imam v službi in če želiš, jo prepišem).Tako naj bi otročka obvarovali pred tem, da bi se že v maternici senzibiliziral. Ampak, izgleda, da ne deluje vedno, a ne? Saj si verjetno tudi že slišala za otročičke, ki so morali živeti v pravem skafandru, ker so bili alergični na vse (v Ameriki). Res na vse. To je res katastrofa.
Mislim pa, da nisem videla nobene študije, ki bi rekla, da preventivna dieta matere z alergijo ni potrebna. Pri nas velja, da je nujno potrebna. Zato tudi taka promocija dojenja, ker je to najboljše za otroka tudi kar se tiče alergij (no, če pride do alergije na KML, jajce…, se je pač potrebno temu izogibatiin vem in tukaj prebiram, kako težko je to za doječe mamice. Moram vam izreči vse priznanje, prave junakinje ste.
Upam, da bo tvoja deklica kljub številnim alergijam in težavam zrasla v sonček.
lp
Tanč
Tanč,
najlepša hvala za hiter in topel odgovor.
Naša deklica ima sedaj sedem let in je še vedno alergična na številne prehranske alergene in alergene iz okolja, a smo se na to življenje čisto navadili in lepo živimo. Da, jaz sem alergična (jajca, cvetni prah, nekatere kovine), mož pa ni. Starejši sin je astmatik (alergijskega izvora, pršica in pelodi), ta hčerka je alergična na mleko, jajca, vse žitarice, lešnike, orehe, sojo in lateks, cvetni prah. Ima tudi težave z navzkrižnimi alergijami, npr. jabolka je lahko le pozimi,… Zanimivo je, da – kljub temu, da imamo sedaj mačka – ni senzibilizirala mačje dlake 🙂 Mlajša dva otroka pa k sreči nimata težav.
Kljub spoznanjem stroke, da je preventivna dieta v času nosečnosti in dojenja pomembna, sem bila lani ob rojstvu zadnjega otroka – pri prvem pregledu pediatra v porodnišnici – presenečena, saj je le ta trdil, da preventivna dieta ni potrebna. Zato sem sedaj raje še enkrat povprašala 🙂
Meni res ni težko biti na dieti ob dojenju. Zame je bila to pravzaprav edinstvena možnost, ki mi je bila dana, da se začnem zdravo in bolj pravilno prehranjevati.
No, saj res, če človek vidi take stvari kot eno posebno možnost, je vse lažje. Za pediatra iz porodnišnice pa ne morem reči, zakaj je tako rekel. Res je, da sem to slišala na izobraževanju pred 2 leti, tudi od dr. Kuharjeve, ki jo najbrž poznate in je res ena velika zdravnica. Nisem pa nikjer zasledila, da to ne bi več držalo. Se bom pozanimala.
Je pa res nekaj nejasnosti v tej imunologiji (npr. v nosečnosti naj bi bil NORMALEN odziv telesa TH 2, da se nosečnost sploh obdrži, torej da materino telo ne “prepozna” dojenčka kot tujek, pa bi ga “zavrglo”. Potem pa se do 1. leta mora zgoditi preklop na TH1 odgovor, ki je normalen za življenje. Vsi alergiki naj pa bi imeli TH2 odgovor, torej nekakšen ostanek iz nosečniškega življenja, ker se pač ni zgodil ta preklop.Ampak, če je TH2 odgovoren za alergijo, kako to, da v nosečnosti pa ravno TH2 preprečuje prepoznavo zarodka kot tujka?, Ah, to je ena težka snov, še ne raziskana, tako da bodo novosti vsekakor vsako leto).
Lep dan,
Tanč
Sem se že pozanimala pri alergologinji iz pediatrične klinike, preventivna dieta v nosečnosti in pri dojenju VELJA.
Zdej pa, zakaj je v porodnišnici pediater tako rekel. Še vedno ne vem, bom ugibala. Lejte, v porodnišnici dela pediater, specializiran za novorojenčke in tudi dodatna izobraževanja se udeležuje bolj za svojo stroko. Eno izobraževanje iz atopičnega dermatitisa ali šola astme za zdravnike, to zanj ni zanimivo. In je razumljivo, da ni, ker za to nima časa, pa še srečuje se ne s tem. Pedaiter na osnovnem nivoju pa mora imeti zelo široko znanje iz več vej (infektologija, dermatologija, nevrologija, ortopedija….), vendar njegovo znanje ne sega v najvišje daljave. Specialist v porodnišnici ali kliniki (npr. vrhunski otroški kardiolog) pa ne potrebuje tako zelo širokega znanja, rabi pa zelo poglobljeno znanje iz kardiologije. Zato morda ta človek enostavno tega ni vedel. Ne mu zamerit. So pa drugi več vedeli o tem. Alergologi prav gotovo.
No, pa smo.
Tanč
Priznam Tanč, da sem nate marsikdaj tako jezna, da bi se kar stresla tule. Tvoji odgovori se mi zdijo velikokrat osorni in kot da te tole debatiranje včasih zabava. Mislim, da nas je veliko tukaj tudi zato, ker pri svojih zdravnikih nismo našli pravih informacij in podpore. Mogoče preveč odkrito povedano, a to so moji občutki. Priznam, da sem zaradi slabih izkušenj z zdravniki bolj previdna, pa tudi k zdravilcem ne vozim malega. Moja izkušnja z zdravniki je nekaj postov niže.
In zakaj se vendarle oglašam? Ker se tokrat strinjam z obema in vajino pisanje le potrjuje moja razmišljanja. Ne morem napisat, da si očitam, ker se ne počutim krivo, a prav zaradi dogotkov v nosečnosti je danes moj mali tak alergik.
Zaradi rizične nosečnosti in nenehnih popadkov sem jemala Magnesol. Svoji ginekoliginji sem povedala, da sem alergična na aspirin, pa se ji ni zdelo nič sporno. V sedmem mesecu pa je bilo moje stanje že takšno, da nisem mogla niti več po stopnicah, kar dušilo me je. Vse se mi je zdelo čudno, saj sem na teži dobivala pod povprečjem, torej to ni bil vzrok. Malo sem preverjala kaj uživam. Šla sem za Bežigrad v alergološko, kjer so mi povedali, kaj je tisto česar nesmem v povezavi z aspirinom. Tudi barvilo E 110, ta pa je v Magnesolu. Ko sem o tem obvestila g. je rekla le to:”Pa nehajte jemat.”
Prepričana sem, da je moja huda reakcija v nosečnosti, ko sem v vsem času zaužila toliko omenjenega barvila v precejšnji – še večji meri kriva za otrokovo današnje stanje. Zaradi tega sem res velikokrat žalostna.
Otrok je praktično od prvih ur alergičen na mleko….Ker se zaradi težkega poroda ni mogel takoj dojiti je dobil prilagojeno mleko. Cele noči je prejokal. Pri treh tednih je šel na Pregomin, štiri mesece sva se delno celo dojila, pa mi nihče, tudi alergologinja ni rekla, da bi morala nadieto brez mleka tudi jaz. To sem zdaj na tem forumu prvič prebrala. Vmes so mu 2x naredili kožne teste-bp. Pri enem letu v privatni alergološki krvni testi niso pokazali ničesar. Označili so me za histerika in da brez veze matram otroka. V kratkem bo star 4 leta. Njegove alergije so se ponovno pojavile v še veliko hujši obliki, alergenov pa še več. Imel je AD, trebušne krče, krvavel je iz črevesja, koža od nog do glave kot bi ga opeklo sonce in popikalo nešteto komarjev.
Danes z veliko rezervo jemljem vse, kar slišim in preberem. Poizkušam razmišljati s svojo glavo in izkušnjami, predvsem pa poizkušam, da ne trošim energijo za jezo na kogarkoli(zmeraj ne rata). Na pediatrinjo se žal ne morem kaj dosti zanesti, saj mi je še pred mesecem svetovala zanj 70% čokolad, češ da je zelo zdrava. Med drugim ima alergijo na mleko. Komentar sploh ni potreben.
Se oproščam za tale čustven izliv, a je tema zopet podrezala v mojo bolečo točko. Ko bi se znali ljudje na splošno malo bolj poslušat.
Pa srečno
Tukajle bi se še jaz oglasila. Tanit, še kako te razumem. Tudi jaz sama že od otroštva trpim zaradi alergij (dokazano pelodi, trave oz. cvetni prah, mačja dlaka, plesen itd, hrana pa ne, a me ni nikoli nihče testiral). Prva nosečnost vse OK, otrok brez alergij (razen enkrat, ko je bil že večji, je na nek sirup odreagiral z močno koprivnico), nikoli ni nihče omenil nobene preventivne diete v nosečnosti, čeprav so vedeli, da sem alergik (tudi mož). Z leti so moje alergije mene pripeljale do alergijskega bronhitisa, zdravili so me s po tremi dozami antibiotikov na zimo, claritini itd., a težave so ostale. Ko sem drugič zanosila, sem se odpovedala claritinu (je na spisku nevarnih), sreči tisto zimo nisem imela problemov (sem bila tudi bolj doma, na bolniški). Moj zdravnik in ginekolog sta bila seznanjena z alergijo, a noben ni rekel nič o preventivni dieti v nosečnosti in pri dojenju. Jaz pa s tem nisem bila takrat seznanjena. Žal. Drugi otrok je hud alergik, kar smo ugotovili šele po cepljenju pri 6. mesecih oz. dodajanju jogurta. Vsa meseca dojenja sem ga ”šopala z alergeni” kot so mleko, jajce, ker koža ni do takrat odreagirala (kasneje je s koprivnico). Žal in še enkrat žal. Še sedaj se obtožujem, hkrati sem jezna na zdravnike, tudi tiste v porodnišnici. Povsod zavedejo, da si alergik, kup vprašalnikov le za arhiv, pa ti nihče ne svetuje preventive, testira otroka… Zakaj? V glavnem Tanit, še kako te razumem, tvoje jezo in nemoč. Sama pri sebi sem sklenila, da z obtoževanjem neham, ker tako, ne bom pomagala otroku in da naredim vse za izboljšanje situacije. In obeno odrekanje ni preveliko, čeprav priznam, da imamo kar veliko nerazumevanja s strani okolice (češ, presrana mama….). Pa vseeno mi še včasih uide kak naval jeze nase in na vse ”dobre” zdravnike. Pa vem, da niso vsi enaki, so tudi pravi strokovnjaki med njimi.
No in ker sem zaradi dojenja tudi sama na dieti, se je moje zdravstveno stanje zelo izboljšalo, kar mi dokazuje, da sem alergična na hrano. Pa me v vseh letih ni nihče testiral na to. Se bom dala sama ob prvi priliki.
Tebi, Tanč, pa sem hvaležna za vključevanje z nasveti.
Čim več optimizma in zdravja želim vsem.
Hej, Tanit, nimam občutka, da sem osorna, morda v dveh postih, sicer pa ne. Veš kaj, ko bereš napisano, pač ne slišiš, v kakšnem tonu in s kakšnim obrazom piše tisti, ki piše. Ko govoriš, je lažje, saj ga vidiš. Morda si prebirala moje odgovore, kot da osorno govorim. Morda jih preberi, kot da prijazno govorim. Pač želim razložiti iz druge strani, kako gre. Enako imam po vseh teh postih občutek, da bolniki mislijo, kako smo osorni in neprijazni, mi zdravniki pa mislimo, kako nas samo izsiljujejo. Ampak, zadeva je po mojem takšna, kot si napisla zgoraj. Se ne razumemo, zakaj? Glej, ti si v mojih pismih čutila podton osornosti, čeprav ga v 90% ni bilo. Zakaj? A kar že a priori, ker sem pač po poklicu, kar sem? Pa nisem osorna, res ne. Včasih pa odgovorim malo bolj na ostro, pa sem pogleala tiste osorne odgovore in veš kaj? Dejansko sem jih napisals kot šalo. Npr. spet en, ki je začel štorijo od začetka… ali nekaj podobnega. Seveda, ko ti to prebereš, se ti zdi grozno. Jaz pa vem, da je bilo mišljeno v smešnem načinu. Pa saj pravim, pisana beseda nima zvoka in slike.
Tvoja izkušnja je boleča in dejansko kaže na vse pomanjkljivosti sistema: ti si slutila, zdravnik ti ni prisluhnil. Imaš prav, po svojih izkušnjah in opazovanju boš sama najbolje vedela, kaj škodi tvojemu otročičku. Pogum še naprej, ker je to res ena naporna zadeva.
pa pliz, beri moje poste tako, da vidiš pred sabo eno nasmejano babo, ki se heca, če reče kaj bolj neprijaznega, pa bo prec boljše (saj veš, tudi če rečeš kaj hudega, če zadevo zaviješ v celofan, je bolj prebavljiva)
Upam, da vas ni zasnežilo, te zime imam jaz že dovolj. Ker pa imaš otročka alergika, si verjetno prav nič ne želiš cvetočih rožic, dreves in travic.
Lep dan
Tanč
Sam še to: ne da me zabavo tole pisanje, pač pa se mi zdi super in enkratna priložnost, da MORDA lahko razjasnimo kakšno stvar, starši iz svojega, uradna medicina (če sem to jaz v eni osebi) pa iz drugega. Ne bi želela, da iz moje strani postane prepričevanje ali neko zabetonirano mnenje. O sebi mislim, da razumem tudi zakaj in kako se ljudje obračajo na alternativno medicino. Se mi pa zdi, da včasih moram kaj reči, ker se mi zdi, da kakšna mamica enostavno ni dobro razumela ali pa ji res nihče ni povedal kakšnih stvari, pa je boljše, da jih zve res pravilno (vsaj kakor to velja v stroki ta trenutek).
Bom rekla tko kot Rincha: Tko!
Ha ha
Tanč
Za Mileno: veš, res se že včeraj razmišljala, zakaj ginek. in pediater v porodnišnici niso nič rekli o čuvanju pred alergijami. Poleg tistega vzroka (ki pa je zelo pomemben, o izobraževanju v svoji ozki stroki) morda še en vzrok. Jaz sem specializirala pediatrijo in šolsko medicino od leta 1998, alergologijo sem tri mesece krožila na alergološkem oddelku leta 1999. In o čuvanju pred alergijami v nosečnosti nisem nič slišala. Šele okoli leta 2001 sem prvič slišala o tem, tako kot čisto uradno doktrino. Kot razumem, so vaši lumpki že večji (razen Tanit, mislim), morda takrat to dejstvo še ni bilo znano oziroma… ne vem, ne vem, zakaj. Je pa dobra pripomba, dejansko ginekologi sprašujejo vse živo glede nosečnosti, porodov, bolezni v družini, o alergijah pa nič. To bi bilo potrebno spremeniti.
Zdaj, kar se tiče testiranja. Saj ti pravzaprav ne bo povedalo nič novega, ker tako sama veš, po kateri hrani se ti stanje poslabša. Tako, da ravno nujno potrebno testiranje v tem primeru ni. Če pa želiš, potem pa ja.
No, a ne bi bilo bolje, da grem delat? Delat delat, za penzijo. Čav, punce
Moram primakniti svoj piskerček.
Tudi po mojih opažanjih še pred nekaj leti alergije kot da niso jemali resno. Pa ne mislim (samo) v zdravstvu. Samo za primer: V našem vrtcu pred 4 leti so mi vzgojiteljice takorekoč delale uslugo, ko so pazile na to, kaj otrok lahko je in česa ne, pa še to na podlagi jedilnika, na katerem sem sama prečrtala česa ne sme (pri sestavljenih jedeh pač nikoli ne veš, kaj je noter, če jih nisi sam delal) Verjemite, ostalo je zelo malo. Otrok je prihajal domov lačen, celo zbegan, ker je v vrtcu isto stvar lahko jedel, doma pa ne ali obratno. lani se je prvič zgodilo, da so v vrtcu želeli dietni list od zdravnika.
Sin ima alergijo. Sama nisem bila nikoli testirana, vendar sumim, da mi težave povzroča isti alergen. Ko sem drugič zanosila, sem svoji (priznani) gin. vse razložila in vprašala, ali naj pazim na prehrano zaradi možnosti alergije. Pa je rekla, da ne, v smislu, če bo imel alergijo, jo bo imel tako ali tako.
Naša pediatrinja pa mi je svetovala, naj se , glede na to, da dojim, izogibam določenim alergenom, ker po njenem mnenju bo skoraj gotovo tudi drugi otrok alergik. Logično, da jo ubogam. Ob vsaki novi pikici na obrazku pomislim na alergijo…
Sprašujem pa se, katera ima prav…
Hvala za mnenje Tanč. Mogoče nisem jasno napisala: mene je moj ginekolog in ginekolog v porodnišnici spraševal o morebitnih alergijah, a naredil ni nihče nič. Niti kaj svetoval, niti komentiral. In ker s prvim otrokom nisem imala negativne izkušnje, tudi sama nisem pomislila, zakaj to sprašujejo. Menila sem, da zaradi morebitnega uživanja zdravil. No pa očitno tudi oni menijo, da sprašujejo le zato, ker morajo. Kot sem že poudarila, ne vsi. Nikoli ne mečem vseh v en koš, a moja izkušnja je žal slaba. Moj drugi sonček je star šele dobro leto, tako, da mislim, da bi morali biti toliko ”in” v stroki in malo izven nje.
Lep zimski dan želim.
Tanč tvoji posti so na forumu šele kratek čas(vsaj jaz jih pred meseci nisem opazila) in to da si zdravnica tudi nisi takoj povedala. Ja internet je ena sicer čisto super zadeva, pomanjkljiva pa prav v tem kot si napisala.
V preteklih izkušnjah poizkušam videti le to, da sem se nekaj naučila. Energijo pa poizkušam uporabljati za kaj koristnega. Zato so moji komentarji tule bolj izjema, kot pravilo.
Želim ti da si(ne da šele boš, čeprav rastemo z narejeno kilometrino) dobra zdravnica, pa tvojim pacientom tudi.
Dobri nasveti so pa tako vedno dobrodošli.
Srečno
Pozdravljene vse,
da, tudi sama sem dobila občutek, da alergije za nekatere niso “prave” bolezni, da samo preveč kompliciramo in pazimo, takšen odnos in nepoznavanje denimo izraža tole sporočilo:
. Podobno izkušnjo imam s prijateljem, ki je po stroki zdravnik endokrinolog. Ko me je povprašal kako sem kaj in sem malce pojamrala, je odmahnil z roko “ah, saj alergije otroci hitro prerastejo”. Razumem, da se on kot endokrinolog sreča z mnogo mnogo hujšimi primeri, ali npr. specialist neonatolog v porodnišnici. Jasno! A starši, ki živimo z alergijami naših otrok in smo pogosto še vedno prepuščeni sami sebi in le svojim podbudam, da si sami poiščemo informacije, je potrebno tudi razumeti. Še posebej, ko se prvič soočimo s pravo anafilaktično reakcijo ali “samo” anigoedemom, je razumljivo, da smo prestrašeni. Takrat nastopi ključni problem, ki se pogosto pokaže tudi na teh forumih: način komunikacije.
Sedem let že hodimo k dermatologom, alergologom, izkušenj je veliko. Sama sem z vsemi v dobrih in spoštljivih odnosih, znam prijazno a trdno postavljati vprašanja, a vsi starši se ne znajdemo enako. Žal se v zadnjih dveh, treh letih vsakič srečamo z drugo zdravnico v ambulanti, zgodbe, kljub deset in več centimetrov debelim kartotekam začenjamo vedno znova in znova…. Zdravnik ima skopo odmerjen čas, v čakalnici je veliko otrok in staršev, ni se še zgodilo, da bi čakali manj kot dve uri, itd… vse skupaj se lahko nabere.
Kot sem že napisala, sem zelo vesela, da se je Tanč odločila odgovarjati na tem forumu. Zdi se mi zelo pomembno, da se med seboj spoznamo, da bolj v podrobnosti predelamo izkušnje, da dobimo tako strokovne kot laične odgovore – to je izredno bogastvo. A da se povežemo, da dobro KOMUNICIRAMO, je pomembno, da se najprej spoštujemo, nato pa še to, da znamo tudi spoštljivo pisati in brati tukaj gor. Pa nimam v mislih slovnice, da se ne bi slučajno narobe razumeli. Z napisanim res težko podamo ton, intonacijo, občutja, zato hitreje pride do kratkega stika. Pogosto tudi neko sporočilo že apriori preberemo z nekim stališčem in ga lahko razumemo napačno.
Pomembno si mi zdi tudi povedati, da se tukaj ne jezimo na Tanč, jeziti bi se prav zares morali na tiste, ki nam pravih informacij niso podali ali poznali.
Pa ste to vašim zdravnikom tudi povedali?
Ja, saj, Milena, ampak mislim, da te je ginekolog spraševal za alergije zaradi tebe, če imaš npr. na lateks ali če bi potrebovala kakšno operativno dokončanje poroda (npr. carski rez, pa bi bila potrebna anestezija, zdravila in podobno), ne pa v smislu čuvanja ploda pred alergijami, kar pa sem do sedaj res slišala samo na izobraževanjih za pediatre. To bi bilo NUJNO popaviti sistemsko. Ginekolog sam vodi nosečnost in zdravje ploda (ki pa je, ko se prikaže od pediatra), tu bi morali več vlagati v sodelovanje ginekologije in pediatrije. Žal, vse gre tako počasi.
Nat75 ima čist prov. Šele v zadnjih nekaj letih v vrtcu želijo dietno potrdilo in to je odlično. Tudi za celiakijo, druge težave pri prehrani, alergije.
Pri teh navodilih se sicer res sprašuješ, katera ima prav. Sem razložila, včeraj sem vprašala alergologinjo: čuvanje ploda pred alergijami velja. Res je pa tudi, da je to preventivno in če je plod podedoval alergisjke gene, bo alergijo pač imel. Lahko pa ga obvarujemo, da je ne bo imel takoj prec, ali da se bo senzibiliziral kasneje ali pa bo imel blažjo obliko (mislim, da piše zgoraj o tem). Saj veš, veliko stvari preventivno ne delamo, potem pa ne vemo več, ali se zadeva ni pojavila, ker smo delovali preventivno ali pa se sploh ne bi pojavila. No, pediatrična doktrina je čuvanje ploda in otroka pred alergeni.
lp
Glede preventivne diete alergičnih nosečnic zaradi čuvanja ploda je najbrž od ginekologa do ginekologa različno stanje. Moja dobra prijateljica, tudi alergik (tudi mož je alergik) pa je že pred petimi leti dobila navodila od svoje ginekologinje, naj se vso nosečnost izogiba alergenom v hrani (na Primorskem). Mogoče bi zadeve res morale biti bolj poenotene in ne odvisne od osebne odločitve posameznega zdravnika, ali se bo strokovno izpopolnjeval na določenem področju ali ne. Alergij je vedno več in nujno potrebno je, da se tako ginekologi kot pediatri seznanijo z najnovejšimi dognanji na tem področju.
Hm, mene bi pa zanimala tale dieta Urtika I, Urtika II in Urtika III.
Glede na to, da nimam večjih težav s svojimi alergijami, me vseeno zanima, če bi se morala bolj paziti (26t)… Moram priznati, da sem se do sedaj ogibala le arašidov…
Imam alergijo na pršice (nahod ob pretirani izpostavljenosti) in na pasjo dlako in pelod, česar pa ne zaznam (pa je pokazal test). Moj mož je alergičen na penicilin.
Hvala za zanimivo debato in nasvete!