Zakaj še stroga dieta?
Že nekaj mesecev spremljam tale forum, marsikaj pametnega za našega malega sem našla iz vaših nasvetov. Zadnje čase pa me gloda črviček.
Ima me, da bi mu začela dajati kakšno hrano, ki mu je drugače prepovedana. Nima ugotovljene alergije nanjo, vsaj testirali še nismo. Prepovedana je zaradi preventive. Razumem, da je potrebno biti previden pri barvilih, konzervansih, dodatkih. A zakaj mu ne bi dala nepredelane hrane, zdrave npr. pomaranče, med? Če ni na to alergičen mu vendar ne more škodovati?
Kaj če bi jo čisto dobro prenesel? Zakaj ga tako mesece in mesece prikrajševati iz preventive in čakati na proste termine za testiranja?
Po zadnjih testih(kožni, krvni) smo s striktno dieto (tudi urtika 3)”ugonobili” alergijo na mleko in jajce (skupni IgE smo zbili iz 900 pa samo na 800). Provokacija na mleko je še nekje nad nami. V bistvu pa mu je bila ugotovljena dosti hujša alergija na dve vrsti pršice. Domneva je, da druge alergije v bistvu izhajajo prav iz tega. Priznam, da je zdravnica rekla nobenih sprememb! Pa mi vseeno ni jasno???
Več kot očitno imam krizo in prosim za kakšen namig, vašo prakso, spodbudo. Bicom pa za enkrat ne pride v poštev.
1. celokupni IgE so normalni šele, ko so bistveno nižji od 100 ( določajo se glede na starost otroka), med 800 in 900 torej ni kake bistvene razlike. Še vedno so zelo visoki.
2. med in agrumi (pomaranče, limone, grenivke, mandarine) so živila, ki hitro povzročijo alergijsko reakcijo, zato naj jih atopiki (bolniki z visoko vrednostjo celokupnih IgE) ne uživajo.
3.Vsi konzervansi, umetna barvila, ojačevalci okusa so telesu povsem tuja snov, zato niso primerna hrana za bolnike nagnjene k povišani tvorbi IgE.
Brez dvoma se splača še malo potrpeti, kajti pri otrocih se imunski sistem šele razvija. Ob pravilni dieti in upoštevanju navodil bo otrokov organizem toliko dozorel, da bo verjetnost senzibilizacije in izbruha alergije na določeno snov bistveno manjša.
Včasih starši pozabljamo, da smo še pred 20 leti v prehrani uporabljali bistveno manj v naprej pripravljene hrane iz trgovin. Potrošništvo nas danes sili v prehrano, ki sicer sploh ni zdrava (Kinderlada, razne kašice v prahu, jogurti z umetnimi aromami, Smokiji….). Enako velja za širok spekter hrane iz tujih držav ( avokado, ananas, agrumi….). Telo slovenca je gensko povezano s prehrano naših staršev – repa, zelje, krompir, fižol, korenje, jabolka, slive. Na ta živila naši otroci v večini primerov ne razvijejo alergije.
Pazljivost je potrebna pri uvajanju pšenične moke – ne prezgodaj.
Druga stvar so beljakovine – jajca, kravje mleko.
Čebela hvala za izčrpen odgovor. Vse je lažje prenašati če veš konkreten odgovor na vprašanje zakaj.
Prav tisti majhen padec celokupnih IgE-jev mi je dal misliti, da glavnega alergena v bistvu še ne vemo (jace je imel 1,7 in mleko 1,1). Torej je ves ta čas pod vplivom. Pred tremi tedni je bilo ugotovljena še alergija na pršico. Takoj smo res konkretno ukrepali, posledica je, da prvič v življenju prespi noč (star bo 4 leta). Ali je možno, da pršica vpliva tudi na prebavni trakt? Pred ukrepi je velikokrat tožil, da ga boli trbušček. Vedno zvečer v posteljici
Alergijo na pršico, ki se nahaja v stanovanju, posteljah ima 9, pršico moke pa 12. Prav slednja me zanima, ker o njej bolj malo piše. Uporabljam namreč domačo moko iz mlina.
Kako je z alergijo na hrast(ima dokazano)? Ali je možno tudi na dotik, vdihavanje pa ne le v času cvetenja? Ko je imel poleti hudo reakcijo smo dopustovali ob morju v hrastovem gozdičku. Popikalo ga je veliko komarjev in mesta so bila hudo vneta. Ali je možno da je v bistvu izvleček hrasta pri piku komarja prišev v kri in povzročil tako močno reakcijo? Piki pkomarjev do takrat nikoli niso bili problematični.
Vesela bom, če mi lahko posredujete tudi kakšno informacijo na gornja vprašanja.
Hvala za podporo.
Pršica moke se od pršice v hišnem prahu loči le po izbiri hrane. Pršica v hišnem prahu se prehranjuje z delčki kožnega epitelja, prhlajem… Pršica moke za prehrano uporablja moko.
Iz povedanega sledi, da vaš otrok ne sme z vami v mlin, priprava izdelkov iz moke v stanovanju se odsvetuje. Na pršico moke so velikokrat alergični peki, slaščičarji. Kadar pripravljate jedi iz moke doma naj otrok ne bo v kuhinji dokler niste spekli hrane in dobro počistili delavnih površin. Tudi ta pršica pogine pri + 60 stopinjah ali z zmrzovanjem na -15 stopinj.
Hipotetično pršica lahko povzroča tudi prebavne motnje. Bolj verjetno je da 4 letni otrok opisuje bolečine v trebuhu dejansko pa ga stiska v pljučih. Tako majhni otroci težko opredelijo vrsto in predel bolečine (trebuh je za njih vse kar je nižje od grla in sega do ritke). Pokažejo ponavadi nekam na sredo trebuha. Včasih jih boli trebušček (muskelfiber) zaradi suhega kašlja.
Pri alergiji na pelod hrasta telo reagira na pelod ( naj nebi na les). Pelodi so zelo trdovratni. Preživijo 1000 let in več. Pelod se lahko v večjih količinah nabira v skritih vogalih stanovanja, v počitniških prikolicah…Zadeva je problematična predvsem ob morju (burja), ker se dejansko pelodi lahko zavlečejo v vsako luknjo. Za lep dopust se letos raje odločite v naselju brez sence dreves. Na pelode iglavcev je nekoliko manj alergikov. Mogoče bi bilo pametno ob vselitvi najprej narediti eno generalko čiščenja (odstranitev pelodov, pršic). Bolje eno dopoldne pomivanja, kot več dni praskanja in kihanja.
Piki komarjev – na to temo nisem našla kaj uporabnega. Testi ne obstajajo. Iz prakse lahko povem, da alergiki pogosto navajajo, da imajo ob pikih večje in dolgotrajnejše otekline. Verjetno gre za večjo odzivnost kože. Sama jih na dopustu preganjam s striktnim zapiranjem prostora in z muholovcem. Biokila in ostalih insekticidov se izogibam. Legla komarjev so ob stoječi sladki vodi (sanitarni vozli v kampih, sodovi z vodo ob privatnih apartmajih, ribniki ob hotelih..). Na Korčuli smo bili prvič takoj po požaru – komarjev ni bilo (dim jih je pošteno razredčil). Naslednje leto so nas prvo noč skoraj žive požrli, ker smo pozabili nanje. Komarje privlači luč, torej čim manj svetlobe ponoči.
Hvala za izčrpen odgovor.
Domačo moko uporabljam šele odkar ima mali alergije, ker veliko pečem sama. Pred tem sem jo kupovala v trgovini. Ali je moka iz trgovine brez pršic?
V bistvu si pa lahko pršico prinesemo domov z pekovskimi izdelki? Pod vprašajem pa je tudi moka, ki jo prodajajo v bio trgovinah na kilo.