Najdi forum

Pri testiranju (pisanje nareka) so v šoli pri mojem sinu, ki hodi v tretji razred devetletke ugotovili disleksijo. Da jo najbrž ima, sva z možem posumila sama, ker je imel kar velike težave z branjem, še posebej pisanih črk, pa tudi malih tiskanih, prej težave niti niso bile opazne. Pri pisanju je zamenjeval črke, striktno a in o. Najprej sva sicer mislila, da slabo bere, ker je imel do branja strašen odpor in je priporočenih 15 minut na dan bral le pod prisilo. Ugotovila sva, da ima tudi nekaj težav z ločevanjem desne in leve strani in s predstavo zaporedij.
Zdaj je bil v šoli že nekajkrat pri logopedinji, tudi sami doma vsak dan beremo na glas in pišemo narek. Pri pisanju se je stanje bistveno izboljšalo (od ogromno napak do le kakšne), vendar je tako le pri slovenščini. Če se torej izrecno ne potrudi, je napak ogromno. Z možem se tako zavedava, da ima sin dislekcijo (po svoje je bilo olajšanje, saj sva se bala, da je preprosto neumen), bi pa rada to (diagnozo?, motnjo?) potrdila pri kakšni bolj znanstveni inštituciji. Zdi se nama namreč, da ocena na podlagi pisanja pisnega nareka ne zadošča, na njeni podlagi tudi ne veva, ali je motnja huda. Edini nasvet, ki sva ga dobila je bil, da naj doma 10 do 15 minut na glas beremo. Prav tako ne veva, kako bodo disleksijo upoštevali pri pouku. Kam naj se torej obrnemo? Najlepša hvala.

maca 37,

res je, da ocena samo nareka ne zadošča za presojo ali je otrok disleksik ali ne. Disleksik ima lahko težave že pri preprostem prepisu. Z težavnostjo običajno naraščajo tudi število težav oz. napak. Težave niso prisotne samo pri npr. slovenščini – temveč pri vseh predmetih (kjer pač mora pisati ali brati). Kakšne napake dela pri pisanju in kako bere? Kako je z razumevanjem prebranega?
Najprej je potrebno ugotoviti, kje so težave (tako pri branju kot pri pisanju) in zakaj se pojavljajo. Potem je potrebno otroku pomagati (da premosti težave), ne glede ali gre za res disleksijo ali ne.

V primeru, da je posredi disleksija, pa bi bilo smotrno tudi razmišljati o dodatni pomoči v šoli in – predvsem prilagoditvah (saj bodo določene težave ostale).
Obrnite se na Svetovalni center.
Več informacij o disleksiji pa na straneh društva bravo:

Kako vadite branje? Samo s knjigo za mizo? Poskusite otroku branje približati – beremo lahko npr. na sprehodu v mestu napise trgovin, ulic… Pomembno pa je tudi, da otroku beremo tudi sami.

Lep pozdrav in lep dan, Petra

Pošlji oblikovano (06-04-07 16:38)

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

New Report

Close