Najdi forum

Pozdravljeni!

Imam hčerko, ki bo kmalu stara 8 let in hodi v 2.r/9. Že od ranega otroštva ima težave z govorom (jeclanje, nerazločni govor, nepravilna izgovorjava črk R, Š, Č, Z, Ž in E), zaradi česar že več let obiskuje logopedinjo, od tega šolskega leta pa poleg logopedinje na Metelkovi obiskuje enkrat tedensko tudi šolsko logopedinjo (s katero delata izključno na izgovorjavi).

Letos so se pojavile nove težave pri branju in pisanju, kar sem sicer pričakovala, saj vem, da so pri otrocih s takšnimi motnjami govora dokaj pogoste. Hči je tudi levičarka.

Glede na dostopne informacije menim, da ima hči precej znakov disleksije, vendar izključno na bralno-pisalnem področju. Pri matematiki ji gre dobro, ima dobro predstavnost, razmišlja logično. Tudi težav s spominom nisem opazila. Ima pa zelo kratek čas koncentracije. Gibalno in grafomotorično je (po moji oceni) nekje v spodnjem delu povprečja.

Med težavami, ki sem jih pri branju in pisanju nekako povezala z znaki disleksije, so:

– zamenjava črk P in D,
– zamenjava vrstnega reda črk pri branju (izrazito v kombinaciji soglasnik + soglasnik + samoglasnik (ali obratno), kjer samoglasnik vrine med soglasnika),
– če besedo bere tako, da jo črkuje, prebere le besede z do 4 črkami (sama jo zdaj učim branja po zlogih in takšen način ji po moji oceni odgovarja, se pa zatakne pri besedah z veliko soglasniki, kjer so zlogi daljši od dveh črk, saj jih ne zna oblikovati),
– izgublja se v tekstu (čeprav mislim, da to takrat, kadar se skoncentrira, ni izrazito),
– izgublja se pri smeri branja (zlasti pri dvočrkovnih besedah, npr. NI prebere IN ter obratno – vendar se to dogaja tudi pri branju po zlogih: npr. prvi zlog prebere prav, drugega pa od desne proti levi),
– pri pisanju obrača nekatere črke (S, Z, J, L) ter številke (vse po vrsti, največkrat pa 5 in 6) – izključno le takrat, kadar jih mora prosto napisati,
– ima težave pri črkovanju in posledično pisanju besed, vendar je to praktično edina težava, za katero ob stalnih vajah opažam bistveno izboljšanje (“iznašla” je svoj način črkovanja, ki pripelje do skorajda pravilno napisanih besed, seveda pa je v primerjavi z vrstniki izrazito počasna).

Opazila sem še dve posebnosti:
– slab občutek oziroma “sluh” za samoglasnike: tipičen primer je ta, da je besedo raketa zapisala kot RKT: tudi na tem področju smo z vajami že lepo napredovali, problematičen ostaja pravzaprav le še samoglasnik E, ki ga ne sliši oziroma prepozna (navadno meni, da mora tam, kjer je E, napisati A ali I) – domnevam, da je zadeva z E-jem povezana s težavo v naslednji alineji,
– pri črkovanju ima težave ravno pri črkah, pri katerih ima težave tudi z izgovorjavo: torej z R, ki ga izgovarja kot L in je sposobna denimo kot besedo na L prijaviti besedo riba (izgovarja liba), pod besedo na Ž reče zmaj – skratka, zamenjuje črke s tistimi, ki jih izgovarja (R/L, Š/S, Č/C); ozki E izgovarja kot glas med A in E (s širokim E ni težav) – nekoliko me zato čudi, da namesto E precejkrat črkuje tudi I, ne le A.

No, po tem dolgem opisu, nekaj vprašanj, ki me mučijo. Ali sta tudi zadnji dve težavi povezani/značilni za disleksijo ali gre tu morda za kaj drugega? Na koga bi se lahko obrnila, da bi dobila vsaj osnovne napotke, kako delati z dislektičnim otrokom? Sama se trudim po svojih močeh, občutkih in logiki, a me je ves čas strah, da bom kje nepopravljivo zgrešila pri metodi (tako sem denimo že zasledila, da naj branje po zlogih ne bi bilo primerno za učenje branja, a pri nas je to dejansko edini način, da kaj preberemo)? Obstaja kakšna literatura, kako delati z dislektiki (zlasti v smislu pristopa)? Zanima me še, ali z dislektiki delajo le specialni pedagogi ali imajo tovrstna znanja tudi defektologi?

Za vsakršen odgovor in nasvet bom zelo hvaležna! Lep pozdrav,

Enka

Pojdita na Svetovalni center v Ljubljani, Gotska 18. Tam zelo hitro ugotovijo za kakšne težave gre in kako jih omiliti.

Enka,

predno vam odgovor, me zanima:
– ali hčerka loči levo – desno, spodaj – zgoraj?
– ima kakšen “nagib” pri risanju in pisanju (levičarji si običajno najdejo svojo lego zvezka)
– so s spoznavanjem črk začeli v tem šolskem letu? In koliko jih že poznajo?
– kakšen je govor sedaj?
– katera so hčerkina močna področja?
– kaj pravita obe logopedinji?
Lep pozdrav in lep dan, Petra

Pošlji oblikovano (05-01-07 18:10)

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Gospa Petra!

Hči z orientacijo nima večjih težav, za levo in desno mora sicer malo premislit, ampak v 90% se odloči pravilno.

Ne, nagiba nima. Je pa res, da je lanska učiteljica vztrajala pri precej pravilni drži za mizo in nas na to stalno opozarjala, tako da smo tudi doma precej delali na tem. Si pa sama mislim, da je z levičarji verjetno vendarle drugače glede tega (vsaj če se spomnim svojih levičnih sošolcev in njihovih nagibov).

S črkami so začeli letos, spoznali so vse velike tiskane in potem za moj občutek zelo hitro skočili na branje daljših tekstov – takrat so se začele težave (takorekoč čez noč).

Pri govoru se stanje nekoliko izboljšuje, odkar obiskuje enkrat tedensko tudi šolsko logopedinjo. Predvsem Z in Ž sta bistveno boljša. Najbolj stagnirata R in E. Je pa res, da ima hči strašen odpor do vaj – doma dejansko vadi samo pod prisilo, zato se tedensko obiskovanje logopedinje zelo pozna (na Metelkovo pa hodimo cca. enkrat mesečno).

Hčerina močna področja so po moji oceni matematika, logika, razgledanost, bogat besedni zaklad. Njena zelo pozitivna lastnost je empatija.

Logopedinja njenih težav pri branju/pisanju ni komentirala (res pa sva o tem govorili šele pri zadnjem obisku – kot rečeno, vse skupaj je udarilo čez noč). Sva se pa še zaradi nekaterih drugih težav odločili za obisk pri psihologinji. S šolsko logopedinjo nameravam govoriti v najkrajšem času, vendar se mi zdi prav, da se najprej temeljito pogovorim z učiteljico (decembra sav se dogovorili za poglobljen pogovor po novoletnih praznikih).

Za odgovor vam bom zelo hvaležna!

Rožana, tudi tebi hvala za nasvet.

Enka,
Težko rečem, če gre za disleksijo. Večino otrok ima prvo leto opismenjevanja večje ali manjše težave, ki so prehodne in izginejo. Ker pa je vašem primeru posredi tudi govorno motnja, je prav da ste na morebitne težave bolj pozorni in hčerki pomagate.
Težko tudi rečem, če se bo iz teh težav razvila disleksija v pravem pomenu besede. Na to vam bosta najbolje odgovorili logopedinji, ki hčerko tudi najbolje poznata.
Najprej bi vam svetovala utrjevanje orientacije (otrok mora stran – da rečem po domače ustreliti iz topa – avtomatsko). Lahko si tudi pomagate z zapestnico na levici. Vaje pa naj bodo tako na papirju /risanje po navodilu- npr. na levi strani nariši krog/ kot na telesu kot v prostoru. Lahko preko različnih navodil, pa čim bolj igraje.
Orientacija je pomembna- običajno so predvsem levičarji pri orientaciji malce bolj nesigurni. Nekateri avtorji priporočajo tudi, da se sledenje od leve proti desni /sledenje od leve proti desni je tudi smer naše pisave/ tudi čim bolj uveljavi v vsakdanjem življenju: npr. otrok obleče najprej levo hlačnico, si ščetka levo stran zob…. (nekaj o tem smo na forumu že pisali/.
Ne glede na to, da vse glasove še ne izgovarja pravilno, utrjujeta pisanje posameznih črk. Pa ne samo z vajami pisanja, vključite tudi druga čutila – tip, vonj, okus – npr. :
-risanje po hrbtu in ugibanje – najprej bolj enostavne črke npr. o, i;
-oblikovanje črk iz plastelina,
– tipanje črk iz plastelina ali »šmirgl papirja«, blaga (izrežete črke in jih nalepite na debel karton, pluto, les)
– risanje črk v moko, zdrob ( v veliko škatlo nasujete moko, tako da pokriva dno)
– posamezne črke povezati tudi s hrano (npr. b z okusom banane)
– na list papirja narišite veliko črko in jo razrežite na manjše kose (sestavljanka), otrok jo mora spet sestaviti
– na list papirja napišete nekaj črk (nekatere naj bodo napisane narobe) – vedno samo eno črko, otrok mora obkrožiti vse pravilno napisane črke – črko lahko obračate v vse smeri: levo, desno ali po postavite na glavo.
Potrebne bodo tudi vaje in utrjevanje slušne pozornosti – npr. prvi glas, pravilno/ napačno izrečena beseda. Ni nujno, da začnete s črkami, lahko so tudi rime, poslušanje in posnemanje različnih zvokov,,,
Prepričana sem, da vam bosta tudi logopedinji dali nekaj nasvetov. Za utrjevanje branja pa se posvetujete z učiteljico.
Če vas zanima še kaj, vprašajte. Če pa vas hčerkino stanje zelo skrbi in pri strokovnjakih ne boste dobili odgovorov, se s hčerko odpravita na Svetovalni center.
Lep pozdrav in lep dan, Petra

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Najlepša hvala za obsežen in temeljit odgovor. Še posebej so mi dobrodošli nasveti, kako se učiti skozi igro. Z učiteljico se dobim že ta teden in upam, da se bom uspela za naslednji teden dogovoriti tudi s šolsko logopedinjo, potem pa naprej.

Zanima me še dvoje. Kaj lahko pričakujem od Svetovalnega centra? Samo pregled v smislu ugotavljanja, ali gre za disleksijo, ali tudi konkretno pomoč v “boju” z našimi težavami (pa četudi bi jih ocenili kot nedislektične)? Zelo bi bila vesela tudi kakšnega napotila na literaturo. Zdi se mi, da tudi če hči ni dislektik, določene znake disleksije ima in bi morda tam našla odgovor na kakšno od mojih vprašanj, kako ravnati. Ali tovrstna literatura pri nas sploh obstaja?

Še enkrat iskrena hvala za vaš trud!

Enka,

na Svetovalnem centru bodo otroka testirali in vam dali napotke.
Uporaben link pa je tudi stran društva Bravo:

Lep pozdrav in lep dan, Petra

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Petra, hvala! Tudi učiteljica je mnenja, naj se oglasiva v Svetovalnem centru. Je pa ona mnenja, da je pri hčeri največji problem motivacija – motivacija za to, da se skoncentrira.

New Report

Close