tahikardija
Pozdravljeni!
Sem 26-letna mamica dve leti stare punčke, drugače kar pod precejšnjim stresom ( anksiozna, panični napadi ). Včeraj mi je kar na vsem lepem , zjutraj ob neaktivnosti začelo srce biti zelo hitro in neenakomerno. Po 10-minutah je v amb. EKG pokazal ( piše: sv tahikardijo s fr. 160 na minuto ). Dobila sem pol doze injekcije apaurin, nakar se je stanje po 20-minutah nekoliko umirilo. Napotena sem bila na interni oddelek, kjer so mi naredili dva EKG-ja ( takoj in po štirih urah ) ter krvno sliko.
Mnenje zdr. : ob pregledu je pacientka kardiopulmonalno kompenzirana, normotenzivna, normokardna, brez disponičnih ali stenokardičnih težav. V času opazovanja je subjektivno brez težav, kontrolni Ekg v mejah normale. V laboratorijskih izvidih vse v mejah normale, razen mejno povišane vrednosti v hepatogramu. Pri pacientki je šlo za paroksizem supraventrikularne tahikardije. Napišem recept za Concor 2,5mg na dan. Težave so najverjetneje še dodatno pogojene s psihosomatsko komponento, zaradi česar svetujem sprostitev ter po potrebi pomirjevalo. V primeru nadaljevanja ali poslabšanja težav, pregled pri nas takoj.
Zanima me, zakaj ni bil naraje UZ srca ter kaj naj naredim, če se ponovi ( vzamem Lexaurin in počakam, da se umiri ali šibam k dežurnemu oz. na oddelek?) Me je zelo strah ponovitve, kaj če bom sama kje, razmišljam o srčnem zastoju. Ali je to življenjsko ogrožajoče? Ali je možno, da samo po sebi mine, kakor je prišlo? ( pred 8 meseci se mi je to zgodilo prvič, dobila sem injekcijo in šla domov. ) Menite, da naj grem še h kardiologu? ( zdr. je po posvetu s kardiologinjo rekel, da če želim naj grem?)
Sem se kar razpisala, se opravičujem. Najlepše se vam zahvaljujem za težko pričakovani odgovor in vas lepo pozdravljam!
Dolgih pisem nisem pretirano vesel, vendar vaše ni bilo. Lahko mi še pišete.
Napadi supraventrikularne tahikardije nastopajo pri zdravih in bolnih srcih. Zdravniki pri vas z dosedanjimi pregledi niso ugotovili srčne bolezni. Nagibam se k mnenju, da se niso zmotili. Lahko se prijavite za pregled pri kardiologu (kar se ne mudi), ki se bo odločil še za UZ pregled srca, če bo mnenja, da mu bo ta preiskava pomagala za točnejšo opredelitev stanja srca.
Naj vas napadi tahikardije ne skrbijo preveč. Mnogokrat so kratki in minejo še predno nastopi učinek zdravila. Verjetno so vam zdravniki povedali kaj morate narediti, da bi jih prekinili.
Če napad traja več ur, kljub temu, da je bolnik vzel predpisano terapijo, je prav, da gre do najbližje ambulante, kjer mu lahko z injekcijo napad prekinejo. Ker več ur trajajoči napadi bolnika prestrašijo in nekoliko utrudijo, je prav, da jih je čim manj. Z današnjimi zdravili jih pri veliki večini bolnikov preprečimo ali vsaj skrajšamo. Mislite nanje čim manj in uživajte pri življenja polni hčerkici.
Lep pozdrav!
prim. Boris Cibic, dr. med.