slabosti
Spoštovani!
Stara sem 36 let, mati enega otroka, poročena. Že tri leta se mi pojavljajo občasne slabosti ( omotica, slabosti v mišicah, bledica, včasih bruhanje, občutek, da bom padla v nezavest, včasih bolečina pod levim rebrom in med lopaticami), ki pa čez nekaj časa (pol ure do ure) izzvenijo, potem se počutim utrujeno. V teh treh letih sem opravila kar nekaj preiskav: EKG normalen, krvni testi (tudi ščitnica) b.p., doppler vratnih žil v mejah normale, začetne degenerativne spremembe v dorzalni hrbtenici (spondylosis thoracalis), gastoskopija:refluksni ezofageitis, insuf. kardija, duoenogastični rekluks (dobila sem Lanzul tablete), ultrazvok srca b.p., pritisk malo nižji (100/60 utrip med 60-70). Pred mesecem dni so mi opravili 24 urni Holter: ventrikularna ektopična aktivnost zanemarljiva, supraventrikularna ektopična aktivnost vsebuje 32 SVT-občasna sinusna tahikardija. Internistka mi je priporočila beta-blokatorje v nizkih odmerkih, osebna zdravnica pa mi jih odsvetuje zaradi alergijske astme. Zanima me vaše mnenje in sicer: ali moje težave lahko izvirajo od srca, ali potrebujem dodatne preiskave, ali pa so občasne tahikardije le posledica česa drugega in kako naj po vaše ravnam ob napadih, kajti do sedaj so mi svetovali le Helex oz. Diazepam, izboljšanja po jemanju pa nisem opazila. Za odgovor oziroma nasvet se vam prisrčno zahvaljujem!
V postu ste navedli kaj so zdravniki ugotovili pri preiskavi po holter-ju. Ni izključeno, da so težave (občasne slabosti, omotica…) posledica motenj srčnega ritma, sicer se bolj nagibam k mnenju, da gre za funkcionalne motnje v prebavilih. Zelo se strinjam s predlogom, da bi jemali anksiolitike (Helex, Diazepam).
Pri motnjah srčnega ritma predpisujemo betablokatorje, ki neugodno vplivajo na astmo.
Skrbite za redno telesno aktivnost (rekreativne športne dejavnosti), da vam ne bo povzročal težav nizek krvni tlak.
Lep pozdrav!
prim. Boris Cibic, dr. med.
Spoštovani dr.Boris Cibic!
Še enkrat se oglašam v zvezi s tistim delom vašega odgovora, da se zelo strinjate naj jemljem anksiolitike. Ker se navedenih zdravil bojim, v opisu stranskih učinkov piše, da povzroča jemanje odvisost, (te tabletke vedno lomim na polovičke oz. četrtinke), me zanima ali imajo podoben učinek kakšna druga manj nevarna zdravila ali morda zeliščni pripravki (Persen oz. Baldrijan)? Hvala za ponovni odgovor in lepo pozdravljeni!
Ni zdravila brez stranskega neželenega učinka. Kolikor močnejše je, toliko hujši so stranski učinki. Na srečo ima nešteto zdravil tako majhne stranske učinke, da se zdravniki odločimo za koristne, če ugotovimo, da bo za bolnika mnogo več koristi kot škode. Na splošno imajo malo stranskih učinkov zdravila, ki jih bolnik lahko dobi v lekarni proti plačilu.
Začel sem delati v času, ko smo imeli na razpolago za pomiritev živcev baldrijan in podobno. Z zdravili smo bili kar zadovoljni. Zdaj je zdravil za “pomiritev” živcev kar veliko. Persen je blago pomirjevalno zdravilo in zelo dobro. Vam ga priporočam, ker ne povzroča odvisnosti.
Lep pozdrav!
prim. Boris Cibic, dr. med.