Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija zdravilo enap

zdravilo enap

Moj oče je star 52 let. Lani je obiskal zdravnika,ki mu je ugotovil povišan krvni pritisk ter mu brez pregleda pri kardiologu predpisal tablete ENAP. Oče jih je jemal tri mesece, torej do marca letos, nato pa je prenehal z jemanjem, ker se je bolj zdravo prehranjeval, se gibal, bolje počutil, krvni tlak pa mu je padel. Včeral je bil zopet na pregledu in zdravnik mu je rekel da je naredil veliko napako, ker je prenehal z jemanjem zdravila in da ga mora takoj začeti uživati, kljub temu, da ima krvni tlak okoli 130/87.
Zanima me, zakaj je prenehanje jemanje ENAPA lahko nevarno, kakšne so lahko posledice po prenehanju jemanja, ali ga mora res začeti jemati.
Zasledila sem da se morajo zdravila za zniževanje krvnega pritiska jemati celo življenje, ko se seveda enkrat začne. ZAKAJ? Potem to ni več zdravljenje temveč blažitev naraščanja krvega tlaka???
Najlepša hvala za odgovor!

Žal še nimamo zdravila, ki bi pozdravilo visok krvni tlak, imamo pa zdravila, ki uspešno znižajo visok krvni tlak in s tem zelo zavarujejo srce in žile pred okvarami, ki jih povzroča visok krvni tlak.

Ker vsa zdravila za znižanje visokega krvnega tlaka delujejo največ 24 ur, jih moramo redno jemati, če želimo, da ostane krvni tlak v mejah normale. So pa izjeme. Pri nekaterih ljudeh, ki so se dosledno zdravili, lahko krvni tlak ostane normalen še daljši čas potem, ko so prekinili zdravljenje.

Ker ne vemo pri katerem bolniku bo krvni tlak ostal normalen tudi po opustitvi zdravljenja, svetujemo vsem, da jemljejo redno vsaj nizke odmerke zdravil, da se izognejo nepričakovanemu porastu tlaka.

Če si vaš oče redno meri krvni tlak in ima stalno normalne vrednosti, lahko opusti zdravljenje, vendar naj ga takoj ponovno začne, čim ugotovi, da krvni tlak začne rasti.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani
Ker imam viso pritisk, kljub jemanju tablet (najprej Larista, nato Coupetin), mi je zdravnica sedaj predpisala Twinsta in pritiskje resnekoliko padel.
Zdravnici sem predlagala tablete Enap, pa mi je dejala, da so že “v odhajanju”, ker so na trgu 20 let in nimajo več učinka (čeprav mi je prijateljica svetovala prav te, ker so njej najbolj pomagale.
Zanima me, kako je s temi tabletami za zniževanje pritiska.
Hvala lepa za odgovor in lep pozdrav,
Zlata Vrhovec
[email protected]

Sedaj imamo pri nas izredno veliko število zdravil za znižanje tlaka. Pri mnogih zdravilih je v tableti samo ena snov, pri nekaterih pa sta v eni tableti dve ali tri snovi. Do pred nekaj leti je veljalo pravilo, da na začetku bolezni damo bolniku zdravilo, ki vsebuje samo eno snov in v najnižjem odmerku (na pr. Enap). V zadnjih letih smo spremenili metodo. Še vedno smo ostali mnenja, da moramo na začeku poskusiti zdraviti z najnižjimi odmerki, vendar tako, da damo že na začetku, če je le možno, zdravilo, ki vsebuje 2 ali 3 snovi. Še vedno podpiram željo bolnika, če ni posebnih zdržkov, da mu predpišem zdravilo s katerim že ima dobre izkušnje, čeprav vsebuje samo eno zdravilo. Če pa bolnik predlaga, da mu predpišem zdravilo s katerim ima dobre izkušnje njegov prijatelj, neodvisno ali predlaga zdravilo, ki vsebuje eno snov ali več snovi, mu predpišem zdravilo, ki se mi, v danem primeru, zdi najbolj primerno. V zdravilu Twinsta sta dve snovi, ki sta, zelo verjetno, bolj učinkoviti kot Enap. Predlagam, da ostanete pri sedanji terapiji (Twinsta ?)in jo po potrebi, odmerke zvišate.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close