napadi panike
Spoštovani g. prim.doktor Cibic,
imam nekaj težav in bi vas rada vprašala za vaše mnenje. Že nekako eno leto se mi dogajajo napadi panike, včasih močnejši, včasih malo manj,brez razloga me postane strah,stiska me vprsih,srce podivja,vrti se mi, roke postanejo mravljinčaste, tresem se kot bi imela mrzlico. To se mi dogaja kjerkoli, največkrat v avtomobilu, pogosto pa se zbudim tudi sredi noči. Napad ponavadi mine v kake pol ure, včasih traja tudi dlje, odvisno od tega , ali vzamem pomirjevalo( helex 0,25 mg – 1-2 tabl)) ali ne.Redno jemljem antidepresiv že več kot pol leta.Skrbi me. ker me po vsakem takem napadu boli cela leva stran, peče me pod prsnico, utrip srca, tudi če ni prehiter, čutim po celem telesu,zadnje čase pa me je začelo še zbadati pri srcu,kot bi me zgrabil krč , če globlje vdihnem, nasploh me okrog srca ves čas boli – peče, peče me tudi grlo. Na levi strani ne morem ležati, tudi ko sedim, so bolečine še hujše.Opažam tudi , da sem zadnje čase zelo hitro utrujena, pogosto me “špika ” v glavi.
Opravili so mi EKG že večkrat, izvid je b.p.,pritisk imam bolj nizek -110-120/80 ali še nižji, stara sem 47 let. Zanima me, ali so vsi ti simptomi posledica “živcev” ali bi lahko bilo kaj narobe tudi s srcem.Pa še to, ali lahko to, da se zaradi vsega tega sekiram, vse skupaj še poslabša.
Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav,
Milena
Spoštovana,
imela sem podbne težave. Sedaj jemljem hormonsko terapijo za menopavzoi in so problemi izginili. Redko se mi spet pojavi raheli napad panike ampak se ne razvije in traja kakšno minuto ali manj. Mislim, da morate pomisliti na men, tudi če imate rendne menstuacije. To namreč ni merilo. PČred končnim repehanjem menstruacije imajo ženske lahko celo paleto zelo močnih simptomov večinoma na psihičnega izvora.
Lep dan želim, Monika
Hvala za vaš post. Hkrati sem dobil tudi post gospe Monike, ki je imela ob meni težave slične vašim in jih praktično nima več odkar jemlje hormonsko terapijo za menopavzo.
Ker zdravila (Helex in antidepresiv), ki jih sedaj jemljete, niso dovolj učinkovita, vam svetujem posvet z ginekologom. Morda bi bilo nadomestno hormonsko zdravljenje učinkovito tudi pri vas. Glede maksimalnih odmerkov pomirjeval se pogovorite z nevropsihiatrom. Sedanji odmerki niso posebno visoki.
Lep pozdrav!
prim. Boris Cibic, dr. med.
Hvala za vaš odgovor , zahvaljujem se tudi gospej Moniki.
Naj povem, da sem bila najprej pri ginekologu, ki mi je priporočil hormonske injekcije, eno sem dobila, potem naj bi jih dobivala vsakih šest tednov. Po tistem se mi je zdelo, da je bilo še veliko huje in nisem šla več. Menstruacije nimam že tri leta oziroma sem jo imela po dvakrat na leto, letos pa sploh nič.
Kaj menite glede pomirjeval (helexa)Moj zdravnik (splošni) mi jih zelo nerad predpiše, ker se boji da se jih bom navadila. Kako hitro lahko pride do odvisnosti?
Še enkrat hvala in lepo pozdravljeni!
Redno predpisovanje pomirjeval spada v delokrog psihiatrov.
Upam, da še niste odvisna od Helexa. Pogovorite se s psihiatrom. Upam, da vas bo vodil tako, da ne boste postali odvisni od pomirjeval.
Lep pozdrav!
prim. Boris Cibic, dr. med.
Res ne vem zakaj vam je predpisal hormonske injekcije. To je vendar zastarela stvar, kolikor vem. Sedaj se dobi cela paleta hormonskih tablet z zelo, zelo nizko vsebnostjo hormonov. Jaz jemljem take in sicer CIKLO MENORETTE. Pred tem mi je ginekolog predpisal močnejše pa sem imela slab občutek in ni mi bilo vredu. Potem je zamenjal za te z manjšo dozo estrogena. Pogovorite se še enkrat, če lahko.
LP Monika
Spoštovana, ali ste mogoče pomislsila, da so vam težave v bistvu zaradi jemanja antidepresivo, Ko sem začela jemati sem imela podobne težave in sem prenehala. Zdravnica mi je dala, da bi bila bolj mirna in brez srčni aritmoij. Na koncu pa sem zaradi jemanja antidepresivov dobila še hujše napade panike. Probajte brez ali zamenjajte zdravila. Lp Nina
Najprej bi rada povedala, da mi je odleglo, ko sem končno našla nekoga s povsem enakimi simptomi, kot jih je navedla gospa, ki je načela to temo!! Vseeno bi vas prosila za mnenje oz. potrditev razmišljanja…Moji napadi, ki so bili torej na moč podobni zgoraj opisanim, so se začeli med bruhanjem (samoizvanim, zdravim se za bulimijo). Takrat ( dober mesec nazaj) sem mislila, da bom umrla, da mi je odpoveduje srce oz. da sem dobila želodčno kilo. To je bilo tudi zadnjič, ko sem bruhala – tako da sem končno naredila korak naprej (pa tudi prej nisem bruhala pretirano pogosto…). Zelo me je prestrašilo in streznilo. Ampak napadi so se še nekajkrat ponovili – v mirnem stanju in spet me je postalo strah. Sicer sem bila brez bolečin, prehranjevala sem se uravnoteženo, krvni tlak imam že od nekdaj od 100/60 – 120/80 in srce zdravo. Je bilo pa čustveno precej naporno zadnje obdobje in kot kaže, sem tudi sama imela tesnobne napade – torej ni šlo za srce ali želodec… Upam. Krvne preiskave niso pokazale ničesar spornega, vse je bilo v redu tudi z urinom in hormoni (čeprav sem imela letos 2 zelo dolgi zamudi menstruacije, a ginekologinja pravtako ni odkrila ničesar, kar bi bilo narobe). Ni pa mi nihče preveril srca! Ob napadih sem si sama merila pritisk ter utrip in je bilo vse v redu (v fazi tresenja po napadu je bil pulz 75, med napadom pa bi rekla, da ni šel gor za več kot 100). Kar me bega je to, da nisem v menopavzi – stara sem 26 let!! Saj nemara ni tesne povezave med tem, ali pač?? Poleg tega nisem hotela nobenih pomirjeval, ker tovrstnih “bergel” ne maram. Ugotovila sem, da mi takrat, ko začutim začetek stiskanja za prsnico in “glasen” utrip, pomaga sproščanje in meditacija (tudi sicer se vsakodnevno ukvarjam z jogo). Kaj pa baldrijanove kapljice, za vsak slučaj, saj so primerne, kajne?
Hvala in lep pozdrav!
V vašem postu je zelo malo podatkov, ki bi kazali na možnost organske okvare srca. Zelo verjetno gre le za funkcionalne motnje, ki se bodo ščasoma povsem pozdravile.
Zelo pomaga zdrav življenjski slog (nekajenje, joga, meditacija, daljši živahni sprehodi v mirnem okolju, uravnotežena prehrana). Pred mnogimi leti smo zelo pogosto pri sličnih težavah predpisovali baldrijanove kapljice. Z njimi so bili bolniki zelo zadovoljni. Vam jih priporočam.
Lep pozdrav!
prim. Boris Cibic, dr. med.